StoryEditor

Pronar - premiera zgrabiarki ZKP1400 na rynku polskim

Nowoczesne gospodarstwa rolne potrzebują zaawansowanych technicznie rozwiązań. Jednym z nich jest czterokaruzelowa zgrabiarka ZKP1400 marki Pronar.
06.08.2023., 17:12h

Nowy model ma 4 karuzele zamocowane na rozsuwanych ramionach. Szerokość robocza jest regulowana w zakresie od 11,3 do 13,5 m. Producent zapewnia, że pomimo tak dużej szerokości roboczej maszyny, wystarczy ciągnik o mocy 80 KM.

Dzięki zastosowaniu wahliwej belki wspieranej przez zaczep i indywidualnych układów jezdnych zamontowanych na wirnikach karuzelowych uzyskano optymalne kopiowanie terenu nawet na nierównym terenie. Karuzele zawieszone w układzie krzyżowym mają indywidualne układy jezdne, które niezależnie od ramy zapewniają dopasowanie do terenu wzdłużne poprzeczne.

Pomysłowe zgrabianie pokosu

Dokładne kopiowanie terenu umożliwiają także sprężyny odciążające, zamontowane na przedniej parze karuzel. Sprężyny przenoszą część masy przednich wirników na ramę zgrabiarki, w ten sposób uzyskano dokładniejsze zgrabianie pokosu i lżejszą pracę zgrabiarki nawet przy wysokich prędkościach roboczych. Pronar wyjaśnia, że maszyna jest bardzo prosta w obsłudze, co zawdzięcza intuicyjnemu panelowi sterowania umieszczonemu w kabinie operatora ciągnika. Panel pozwala na rozkładanie i składanie zgrabiarki do pozycji roboczej lub transportowej, co ważne szerokość transportowa maszyny mieści się poniżej 3 m. Istotne znaczenie ma to, że maszyna umożliwia podnoszenie prawych lub lewych karuzel na żądaną wysokość. Dzięki temu w zależności od potrzeb można też zgrabiać tylko jedną stronę pokosu

image

Szerokość robocza jest regulowana w zakresie od 11,3 do 13,5 m. Producent zapewnia, że pomimo tak dużej szerokości roboczej maszyny, wystarczy ciągnik o mocy 80 KM.

FOTO: Pronar

Ochrona napędu

Zgrabiarka napędzana jest przez wały i przekładnie. Aby zapewnić ochronę układu napędowego zastosowano sprzęgła jednokierunkowe oraz przeciążeniowe, a nowoczesna konstrukcja przekładni umożliwia łatwą i sprawną wymianę pojedynczych ramion, bez konieczności demontażu całego korpusu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas użytkowania maszyny wyposażono ją w hamulec pneumatyczny i belkę oświetleniową.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Pronar

13. czerwiec 2024 21:49