StoryEditor

Oszczędności przez cały rok z 365FarmNet

365FarmNet to bezpłatne narzędzie, pozwalające uzyskać wymierne oszczędności materiału siewnego, nawozów i chemii. Wpływa też efektywność przejazdów ciągnikiem, kombajnem i sieczkarnią.

01.02.2023., 08:00h

Rozpoczęcie pracy z programem zimą lub na przednówku pozwoli na uzupełnienie informacji o siewie ozimin i zabiegach wykonanych jesienią. A kiedy znów przyjdzie wiosna, kartoteki będą gotowe do uzupełnienia o kolejną historię zdarzeń polowych. Wtedy to zaewidencjonowanie dowolnej czynności z pomocą aplikacji mobilnej 365Crop będzie wymagać tylko kilku stuknięć w ekran smartfonu. Czas poświęcony zimą na pracę z programem zaprocentuje, bo wiosną nie będzie czasu na zakładanie kartotek pól od podstaw. Poza tym, zimą zawsze łatwiej umówić się z doradcą 365FarmNet, który chętnie podpowie, jak sprawnie korzystać z programu.

Co daje 365FarmNet?

Użytkowanie programu przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim w jednym miejscu gromadzone są dane w zakresie ewidencji ochrony roślin. To właściwe zabezpieczenie na wypadek kontroli – a te, z pewnością od wiosny 2023 przez kolejne lata będą dość częste, w związku z nową perspektywą budżetową Wspólnej Polityki Rolnej UE. Pod lupą kontroli będzie zwłaszcza nawożenie azotem i fosforem, jako związkami biogennymi. Przypomnijmy, że między latami 2012–2014 a 2017–2019, całkowita ilość wnoszonego azotu w Polsce zwiększyła się o ok. 187 tys. t do 1937 tys. t – Komisja Europejska nie zostawi tego bez kontroli!

Mniejsze zużycie środków produkcji

Stosowanie 365FarmNet Crop View daje też wymierne oszczędności w zmniejszeniu zużycia środków produkcji. System pozwala na łatwy dostęp do obrazów satelitarnych odzwierciedlających zmiany w wegetacji na przekroju całego roku. Tworzone na ich podstawie mapy aplikacyjne do rozsiewaczy, opryskiwaczy czy siewników pozwalają na:

► oszczędności i zwiększone wykorzystanie nawozów azotowych dzięki dopasowaniu dawki do stanu wegetacji;

► zmniejszenie wysiewanego materiału siewnego przez dopasowanie obsady do potencjalnego plonowania poszczególnych fragmentów pól;

► efektywne użycie środków ochrony roślin, a w szczególności regulatorów wzrostu – stosuje się pełne dawki tylko tam, gdzie są potrzebne;

► pomoc w podejmowaniu decyzji, na których polach rozpocząć żniwa.

Można ograniczyć zużycie paliwa

W programie 365FarmNet można zebrać informacje z różnych systemów telemetrycznych, a na sprzęcie bez nich zamontować oferowane urządzenia rejestrujące pozycję czy zużycie paliwa. Zebrane informacje, oprócz tworzenia automatycznych propozycji dokumentacyjnych, pozwala na lepsze logistycznie zaplanowanie wykonywanych zabiegów, co przyniesie oszczędności w czasie pracy, zużyciu paliw i maszyn.

W programie dostępne są do pobrania granice pól. Można tworzyć dla nich linie prowadzenia (A-B). Po przeniesieniu ich do terminali systemów automatycznego prowadzenia możliwi jazdę na polu po optymalnych trasach, co ograniczy nakładki i omijaki.

Im więcej danych tym lepiej!

Dostawca tego oprogramowania twierdzi, że system 365FarmNet jest tym precyzyjniejszy, im dysponuje większą ilością danych i obrazów satelitarnych. Dlatego liczy się każdy rok. Im wcześniej załadujesz dane dotyczące gospodarstwa, tym szybsze i większe korzyści z wykorzystania 365FarmNet posiądziesz. A zatem? Zaparz sobie dobrą kawę, siadaj do komputera i wklikaj adres "365farmnet.com". Tak założysz bezpłatne konto w tym systemie.

Dalej już pójdzie z górki!

To jednak nie takie straszne, wystarczy trochę cierpliwości. Na podstawie sporządzanych dokumentacji w 365FarmNet tworzone są automatycznie analizy, tj. np. kartoteki pól, które obejmują okres od siewu do zbioru. Może też warto poprosić o pomoc domowników, zwłaszcza młodzież czy nastolatków? Przeklikanie przez nich danych w 365FarmNet może być dla nich "cool", a przy okazji poczują się naprawdę docenieni, że pomogli "on-line" w gospodarstwie.

opr. Jan Józefowicz, źródło: 365FarmNet

13. czerwiec 2024 22:40