StoryEditor

Opryskiwacze Woprol z szerszą belką, skrętną osią i nowym sterowaniem

Firma Woprol pracuje nad flagowym w swojej ofercie opryskiwaczem Toro, który oferuje szerszą belkę roboczą, skrętną oś oraz nowy system sterowania. Podczas ostatniej wystawy Agro Show zapytaliśmy producenta o cenę i pozostałe rozwiązania, które mają poprawić komfort użytkowania maszyny i dokładność jej pracy.

30.10.2024., 07:00h

Firma Woprol z siedzibą w okolicach Sędziszowa Małopolskiego na Podkarpaciu, zaprezentowała swój najnowszy produkt – opryskiwacz Toro z większymi zbiornikami oraz rozbudowanym sterowaniem Isobus.

Opryskiwacz dla dużych i małych gospodarstw

Nowy model Polo TORO dostępny jest z trzema opcjami pojemności zbiornika – 4000, 5000 i 6000 litrów z pompą Udor o wydajności 350 litrów na minutę. Zbiorniki z kolei pochodzą z włoskiej fabryki Vetroresina Napadana. Z myślą o zróżnicowanych potrzebach rolników, opryskiwacz oferuje szeroki wybór belek roboczych o szerokości od 15 do 27 metrów. Model dostępny z belką umożliwiającą otwieranie prawej i lewej strony belki z możliwością "ćwiartkowania" czyli składania jednego skrzydła belki o połowę.

image
FOTO: Łukasz Siara

Oprogramowanie i podzespoły TeeJet

Toro jest pierwszym modelem firmy Woprol, który bazuje na elektronice TeeJet, zamiast stosowanego dotychczas w opryskiwaczach Proton sterownika Arag. Nowe sterowanie zakłada obsługę podstawowych rozwiązań rolnictwa precyzyjnego taie jak m.in. Section Control, które zwiększają precyzję pracy oraz minimalizuje straty środków ochrony roślin.

image
FOTO: Łukasz Siara

Opryskiwacz może być wyposażony w 13 sekcji, które automatycznie się wyłączają po najechaniu na już opryskany obszar. Co więcej, urządzenie jest kompatybilne z systemem ISOBUS, co umożliwia jego integrację z nowoczesnymi traktorami i systemami GPS.

Sterowanie osią

Nowy opryskiwacz został wyposażony w skrętną oś, co jest kolejną nowością w ofercie firmy Woprol. Oś ta będzie dostępna w standardzie z automatyczną blokadą w transporcie. Dzięki temu opryskiwacz łatwiej manewruje na polu, a jednocześnie zapewnia stabilność i bezpieczeństwo podczas pracy. Standardowe wyposażenie obejmuje także amortyzację pneumatyczną.

Oficjalnie od 2025 roku

Model Toro jest obecnie w fazie ostatnich poprawek i wewnętrznych testów producenta, oficjalnie do oferty wejdzie od przyszłego roku. Z informacji udzielonych przez Dawida Czernickiego - właściciela firmy, trwają prace nad intergacją maszyny z ultradźwiękowymi czujnikami sterującymi wysokością belki oraz rozbudowane funkcje rozwadniacza.

image
Dawid Czarnecki - właściciel firmy Woprol
FOTO: Łukasz Siara

Obecny model jest jednak już w pełni funkcjonalny i gotowy do pracy w polu, oferując nowoczesne rozwiązania w zakresie oprysku i sterowania. Jego aktualna cena plasuje się między 280 - 290 tys. zł netto.

Nie tylko opryskiwacze

Woprol, działająca na rynku od prawie 40 lat, to rodzinna firma specjalizująca się w produkcji opryskiwaczy oraz rozsiewaczy do nawozów. Rocznie produkują około 160 dużych opryskiwaczy kołowych o pojemności od 1500 do 4000 litrów, jednak model Toro to ich odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na większe urządzenia. Firma współpracuje ze znanymi europejskimi dostawcami podzespołów, takimi jak Arag, Udor czy TeeJet.

opr. Łukasz Siara

20. listopad 2024 17:43