StoryEditorAktualności

Jakie rozwiązania Joskin zastosował w Pendislide Pro?

Pendislide Pro to rampa rozlewowa marki Joskin, która występuje w czterech szerokościach roboczych od 12 do 18 m. Może pracować zarówno na użytkach zielonych i młodych uprawach zbożowych. Jakie zastosowano w niej rozwiązania?
24.02.2023., 12:30h

Gnojowica jest bogatym i obfitym źródłem składników odżywczych. Aby w pełni wykorzystać zawarte w niej składniki pokarmowe, kluczowe znaczenie ma rozlewanie jej za pomocą odpowiedniego sprzętu. Joskin ma co najmniej 15 różnych serii maszyn. Jednym z nich jest rampa Joskin Pendislide Pro. Po raz pierwszy można ją było zobaczyć w 2017 roku.

Joskin Pendislide w serokościach od 12 do 18 m

Joskin Pendislide Pro jest dostępny w czterech wersjach, o szerokości roboczej 12 - 18 metrów, a odstępy między elementami wynoszą 25 cm. Każdy element składa się ze sprężystej listwy o szerokości 70 mm, na której zamontowana jest płoza z Ertalonu. Znaczy ona niewielką bruzdę w glebie, w ograniczonym stopniu zgniata trawę i zapewnia prawidłowe rozprowadzanie gnojowicy na ziemi wśród upraw. Pozwala to zminimalizować zanieczyszczenie roślin.

image

Rampa Joskin Pendislide Pro Może być stosowana na użytkach zielonych i młodych uprawach zbożowych.

FOTO:

Do pracy na obszarach o kamienistej glebie, płozy z Ertalonu można zastąpić opcjonalnym modelem odlewanym ze stali. Elementy ustawione są pod kątem 45 stopni do podłoża. W ten sposób rampa może osiągnąć prędkość roboczą od 8 do 10 km/godz., w zależności od ukształtowania terenu. Ugięcie listew kompensuje niewielkie nierówności na łące lub polu, zapewniając tym samym równomierny rozlew. Obydwa ramiona rampy Joskin Pendislide Pro mogą poruszać się niezależnie od siebie, dostosowując się do jeszcze większych różnic ukształtowania terenu.

By odbywało się to prawidłowo, krańcowe odcinki rampy są podparte, lewym i prawym kołem kopiującym. Dzięki wahadłowemu systemowi wbudowanemu w ramę, osprzęt dopasowuje się do nierówności podłoża, nawet podłużnych. Ponadto płozy mogą obniżyć się o 250 mm, natomiast w górę można je podnosić bez ograniczeń. Wszystko to sprawia, że rampa Joskin Pendislide Pro nadaje się nie tylko do płaskich obszarów, ale również na terenie pagórkowatym. Nacisk listew jest standardowo ustawiony między 7 a 9 kg. W razie potrzeby, można go zwiększyć lub zmniejszyć za pomocą kół kopiujących.

Solidna, ale lekka rama

Elementy modelu Pendislide Pro są zamontowane na solidnej i lekkiej ocynkowanej ramie wykonanej ze stalowych profilowanych rur. Zastosowanie przemysłowych przegubów kulowych przy ramie nadaje jej bardzo dużą wytrzymałość i gwarantuje tym elementom (wystawionym na znaczne naprężenia) trwałość przy ograniczonej konserwacji. Tradycyjny 4-punktowy podnośnik hydrauliczny przy większości wozów nie jest potrzebny, jeśli średnica koła wynosi 1675 mm lub mniej (np. 750/60R30.5).

Cztery siłowniki osprzętu umożliwiają podnoszenie lub opuszczanie połówek ramy (a tym samym elementów rozlewających) podczas pracy, a także uruchomienie systemu przeciw wyciekaniu Twist i uniesienie rampy nad błotnikami do transportu lub opuszczenie jej do nawożenia. Każda połowa ramy wyposażona jest w rozdzielacz Scalper. Te pionowe rozdzielacze zapewniają równomierne spływanie gnojowicy do płóz. Ograniczają też odległość do wyjścia przy płozach. W ten sposób już na początku rozdzielania gnojowicy do poszczególnych wyjść, różnica dawek między nimi jest ograniczona do minimum.

image

Każda połowa ramy wyposażona jest w rozdzielacz Scalper. Te pionowe rozdzielacze zapewniają równomierne spływanie gnojowicy do płóz.

FOTO:

Rozdzielacze Scalper mają zwartą budowę, a boczne pokrywy z otwieraniem szybkim umożliwiają szybką i łatwą konserwację. Wyposażone są również w zbierak kamieni, który zatrzymuje kamienie i inne twarde przedmioty, co zapobiega uszkodzeniu węży. Bezpieczne przechowywanie rampy Pendislide Pro zapewniają podpory zintegrowane z ramą.

Jak pracuje rampa Pendislide Pro?

Trwała konstrukcja modelu Joskin Pendislide Pro, jego uniwersalne zastosowanie na użytkach zielonych i uprawach (młodych) oraz możliwość wykorzystania na płaskim oraz na nierównym terenie sprawiają, że jest to dobrym rozwiązaniem do intensywnego użytkowania dla usługodawców rolnych lub dużych gospodarstw mlecznych. Precyzyjne rozprowadzenie gnojowicy i duże szerokości robocze zapewniają optymalne i efektywne rozprowadzenie nawozów i ich składników odżywczych z dużą korzyścią dla upraw.

image

Do pracy na obszarach o kamienistej glebie, płozy z Ertalonu można zastąpić opcjonalnym modelem odlewanym ze stali. Elementy ustawione są pod kątem 45 stopni do podłoża.

FOTO:

opr. Jan Józefowicz, źródło: Joskin

24. maj 2024 03:01