StoryEditor

Opryski, kamery i See&Spray – co to jest?

Po pierwszych prezentacjach w Stanach Zjednoczonych John Deere pokaże system See&Spray w Europie. To sprzęt do precyzyjnego zwalczania chwastów.

09.11.2022., 17:00h

Europejski wariant systemu See&Spray jest oparty na technologii See&Spray Select, stosowanej wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystuje ona kamery do wykrywania różnic w kolorze łanu. Kamery i inne części są zintegrowane bezpośrednio z wysięgnikiem lub podwoziem maszyny. Na każdy metr szerokości roboczej zamontowano jedną kamerę, która błyskawicznie wykrywa zielone rośliny. Elektronika przetwarza uchwycone przez nią obrazy. Po analizie indywidualnie uruchamiane są rozpylacze do oprysku punktowego. Wykrywanie chwastu umożliwia precyzyjną aplikację herbicydów. Identyfikowane są wszystkie chwasty.

Co ważne, See&Spray nadaje się nie tylko do zabiegów przedwschodowych, ale również może być użyty na uprawach rzędowych po wschodach. System wyodrębnia uprawy rzędowe i dokładnie namierza chwasty. Aplikacja może być wykonana na wszystkich etapach wzrostu i we wszystkich uprawach rzędowych jeszcze przed zamknięciem łanu.

Technologia sprawdzona w różnych warunkach

See&Spray testowano na niemal 120 tys. hektarów na całym świecie. John Deere wyjaśnia, że aplikacja punktowa jest porównywalna do pełnego oprysku, ale pozwala zaoszczędzić nawet 2/3 herbicydów. Pierwsze testy przeprowadzone w Europie dały te same rezultaty. Co istotne, system można zaadaptować do europejskich wymogów i warunków.

Wsparcie decyzji agronomicznych

See&Spray dokumentuje aplikowanie herbicydów na wyświetlaczu Gen 4 w kabinie. Podczas pracy powstaje mapa zasięgu z informacją, gdzie dokładnie zastosowano środek chwastobójczy. Dokumentację można przesłać za pomocą JDLink do John Deere Operations Center. Pozwala to m.in. na określenie podobszarów o zwiększonym zachwaszczeniu i optymalizację przyszłych działań.

Dostępność i sprzęt

System jest już sprzedawany w Stanach Zjednoczonych: ze zraszaczami z własnym napędem. W tym roku właśnie te maszyny jako pierwsze pojawią się na rynku Europy Centralnej. Od wiosny 2023 roku system See&Spray będzie dostępny w ograniczonym wymiarze dla europejskich opryskiwaczy zaczepianych serii R900i z belkami 36- i 39-metrowymi. W przyszłości będzie oferowany jako opcja dla różnych opryskiwaczy John Deere firmy Horst.

Niezbędne wyposażenie

Do użytkowania opryskiwaczy zaczepianych R900i niezbędne są następujące elementy:

► system Power Spray

► Pressure Recircualtion Booms

► Terrain Command Pro

► rozpylacze Individual Nozzle Control

► technologia rolnictwa precyzyjnego JDLink  

► wyświetlacz Gen 4

► odbiornik StarFire 7000

opr. jj, źródło: John Deere

24. maj 2024 05:27