StoryEditor

Pöttinger Terria: dobrze wyposażony kultywator

Po tym jak trzy- i czterobelkowe kultywatory Terria zostały wyposażone w system nawożenia przy pomocy redlicy nawozowej, przyszedł czas na kolejne rozwiązania – oto one.
16.07.2023., 14:04h

Aby zapewnić bardziej wszechstronne i efektywne wykorzystanie tych maszyny, od teraz są dostępne w opcji z siewnikiem do wysiewu nasion i mikrogranulatów Tegosem. Stwarza to możliwość połączenia w jednym przejeździe roboczym dwóch zabiegów: uprawy gleby z siewem międzyplonów lub nawożeniem. Dzięki systemowi wspomagania trakcji Traction Control ciężar kultywatora jest przeniesiony na tylną oś ciągnika. W efekcie poślizg jest zredukowany i prowadzenie traktora jest bardziej efektywne.

Poprawa i stabilizacja struktury gleby

Efektywność prac podczas wykonywania zabiegów polowy jest coraz ważniejsza, aby oprócz zachowania terminów siewu międzyplonów po zakończonych żniwach również w pełni wykorzystać zalety, jakie niesie uprawa roślin. Taką efektywność w pracy zapewnia Terria wyposażona w siewnik Tegosem o pojemności 500 l. Dzięki temu połączeniu możliwe jest szybkie i całkowite pokrycie powierzchni gleby międzyplonem, co skutecznie zapobiega niepożądanemu parowaniu wody. Rośliny również pobierają nadmiar azotu w glebie zapobiegając w ten sposób jego utracie w wyniku przemieszczania się w głąb profilu glebowego. Poprawa i stabilizacja struktury gleby przy pomocy międzyplonu zwiększa infiltrację wody i jednocześnie zmniejsza możliwość erozji. Dzięki temu, że etapy pracy są wykonywane razem, wszechstronny siewnik oszczędza czas i pieniądze. Mniejsza liczba przejazdów chroni glebę i zapobiega potencjalnemu zagęszczeniu.

image

Efektywność w pracy zapewnia Terria wyposażona w siewnik Tegosem o pojemności 500 l. Dzięki temu połączeniu możliwe jest szybkie i całkowite pokrycie powierzchni gleby międzyplonem, co skutecznie zapobiega niepożądanemu parowaniu wody.

FOTO: Pöttinger

Jak zapewnić optymalne warunki do kiełkowania?

Dozowanie w siewniku Tegosem odbywa się przy pomocy wymiennego wałka wysiewu. Jest on sterowany elektrycznie w zależności od prędkości jazdy, na uwrociu wyłącza się automatycznie i siew jest wstrzymywany. Przed rozpoczęciem pracy system jest kalibrowany za pomocą próby kręconej. Hydrauliczna dmuchawa zapewnia efektywny transport wysiewanego materiału do blach rozsiewających. Aby zapewnić równomierny wysiew blisko gleby i jednocześnie móc zmieniać punkt zrzutu, kąt ustawienia blach rozsiewających można regulować przez przekręcenie wałka. Przez to nasiona mogą być wysiane przez wałem lub w przestrzeni pracy wału, aby zapewnić optymalne warunki do kiełkowania. Siewnik Tegosem jest obsługiwany przy pomocy przejrzystego i intuicyjnego terminala. Wszystkie ustawienia mogą być dostosowane do warunków pracy na polu. Dla zwiększenia komfortu pracy siewnik Tegosem został wyposażony w dodatkowe elementy, w tym czujnik stanu wypełnienia.

Z pełną mocą

Zwiększony poślizg kół ma nie tylko niszczący wpływ na strukturę gleby, ale także zmniejsza opłacalność wykonywanych zabiegów ze względu na zwiększone zużycie paliwa. Aby zwiększyć efektywność wykorzystania mocy ciągnika, dyszel można opcjonalnie wyposażyć w hydrauliczne wspomaganie trakcji Traction Control. Pozwala to na przeniesienie dodatkowego ciężaru z kultywatora na tylną oś ciągnika. Aby uzyskać różną głębokość pracy ciśnienie w siłowniku dyszla można regulować. Możliwe jest zatem przesunięcie ciężaru do 1400 kg. To obniża koszty eksploatacji i zwiększa efektywność pracy maszyny.

Efektywne wyrównanie

Wyrównane pole ma podstawowe znaczenie dla kolejnych etapów pracy i równomiernych wschodów nasion. Aby poprawić efekt wyrównania na lekkich glebach, modele Terria z wałami typu tandem można teraz wyposażyć w opcjonalną włókę niwelującą zamiast kroi talerzowych. Zastosowanie włóki pozwala uzyskać bardziej równomierny efekt pracy i ma pozytywny wpływ na tworzenie gruzełkowatej struktury gleby.

Mogą więcej

Trzy- i czterobelkowe kultywatory Terria o szerokości roboczej od czterech do sześciu metrów (Terria 4030, 5030, 6030, 4040, 5040, 6040) mają szeroki zakres zastosowania w uprawie gleby. Szczególnie wyposażenie kultywatora w siewnik Tegosem zwiększa wykorzystanie sprzętu i pozwala łączyć dwa zabiegi w jednym przejeździe. System Traction Control zapewnia optymalne przenoszenie mocy trakcyjnej z ciągnika na kultywator.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Pöttinger

24. maj 2024 06:46