StoryEditor

Po co Evers Agro opracował kultywator do spulchniania gleby między rzędami kukurydzy?

Wspólnie z rolnikami, firma Evers Agro opracowała ciekawe narzędzie, którego zadaniem jest głębokie spulchnianie gleby w międzyrzędziach kukurydzy. Czym wyróżnia się to narzędzie?
20.06.2024., 17:07h

Intensywne opady deszczu mogą prowadzić do zbrylenia gleby, co negatywnie wpływa na rozwój roślin. Jak temu zaradzić? Odpowiedź na to pytanie znalazła firma Evers Agro, opracowujc kultywator do głębokiej uprawy gleby między rzędami kukurydzy.

image
Kultywator Evers Agro do uprawy międzyrzędzi kukurydzy z nabudowanym siewnikiem.
FOTO: Evers Agro

Głębokie spulchnianie gleby w międzyrzędziach kukurydzy

Kultywator został wyposażony w zęby rozmieszczone co 75 cm, które są w stanie spulchnić glebę na głębokość do 40 cm. Znane z aeratora do użytków zielonych zęby, nacinają glebę bez mieszania jej warstw. W zależności od potrzeb, na dole można zamontować dłuto lub lemiesz skrzydełkowy.

image
Za pracującymi w międzyrzędziach kukurydzy zębami, można zamontować palce zagarniajace.
FOTO: Evers Agro

Solidna konstrukcja i zabezpieczenia

Pochodząca od aplikatora gnojowicy rama jest hydraulicznie składana. Dzięki dziewięciu zębom zabezpieczonym przed przeciążeniem za pomocą śruby ścinanej, kultywator osiąga szerokość roboczą 6,75 m. Z kolei głębokość pracy regulowana jest przez dwoma wałkami za kołami ciągnika, których pozycję można ustawić za pomocą śruby.

Możliwość jednoczesnego wysiewu poplonów

Evers Agro poszedł o krok dalej dając kultywatorowi jeszcze jedną funkcjonalność. Na ramie zintegrowano również siewnik pneumatyczny, który podczas spulchniania gleby umożliwia wysiew poplonów między rzędami kukurydzy. W zależności od rodzaju podsiewu, Evers Agro oferuje wersję z dodatkową broną lub bez niej.

image
Zęby kultywatora spulchniają glębę w międzyrzędziach kukurydzy na głębokość do 35 cm.
FOTO: Evers Agro
image
Z lewej strony uprawione miedzyrzędzia, a z prawej nie spulchnione.
FOTO: Evers Agro

Co daje głębokie spulchnianie międzyrzędzi

Kultywator to przełomowe rozwiązanie dla rolników uprawiających kukurydzę na piaszczystych glebach. Głębokie spulchnianie międzyrzędzi ma przyspieszyć mineralizację i poprawić wymianę gazową w glebie, co przekłada się na lepszy rozwój roślin - szczególnie w bardzo mokrej glebie. Według informacji producenta, pierwsze doświadczenia holenderskich rolników z kultywatorem są obiecujące, ale jak sprawdzi się to narzędzie w innych warunkach glebowych i klimatycznych? Będziemy z uwagą śledzić jego dalszy rozwój.

opr. aj

13. lipiec 2024 08:22