StoryEditorAktualności

Rekordowy rok Pöttingera

Austriackie przedsiębiorstwo rodzinne Pöttinger w roku obrotowym 2021/22 ponownie osiągnęło rekordowy obrót.

W okresie rachunkowym od 01 sierpnia 2021 do 31 lipca 2022 r. obrót firmy wzrósł o 25 procent do 506 mln euro. Oznacza to wzrost aż o 101 mln euro. To największy wzrost obrotów w ponad 150-letniej historii przedsiębiorstwa, co jest wynikiem działania ponad dwóch tysięcy pracowników firmy na całym świecie. Wskaźnik eksportu wynoszący 91 procent utrzymuje się od wielu lat na tym wysokim poziomie.

Użytki zielone

W zakresie sprzedaży maszyn ponownie bardzo dobrze wypadły maszyny do pielęgnacji użytków zielonych, które miały największy udział w obrotach: 67 procent. W przyczepach do zbioru zielonek firma osiągnęła znaczący wzrost sprzedaży o prawie 13 procent.

Udział maszyn uprawowych w sprzedaży maszyn wynosi 33 procent i zdaniem producenta wynika z sukcesu inteligentnych maszyn do uprawy gleby i technologii siewników, a także nowego segmentu pielęgnacji roślin.

Wzrost o około 12 procent w tym zakresie wynika przede wszystkim z możliwości centrum logistycznego, zespołu serwisowego oraz dostępności części zamiennych i zużywalnych. W minionym roku obrotowym (2021/22) - przy ogromnie wysokich udziałach w rynku - ponownie znacznie zwiększono udział w całkowitym obrocie: wyniósł on 9 procent. Taki wynik pokazuje, że Austria nadal jest na trzecim miejscu wśród krajów o najwyższej sprzedaży.

Niemcy, Francja, Austria i Polska

Prawie 60 procent całkowitego obrotu osiągnięto w Niemczech, Francji, Austrii, Polsce, USA i Szwajcarii. Największe indywidualne rynki to Niemcy z prawie 18 procentami i Francja, która stanowi prawie 15 procent obrotu.

Innymi zwycięzcami, którzy wyróżnili się pod względem wzrostu sprzedaży maszyn były rynki w USA (+75%), Kanadzie (+29%) i Australii (+34). W kilku krajach europejskich, takich jak Belgia (+52%), Polska (+36 %) oraz Szwecja i Dania (po +35 %) popyt gwałtownie wzrósł.

Produkcja w 5 zakładach

Do rozwoju firmy Pöttinger w znacznym stopniu przyczyniło się 17 lokalizacji sprzedaży na całym świecie i pięć zakładów produkcyjnych w Europie. Gregor Dietachmayr, rzecznik zarządu, komentuje ten udany wynik: "W końcu nasze oczekiwania zostały przekroczone. Za nami trudny i wymagający rok z nieprzewidywalnymi wydarzeniami, a kolejny z pewnością nastąpi. Elastyczność, intensywna praca, ponadprzeciętne zaangażowanie całego zespołu Pöttingera i konsekwentne dążenie do realizacji wspólnych celów opłaciły się."

opr. jj, fot. Pöttinger

18. maj 2024 16:19