StoryEditor

Pöttinger coraz potężniejszy: wzrost o niemal 27%

W roku obrotowym 2022/2023 austriackie przedsiębiorstwo rodzinne Pöttinger kontynuowało stabilny kurs wzrostu z obrotem 642 mln euro (na koniec lipca br.)
30.08.2023., 13:00h

W porównaniu z rokiem ubiegłym Pöttinger odnotował o 26,8% większą sprzedaż i wygenerował obrót w wysokości 641 mln euro. Firma podkreśla, że sukces ten nie byłby możliwy bez zaangażowania niemal 2200 pracowników zatrudnionych w całym koncernie. Maszyny i usługi z Grieskirchen niezmiennie cieszą się zainteresowaniem na całym świecie. Potwierdza to wysoki od lat udział eksportu na poziomie 90%.

Nie tylko siewniki i kosiarki

Zdaniem producenta – podczas prac na rozwojem maszyn do uprawy gleby, siewu i do zbioru zielonek oraz rozwiązań cyfrowych, zawsze na pierwszym miejscu są potrzeby klienta. To korzyści, które oferuje firma swojemu klientowi, niezależnie od tego czy są to małe maszyny wykorzystywane na terenach górskich, czy też duże, pracujące w wielkoobszarowych gospodarstwach. Właśnie dlatego Pöttinger od dziesięcioleci jest światowym liderem w produkcji przyczep samozbierających i zalicza się do wiodących producentów siewników i kosiarek.

Innowacyjne maszyny do uprawy gleby i siewu są przy tym kluczowym czynnikiem napędzającym ciągły wzrost. Również w tym roku obrotowym udział w sprzedaży maszyn do uprawy gleby, siewu i mechanicznej pielęgnacji upraw przyniósł dalsze wzrosty. Co ważne, w tym segmencie, stanowiącym obecnie ponad 1/3 globalnej sprzedaży maszyn firma notuje niesłabnący wzrost.

image

Firma Pöttinger jest znanym specjalistą w zakresie maszyn do zbioru pasz, uprawy i siewu.

FOTO: Pöttinger

Szybka dostawa i części zamienne

Sprzęt do zbioru zielonek wygenerował największy udział w sprzedaży maszyn – podobnie jak w latach poprzednich. Nowe rozwiązania w przyczepach samozbierających, w tym przyczep o dużej pojemności Jumbo 7000 i 8000 oraz mniejszych przyczep Boss, a także kosiarek i nowej zgrabiarki Mergento mają w tym swój udział.

Szybka dostawa i dostępność części zamiennych oraz zużywających się ma istotne znaczenie w rolnictwie. Dla Pöttingera te dwie kwestie mają priorytetowe znaczenie, dlatego w tym obszarze firma odnotowała również dwucyfrowy wzrost obrotów.

image

Gregor Dietachmayr, Przewodniczący Zarządu firmy Pöttinger.

FOTO: Pöttinger

6 zakładów w Europie

Znaczące zwiększenie obrotów z 506 mln ruro w poprzednim roku do 641 mln euro było możliwe miedzy innymi, dzięki pracy całego zespołu i sieci sprzedaży w wymiarze globalnym.W 17 oddziałach firmy na całym świecie oraz 6 zakładach produkcyjnych na terenie Europy (3 x Austria, Niemcy, Czechy, Włochy), w minionym roku obrotowym zatrudnionych było 2170 pracowników z 39 krajów. W minionym roku liczba zatrudnionych wynosiła około 2000.

image

Pöttinger ma sprzęt do mechanicznego zwalczania chwastów.

FOTO: Pöttinger

Z Austrii na cały świat

Z małej firmy rzemieślniczej, założonej ponad 150 lat temu w Grieskirchen, rozwinął się międzynarodowy gracz w dziedzinie technologii rolniczej. Firma pozostaje wierna swoim korzeniom i rolnictwu austriackiemu. Sprzedaż w Austrii, skąd wywodzi się marka Pöttinger - to 10% całkowitej sprzedaży w minionym roku obrotowym 2022/2023. Dzięki wysokim udziałom w rynku, Austria nadal jest w czołówce krajów, generujących najwyższe obroty.

Na szczycie listy największych rynków plasują się Niemcy, a zaraz za nimi Francja.Wojna w Ukrainie nadal wywiera negatywny wpływ na gospodarki niektórych krajów. Mimo to na wielu rynkach w Europie, Ameryce i Azji Pöttinger odnotował znaczący wzrost sprzedaży.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Pöttinger

21. maj 2024 05:24