StoryEditorMaszyny budowlane

Ponad 20 elektrycznych i hybrydowych modeli maszyn budowlanych w ofercie Deere do 2026 roku!

Na początku stycznia na targach CES w Las Vegas, firma Deere & Company zaprezentowała elektryczną koparkę. To kolejny etap długofalowego planu wprowadzenia do 2026 roku ponad 20 modeli elektrycznych i hybrydowych maszyn budowlanych.
20.01.2023., 19:00h

ExactShot i elektryczna koparka 145 X-Tier

Na odbywających się na początku stycznia Kalifornii w Las Vegas targach elektroniki CES, John Deere zaprezentował nowy system ExactShot do precyzyjnego podsiewania nawozem (o czym pisaliśmy TUTAJ) oraz nowy model koparki elektrycznej.

{embed-gallery-1_class}{embed-gallery-1}122646{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}122647{/embed-gallery-1}{/embed-gallery-1_class}

Ponad 20 model elektryczny i hybrydowych do 2026 roku

Jednocześnie Deere & Company deklaruje, że za cel postawił sobie wprowadzenie do oferty maszyn budowlanych ponad 20 modeli maszyn z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Ma to nastąpić do 2026 roku.

Hybrydowa ładowarka 944K od 2013 roku

Kamieniem węgielnym do realizacji planu elektryfikacji maszyn budowlanych producent z logo skaczącego jelenia, położył już w 2013 roku wprowadzając hybrydową ładowarkę kołową. Model 944K to potężna maszyna o mocy 400 kW/536 KM  dysponująca napędem spalinowo-elektrycznym. Wyposażona jest w silnik spalinowy PowerTech o pojemności 13,5 l połączony z generatorem. Wytworzony prąd przemienny napędza następnie silniki elektryczne zlokalizowane przy kołach ładowarki. Taka przekładnia elektryczna ma znacznie mniejsze straty mocy niż mechaniczna czy hydrauliczna.

Pierwsza w ofercie Deere koparka elektryczna

Na największych na świecie targach elektroniki CES w Las Vegas Deere & Company tym razem zaprezentował elektryczną koparkę, co jest kontynuacją przyjętej wcześniej strategii rozwoju tego segmentu maszyn. Oprócz wykorzystania najnowszych akumulatorów marki Kreisel Electric, producent zapewnia, że model 145 X-Tier wyposażony jest w najnowsze technologie wykorzystywane na placach budowy i zapewniające wysoki komfort pracy operatora.

„Nowa koparka elektryczna Deere, zasilana akumulatorem Kreisel, poprawi niezawodność, wydajność i bezpieczeństwo na budowie. Ma mniej ruchomych części, generuje mniejszy hałas od ładowarek spalinowych i cechuje się mniejszą emisją gazów” – czytamy w materiałach prasowych producenta.

image

Koparka 145 X-Tier wyposażona jest w akumulatory elektryczne marki Kreisel Electric.

FOTO: Deere

Deere nabył większościowy pakiet udziałów w Kreisel Electric

Plan elektryfikacji floty nie powiódłby się bez kupna większościowego pakietu udziałów w firmie Kreisel Electric, która opracowała nowoczesną technologię magazynowania energii w akumulatorach do zastosowań mobilnych i stacjonarnych. Opatentowana architektura chłodzenia zanurzeniowego firmy Kreisel ma zapewniać długą żywotność, zwiększone bezpieczeństwo i lepszą wydajność urządzeń zasilanych bateryjnie.

opr. aj

fot. firmowe

21. maj 2024 06:43