StoryEditorCiekawostki ze świata

Pomysłowy wóz paszowy z samonapełnianiem rodem z Brazylii

Brazylijska firma Mepel produkuje przyczepiane wozy paszowe Produmixer 4.0 z frezem do samozaładunku - zupełnie, jak w paszowozach samobieżnych.
20.12.2022., 19:00h

Firma Mepel ze stanu Rio Grande do Sul w Brazylii specjalizuje się w technice transportowej dla rolnictwa. W ofercie ma również wozy paszowe z wykonanymi z polietylenu skrzyniami ładunkowymi, które opcjonalnie mogą być wykonane również ze stali nierdzewnej.

Frez do załadunku wozu paszowego

Najciekawsze jednak jest to, że przyczepiane paszowozy Meppel mają frez (zupełnie jak paszowozy samobieżne) z podajnikiem służącym do pobierania paszy i napełniania skrzyni ładunkowej. Taki osprzęt z tyłu wozu paszowego dostępny jest w serii Produmixer 4.0. Dzięki temu do załadunku kiszonki nie potrzeba dodatkowego ciągnika z ładowaczem czołowym. W wyposażeniu opcjonalnym jest również kamera z tyłu maszyny.

image
FOTO: Mepel

Sterowanie frezem w paszowozie Produmixer 4.0

Ramieniem podającym z frezem steruje się dźwignią bezpośrednio z tyłu paszowozu lub za pomocą przewodowego pilota. Z tyłu maszyny jest system szyn, który umożliwia przesuwanie frezu nawet o 1 m w bok podczas napełniania. W razie potrzeby, podajnik z frezem można również wysunąć i z powrotem wsunąć. Szeroki na 1,5 m frez może pobierać kiszonkę z pryzmy o wysokości maksymalnie do 4 m. W opcji wyposażenia jest hydraulicznie odchylany boczny przenośnik wyładowczy. W standardzie wyposażenia jest natomiast waga.

image
FOTO: Mepel

Paszowóz zawieszany

Mepel oferuje również zawieszane na TUZ ciągnika paszowozy z pionowym mieszadłem, skrzynią ładunkową o objętości 1,6 m³ i frezem do załadunku. Takie rozwiązanie w połączeniu z ciągnikiem o odpowiednim udźwigu, daje w rezultacie kompaktowy zestaw do przygotowywania TMR.

opr. aj

18. maj 2024 15:47