StoryEditorNowości ze świata

Prototypy, czyli nad czym producenci pracują w ukryciu?!

Nowy Claas Jaguar, trzyosiowa sieczkarnia Krone, czy nowy kombajn New Holland CR – jeszcze nie było oficjalnej premiery tych maszyn, ale dzięki naszym zagorzałym fanom techniki rolniczej są już pierwsze zdjęcia prototypów. Chcecie zobaczyć?
17.12.2022., 10:30h

Nad czym producenci pracują w ukryciu, tego dowiadujemy się zwykle po czasie, na oficjalnej premierze. Jednak wcześniej konstruktorzy muszą te cuda gdzieś przetestować. Zazwyczaj dobrym miejscem jest gospodarstwo zaprzyjaźnionego rolnika nieopodal fabryki lub własne pola testowe. Czasami maszyny pracują w barwach maskujących, co dodatkowo przyciąga uwagę osób trzecich i wiadomo, że „coś się kroi”. W większości przypadku mają jednak barwy i oznaczenie modelów już istniejących, a wtedy trzeba być znawcą, żeby dostrzec niewielkie szczegóły różniące prototyp od maszyny seryjnej. Na szczęście takimi znawcami są fani techniki rolniczej - często nasi Czytelnicy, którzy udostępniają zdjęcia takich maszyn w Internecie. Zebraliśmy dla Was kilka z nich. Oto one:

Nowy Jaguar w ukryciu?

image
FOTO: Facebook
image
FOTO: Facebook

Coraz więcej sygnałów wskazuje na to, że Claas szykuje nowego Jaguara. Na sieczkarni wyposażonej w nową kabinę z kombajnów Trion i Lexion widoczne są szczegóły, które mogą oznaczać, że ta maszyna to prototyp nowego dużego kota marki Claas. Co kryje się pod maską i czy planowane są silniki o mocy znacznie przekraczającej 1000 KM? Tego możemy się na razie domyślać.

 

Krone BiG X w barwach maskujących!

image
FOTO: Facebook

Trudno o bardziej oczywiste oznaczenie prototypu! Pod kamuflującym wzorem kryje się zapewne nowy projekt sieczkarni, której masa wymaga zastosowania osi tandemowej z tyłu. Jesteśmy ciekawi, jaką będzie dysponować mocą, skoro dzięki modelowi Big X 1180 firma Krone już dysponuje najmocniejszą sieczkarnią polową na świecie! Na razie możemy się tylko domyślać, jak potężny jest silnik tej wersji prototypowej? Producent nie był jednak skory do udzielenia jakichkolwiek informacji.

 

Nowy New Holland CR?

image
FOTO: Facebook

Na początku tego roku pojawiły się zdjęcia kombajnu zbożowego firmy New Holland o kanciastej konstrukcji (pierwsze zdjęcie). Na drugim zdjęciu widać już prawdopodobnie gotową konstrukcję. Podwozie gąsienicowe i tylna oś zdradzają, że jest to duży kombajn – pytanie, czy jest następcą CR10.90? Producent nie chce zdradzić, co tak naprawdę kryje się pod blachą, zaznaczając, że nieautoryzowane zdjęcie przedstawia maszynę, która nie jest gotowa do wprowadzenia na rynek. fot. Facebook

 

Potężny Amazone Cirrus

image
FOTO: Facebook

Amazone oferuje obecnie uniwersalny siewnik Cirrus w różnych wersjach do 6 m szerokości roboczej. Wygląda na to, że wkrótce seria Cirrus powiększy się o najszerszy 9-metrowy model. Prototyp na zdjęciu, sprawia wrażenie wykończonego, przynajmniej z wyglądu. Na pierwszy rzut oka widać nowo zaprojektowany większy i dzielony zbiornik (wersja CC z oddzielnymi tarczami do wysiewu nawozu) z wentylatorem w górnej części ściany przedniej oraz nowy profil wału oponowego przed tarczami wysiewającymi TwinTec ze zmodyfikowanym układem zawieszenia.

 

Agregat Horsch w nowej szerokości?

image
FOTO: Tobias Welding

Cruiser XL zasłynął ze sprężystych zębów zapewniających bardzo płytką uprawę. Do tej pory w ofercie firmy Horsch był kultywator o szerokości od 5 do 7,50 m oraz 10 i 12 m. W rejonie miasta Wittenburg pracował jednak Cruiser XL o szerokości 9 m. Oprócz szerokości roboczej, nowością są zęby ze sprężynowym zabezpieczeniem przeciążeniowym.

 

Lemken Solitair w nowym rozmiarze

image
FOTO: Tobias Welding

Czytaliście już raport z pracy uniwersalnym siewnikiem Solitair DT o szerokości roboczej 6 m w profi 3-2022? W międzyczasie na testy wyjechała także duża, szeroka na 9 m wersja siewnika. Jak widać na zdjęciu Tobiasza Weldiga – prototyp jest wyposażony w wał oponowy z przodu, krótką bronę talerzową, trapezowy wałem ugniatający oraz 5100-litrowy zbiornik i redlice OptiDisc.

 

Przystawka z nożamy rozdrabniającymi do sieczkarni Krone

image
FOTO: Facebook

Po wprowadzeniu przez firmę Kemper przystawki StalkBuster z nożami rozdrabniającymi dolne części łodyg kukurydzy, najwyraźniej również Krone przystąpiło do walki z omacnicą prosowianką, stosując mulczer w przystawce do kukurydzy. Przynajmniej tak to wyglądało, gdy przedstawiciele firmy z powiatu Emsland, jeździli z tym prototypem nie tylko po drogach Bawarii. Oczywiście zapytany o to producent, nabrał wody w ustach.

 

opr. aj

19. maj 2024 12:18