StoryEditor

Opony BKT ze znakiem jakości "DLG-Approved"

DLG Test Center Technology i Farm Inputs przyznał oponom BKT Agrimax V-Flecto VF 650/65 R 42 i VF 540/65 R 30 znak jakości "DLG-Approved".
28.11.2023., 14:00h

Mniejsze ugniatanie gleby i zużycie paliwa, zdolność samooczyszczania oraz łatwość obsługi: to cechy, za które niezależny instytut badawczy DLG Test Center Technology and Farm Inputs przyznał oponom BKT Agrimax V-Flecto znak jakości DLG-Approved podczas testów. To wyraz uznania dla opon, które spełniają rygorystyczne wymagania pod względem technologii i osiągów dla ciągników o dużej mocy.

image

W trakcie testów terenowych stwierdzono, że duży ślad opon BKT skutkuje niższym naciskiem na glebę, co ogranicza jej zagęszczenie.

FOTO: BKT

Dobre oceny dla dwóch rozmiarów opon

W szczególności dwie opony Agrimax V-Flecto w rozmiarach VF650/65 R42 i VF540/65 R30 osiągnęły bardzo dobre wyniki. Podczas testów terenowych opony Agrimax V-Flecto na ciągnikach Fendt 724 Vario (Gen6) i Fendt Vario 828. Obejmowały one ocenę powierzchni śladu opony i nacisku na podłoże na różnych głębokościach i zagęszczenia gleby. Równoległe testy laboratoryjne dały szczegółowe oceny wydajności opon pod kątem przyczepności, zużycia paliwa i samooczyszczania. To pozwoliło na kompleksową i dokładną ocenę osiągów opon w różnych warunkach eksploatacji.

W trakcie testów terenowych i laboratoryjnych stwierdzono, że duży ślad opon BKT skutkuje niższym naciskiem na glebę, co ogranicza jej zagęszczenie. Przy ciśnieniu 0,6 bara opona Agrimax V-Flecto wykazała nacisk na podłoże o 16 procent niższy w porównaniu z innymi testowanymi oponami - w tym marek premium i budżetowych - oraz z najmniejszą głębokością śladu, co ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonych praktyk rolniczych.

Ile paliwa można zaoszczędzić?

W porównaniu z najsłabszą oponą VF wśród konkurencji, opony BKT charakteryzują się niższym zużyciem paliwa o około 5%. Przyjmując, że orka zajmuje około dwóch godzin na hektar, a dzień pracy wynosi 8 godzin, to można zaorać do 15 hektarów dziennie. Innymi słowy, Agrimax V-Flecto pozwala zaoszczędzić prawie 15 litrów paliwa dziennie na jeden ciągnik. Jeśli pomnożymy dzienne oszczędności przez liczbę dni roboczych w roku, korzyść ekonomiczna staje się znacząca, co przemawia na korzyść opon Agrimax V-Flecto.

Idąc dalej tym tropem BKT wylicza: jeśli firma korzysta z 30 ciągników, biorąc pod uwagę powyższe oszczędności można zaoszczędzić nawet do 450 litrów dziennie dla wspomnianej floty ciągników. Przy średnim koszcie paliwa wynoszącym 1,80 euro za litr oznacza to oszczędność 810 euro dziennie, pomnożoną przez liczbę dni roboczych w roku, co stanowi znaczną roczną oszczędność dla tej przykładowej firmy.

image

W porównaniu z najsłabszą oponą VF wśród konkurencji, opony BKT charakteryzują się niższym zużyciem paliwa o około 5%.

FOTO: BKT

Samooczyszczanie opon

Jeśli chodzi o samooczyszczanie, opony Agrimax V-Flecto wyróżniały się zdolnością do usuwania zabrudzeń podczas pracy, co skutkuje krótszym czasem spędzonym na konserwacji, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności operacyjnej. Podczas testów Agrimax V-Flecto miała najmniej ziemi w porównaniu do innych opon, co stanowiło 8-procentową przewagę nad najbliższym konkurentem i aż 126 procent mniej gleby w porównaniu do opony z najsłabszym wynikiem. Ta cecha wydajności nie tylko zwiększa produktywność, ale także przyczynia się do utrzymania czystości dróg podczas jazdy z jednego pola na drugie.

Badania i rozwój opon

– Nasze zaangażowanie w badania i rozwój najnowocześniejszych rozwiązań znajduje potwierdzenie w doskonałych osiągach naszych opon Agrimax V-Flecto, które stanowią najbardziej zaawansowany wyraz naszej wizji. Obniżone koszty eksploatacji i pozytywny wpływ na środowisko są wynikiem technologii która zaspokaja obecne i przyszłe potrzeby nowoczesnego rolnictwa. Będziemy nadal dokładać wszelkich starań, aby nasze opony były synonimem doskonałości i niezrównanej wartości dodanej dla naszych klientów na całym świecie – komentuje Lucia Salmaso, dyrektor zarządzająca BKT Europe.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: BKT

27. maj 2024 20:39