StoryEditor

Pomiar wilgotności i temperatury gleby dzięki czujnikom Sencrop

Dostawca cyfrowych rozwiązań pogodowych, firma Sencrop, opracowała sondę glebową Soilcrop do pomiaru wilgotności i temperatury gleby w czasie rzeczywistym.
23.02.2024., 06:00h

Jak określić optymalny termin siewu?

Optymalny termin siewu zbóż, kukurydzy czy buraków w dużej mierze zależy od warunków glebowych i przebiegu pogody. Wschody nasion wysianych zbyt wcześnie w zimną lub zbyt późno w suchą glebę będą wolniejsze i w konsekwencji wydadzą słabszy plon. Warto więc przed siewem kontrolować nie tylko wilgotność, ale również temperaturę gleby. Kontrola wilgotności gleby jest kluczowa także w optymalnym nawadnianiu plantacji.

Wilgotność gleby podczas nawadniania

Takie rozwiązanie zaproponowała firma Sencrop. Sonda glebowa Soilcrop to zestaw czterech czujników, które rejestrują wartości na różnych głębokościach od 10 do 60 cm. System regularnie co 15 min wysyła zmierzone wartości do portalu Sencrop. Dzięki temu przechowywane tam dane dotyczące wilgotności i temperatury gleby są zawsze aktualne. Te szczegółowe informacje ułatwiają rolnikom określenie właściwego czasu siewu, następnie nawadniania plantacji.

Co dają czujniki Soilcrop?

Korzystając z aplikacji Sencrop na smartfonie, rolnik ma możliwość sprawdzenia zarejestrowanych danych glebowych i ustawienia indywidualnych progów nawadniania w zależności od rodzaju gleby i uprawy. Dzięki ciągłemu monitorowaniu warunków glebowych za pomocą czujników Soilcrop, można dynamicznie dopasować strategię nawadniania do wymagań roślin. Ostatecznie zwiększa to efektywność wykorzystania wody i zwiększa wydajność upraw.

opr. aj

18. maj 2024 14:50