StoryEditor

Potężna, składana brona wirnikowa Amazone KE 6002-2 Rotamix

Amazone rozszerza paletę nowych bron wirnikowych KE 02 Rotamix o składaną wersję 6 m. Wersja Rotamix KE 6002-2-400 jest dopuszczona do pracy z ciągnikami klasy do 400 KM.

21.11.2022., 15:00h

KE 6002-2-400 to sześciometrowy model, który stworzono z myślą o dużej wydajności powierzchniowej. Składanie do szerokości transportowej 3 m zapewnia szybki i bezpieczny transport z pola i na pole. Zestaw jest przeznaczony do pracy solo i nie może być sprzęgany z ramą redlic.

System Rotamix – uprawa po orce

Brona wirnikowa KE 6002-2-400 z systemem Rotamix ma cztery wirniki na metr szerokości roboczej, na które rozkładane jest obciążenie. Zęby „wleczone” tworzą bardzo dobrą strukturę na zwięzłych glebach. Tym samym nowa brona wirnikowa sprawdzi się w uprawie przedsiewnej, zwłaszcza po orce.

Duża liczba uchwytów zębów sprawia, że średnica kół zębatych w przekładni głównej jest mała. Solidna wanna brony wirnikowej jest kompaktowa i lekka. Dzięki krótkiej konstrukcji zredukowano działanie dźwigni na ciągnik, więc ma mniejsze zapotrzebowanie na siłę udźwigu niż przy innych bronach wirnikowych. System Quick+Safe z zębami o długości 290 mm ma zintegrowane zabezpieczenie przed kamieniami i można je łatwo wymienić bez użycia narzędzi.

Wyższa wydajność z przekładnią DirectDrive

Amazone informuje, że system Long-Life-Drive wraz z przekładnią DirectDrive zapewnia długą żywotność i maksymalną płynność pracy. Dwustopniowe uszczelnienie z kasetowymi uszczelniaczami wałków i uszczelką labiryntową chroni przed kurzem, wilgocią i brudem.

Sercem nowych typów brony wirnikowej jest przekładnia DirectDrive, za pomocą której wyższy przepływ mocy jest przenoszony bezpośrednio na koła zębate wirników. W nowej KE 6002-2-400 Rotamix nie ma przekierowania siły, co zapewnia bardzo dobre przenoszenie mocy i niskie zużycie. Przekładnia znajduje się na każdym z dwóch bocznych wysięgników. Brona wirnikowa może pracować z WOM 1000 obr./min. Prędkość obrotowa wirników może być dostosowana do różnych warunków glebowych przez wymienne zestawy kół zębatych.

Regulacja i narzędzia

Do precyzyjnego ustawienia głębokości roboczej, KE 6002-2-400 wykorzystuje płytę z otworami. Pozwala to na bardzo szeroki zakres regulacji, przy czym głębokość roboczą można precyzyjnie ustawić mechanicznie za pomocą trzpienia.

Włóka wyrównująca jest prowadzona przez wał na założoną głębokość, a dzięki zintegrowanej ochronie przed przeciążeniem umożliwia odchylenie do góry. Do precyzyjnej regulacji dostarczane jest uniwersalne narzędzie obsługowe, które można wykorzystać do wielu ustawień maszyny, np. do regulacji poziomej i wysokości blach bocznych lub do regulacji znaczników śladów. W celu poprawy przepływu i wyrównania gleby włóka równająca została skrócona o 100 mm. Poprawia to przejście między boczną blachą prowadzącą a włóką równającą.

Wałów jest co niemiara

Dostępnych jest wiele typów wałów zagęszczających o różnych średnicach, spełniających różnorodne wymagania terenu. Do całopowierzchniowego kruszenia i zagęszczania Amazone oferuje wał metalowy zębaty. Wał pierścieniowy do lekkich i średnich gleb zagęszcza je pasmowo. Opcjonalnie również z profilem matrycowym dla lepszego napędu na lekkich glebach. Program uzupełnia trapezowy wał pierścieniowy, również do zagęszczania pasmowego.

zobacz jak pracuje ta brona

opr. Jan Józefowicz

27. maj 2024 21:32