StoryEditor

Opryski z drona ABZ Innovation L10

Opryskiwacz drona o szerokości roboczej 6 m może opryskać do 10 ha na godzinę. System ten może pomóc w rozpylaniu SOR w trudnodostępnych miejscach.
01.06.2023., 15:06h

W Rolniczo - Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odbyła się inauguracyjna sesja demonstracyjna nowego drona opryskowego ABZ Innovation L10, który został już zarejestrowany i certyfikowany w Unii Europejskiej na Węgrzech. Sesję zorganizował poznański dystrybutor dronów aeroMind.

Opryskiwacz drona o szerokości roboczej 6 m może opryskać do 10 ha na godzinę. System ten może pomóc w rozpylaniu SOR w trudnodostępnych miejscach. Wykorzystuj fizykę lotu drona generującego silne powietrze zaśmigłowego skierowane zawsze w dół, system zmniejsza ryzyko znoszenia kropli i sprawia, iż oprysk można wykonywać w silniejszym wietrze niż aplikując środki pod ciśnieniem grawitacyjnie. Ponadto eliminuje się pracę ręczną lub maszynową, oszczędzając czas, pieniądze i energię.

image

ABZ Innovation L10 to pierwszy seryjnie produkowany europejski dron rolniczy węgierskiej produkcji, którego doświadczenia zostaną wykorzystane w polskich warunkach specyfiki produkcji rolnej.

FOTO: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Rozsiew Trichogramma z drona

Trichogramma to owad błonkoskrzydłowy z rodziny kruszynkowatych wykorzystywany do zwalczania populacji szkodników w uprawach. Tradycyjnie Trichogramma były wypuszczane ręcznie, co było dość czasochłonne i pracochłonne. Wraz z rozwojem rewolucyjnej technologii dronów, ABZ Innovation zintegrował metodę z rolnictwem precyzyjnym w najbardziej efektywny sposób, opracowując system rozsiewu Trichogramma z drona L10, pomagając zmniejszyć obciążenie pracą rolników, jednocześnie koncentrując się na zrównoważonym rozwoju i opłacalności.

Drony mogą pokryć duże obszary w krótkim czasie, zmniejszając nakład pracy potrzebnej do ręcznego uwalniania. Mogą również dotrzeć do odległych obszarów i nierównego terenu, do których dostęp może być trudny dla pracowników. Wyposażone w GPS i technologię mapowania drony mogą precyzyjnie celować w określone obszary, zwiększając dokładność uwalniania Trichogramma i zmniejszając ryzyko nadmiernej lub niedostatecznej aplikacji. Rozprzestrzenianie Trichogramma za pomocą dronów eliminuje potrzebę pracy ludzi w pobliżu upraw, zmniejszając ryzyko narażenia na pestycydy i inne chemikalia.

Z Węgier do Polski

ABZ Innovation L10 to pierwszy seryjnie produkowany europejski dron rolniczy węgierskiej produkcji, którego doświadczenia zostaną wykorzystane w polskich warunkach specyfiki produkcji rolnej. Sesję zorganizował poznański dystrybutor dronów aeroMind. Drony rolnicze wykorzystują informacje o poziomie wegetacji roślin, oparte na danych z kamer multispektralnych do identyfikacji obszarów, które wymagają większej uwagi, pozwalając im skoncentrować swoje zasoby na tych obszarach

image

ABZ Innovation L10 to pierwszy seryjnie produkowany europejski dron rolniczy węgierskiej produkcji, którego doświadczenia zostaną wykorzystane w polskich warunkach specyfiki produkcji rolnej.

FOTO: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Kropla pod kontrolą

Sekret efektywnego opryskiwania leży w równomiernym i ukierunkowanym rozprowadzaniu płynu. W technologii CDA (Controlled Droplet Application), mocą silnika bezszczotkowego, ciecz robocza doprowadzana jest niskim ciśnieniem do obracającego się dysku. Przez siłę odśrodkową krople odrywają się od krawędzi utrzymując jednorodną wielkość. Brak zależności między ustawieniem natężenia przepływu a wielkością kropli pozwala na elastyczną kontrolę i ustawianie rozmiaru kropli. W ten sposób również pozbywamy się zbyt dużych i zbyt małych kropli, co oznacza brak odpadów i niepotrzebnych zanieczyszczeń, ponieważ każda kropla ma właściwą wielkość, dzięki czemu nie spływa z liści i nie wyparowuje.

Siłą powietrza zaśmigłowego, ciecz kierowana jest w dół docierając do dolnych partii rośliny. Przeprowadzane są badania poprzez zastąpienie pestycydów barwnikiem na bazie wody, który reaguje na światło UV, stając się fluorescencyjny. Po oprysku sprawdzane są wzory oprysków na różnych powierzchniach roślin i analizowane za pomocą lamp UV. Wzory oprysków pokazują, ile liści i łyków jest pokrytych oraz ile substancji dociera do celu. Badania monitorują liczbę kropel docierających do celu i czy jest wystarczająca do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony upraw.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

18. maj 2024 16:03