StoryEditor

Pielnik i siewnik - nowości w ofercie Agro-Tom

Producent maszyn do uprawy i siewu z Pogorzeli zaprezentował na wystawie Agrotech w Kielcach pielnik gwiazdowy. Nowością jest również pneumatyczny siewnik nabudowany na bronie wirnikowej.
31.03.2024., 09:00h
image
FOTO: Jakubek

Pielnik gwiazdowy PG to maszyna, która służy do międzyrzędowej uprawy pielęgnacyjnej gleby. Głównym zadaniem pielnika jest spulchnienie gleby oraz usunięcie mechanicznie chwastów. Kolejnym zastosowaniem maszyny jest rozkruszenie zaskorupiałej, zbrylonej gleby, płytkiej podorywki jak również do wymieszania nawozu w glebie oraz wysiewu poplonów. Maszyną należy pracować dużą prędkością roboczą, co wpływa na efektywność i czas pracy na polu. Maszyna swoje zastosowanie znajduje w uprawie np. kukurydzy, soi, słonecznika. Głównym elementem roboczym narzędzia jest gwiazda pieląca o średnicy 540 mm. Złożony pielnik zabezpieczony jest poprzez składany łącznik, a na liście wyposażenia standardowego znajdziemy również osłony oraz koła podporowe. Opcjonalnie maszyna może pracować z siewnikiem do poplonów. Na liście wyposażenia dodatkowego znajduje się również oświetlenie LED.

Zestaw uprawowo-siewny SPTW

Siewnik został nabudowany na bronie wirnikowej. Maszyna przeznaczona jest do siewu bezpośrednio po orce. Sekcja uprawowa siewnika składa się z 12 wirników (24 zębów) oraz wału doprawiającego. Sekcja siewna wyposażona jest w system wysiewający posiadający dmuchawę napędzaną hydraulicznie, zbiornik o pojemności 1650 l. oraz redlice dwutalerzowe z kołem dociskowo-kopiującym i skrobakiem. SPTW wyróżnia się precyzyjnym system dozowania i doprowadzania nasion, jak również równomiernym rozłożeniem ziarna. Zestaw przeznaczony jest do wysiewu nasion zbóż, roślin motylkowych, traw. SPTW może pracować na glebach średniozwięzłych oraz ciężkich. Za sterowanie agregatu odpowiada terminal Müller Elektornik TOUCH 800. Opcjonalnie siewnik można wyposażyć w system szybkiej wymiana zębów, wałek WOM, tylną kamerę oraz system monitorowania przepływu ziarna. Do wyboru są następujące wały: 

  • gumowy LSTXE o średnicy 600 mm 
  • rurowy,
  • crosskill 500 mm
  • packer 500 mm
  • gumowy 500 mm
image
FOTO: Jakubek

opr. łs na podstawie mat. prasowych Agro-Tom

13. czerwiec 2024 23:16