StoryEditor

Pöttinger Mergento F Alpin dla terenów podgórskich

W 1960 roku zgrabiarka z przenośnikiem zrewolucjonizowała sianokosy na stromych pochyłościach.
12.07.2023., 14:42h

Aktualnie Pöttinger stawia kolejny kamień milowy w mechanizacji stromych terenów, co umożliwia Mergento F 4010 Alpin. Dzięki szerokości roboczej 4,00 m zgrabiarka Mergento zbiera pokos nawet na stromych pochyłościach.

Czysta pasza

Istotną cechą Mergento F Alpin jest czystość zgrabiania. Maszyna zbiera paszę z podłoża za pomocą podbieracza. Co ważne, materiał jest przenoszony bez kontaktu z podłożem, przez poprzeczny przenośnik taśmowy, który transportuje paszę w stronę pokosu. Producent wskazuje na dwie główne zalety tego rozwiązania:

 

► zanieczyszczenia i kamienie zostają na ziemi, ponieważ nie stykają się z zębami podbieracza.

► straty są zredukowane do minimum, bo pasza nie jest zgrabiana po ziemi. To istotne szczególnie w przypadku suchego siana.

Bezpieczeństwo na stromym terenie

Zgrabiarka czołowa marki Pöttinger jest lekka, a jej masa to zaledwie 575 kg. Szerokość podbieracza wynosi 3,08 m. Rolka dociskowa z kurtyną odbojową i taśma poprzeczna znajdująca się 77 mm niżej niż punkt podbieracza, co zdaniem producenta, przyczynia się do maksymalnej wydajności w terenie górskim. Gwarantuje to dobrze ukształtowane pokosy i spokojną jazdę w dół.

 

Trzy listwy ślizgowe dopasowują się do podłoża i prowadzą zgrabiarkę taśmową po nierównym terenie. Nowo opracowane płozy grzebieniowe są umieszczone bezpośrednio w miejscu zaczepienia zębów. W praktyce eliminuje to uszkodzenia runi i sprawia, że pasza jest czysta. Zespół pasowy jest zawieszony na środku. Zamontowane centralnie resory piórowe zapewniają swobodę ruchu wahadłowego w zakresie +/- 8 stopni. Dzięki temu zgrabiarka dostosowuje się do nierówności terenu, niezależnie od nachylenia ciągnika.

image

Zaletą Mergento F 4010 Alpin jest to, że prędkość i kierunek obrotu taśmy przenośnika poprzecznego można wygodnie ustawić z kabiny.

FOTO: Pöttinger

Duża swoboda użytkowania

Zaletą Mergento F 4010 Alpin jest to, że prędkość i kierunek obrotu taśmy przenośnika poprzecznego można wygodnie ustawić z kabiny. To pozwala na następujące konfiguracje pokosu:

 

► odkładanie z lewej strony,

► odkładanie w prawo,

► zbieranie paszy na taśmie.

Daje to duże korzyści, zwłaszcza w gospodarstwach na terenach podgórskich. Mergento F 4010 Alpin może zbierać plony wokół przeszkód, na polach o nierównych kształtach i stromych pochyłościach, do których tradycyjne rozwiązania nie mają dostępu.

Pöttinger stawia na niezawodność

Producent informuje, że Mergento F 4010 Alpin wygrywa dzięki swojej wyjątkowej wytrzymałości, pomimo lekkiej i kompaktowej konstrukcji. Podbieracz i przenośnik poprzeczny są napędzane hydraulicznie. Można je zasilać albo przez układ hydrauliczny ciągnika lub opcjonalną jednostkę hydrauliczną montowaną z tyłu, co pozwala na kompaktową konfigurację i bardzo dobry rozkład masy ciągnika.

 

opr. Jan Józefowicz, źródło: Pöttinger

19. maj 2024 14:02