StoryEditor

Opolagra – czyli największe targi w południowej Polsce

W dniach 16-18 czerwca br. po raz osiemnasty odbędzie się Opolagra na lotnisku w Kamieniu Śląskim. W minionym roku było 37 tys. zwiedzających i ponad 250 wystawców.
11.05.2023., 18:53h

Tegoroczna wystawa, tak jak poprzednie adresowana jest do pasjonatów techniki rolniczej, a także chowu i hodowli bydła. Oprócz stoisk będą też pokazy pracy sprzętu różnych marek, co niezmiennie przyciąga tłumy. Więc jak widać, będzie się działo również podczas tegorocznej imprezy. Podczas pokazów Unia Group zaprezentuje gamę zmodernizowanych, zaczepianych rozsiewaczy do nawozów i wapna – RCW. Firma pokaże też nowy opryskiwacz Egret, który może mieć zbiornik główny o pojemności: 2000, 2500 lub 3000 litrów. Poza tym dysponuje i amortyzowaną mechanicznie belkę polową o szerokościach: 15, 18, 20 i 21 metrów.

Z kolei firma Anderwald zaprezentuje precyzyjny opryskiwacz Ecorobotix Ara, który w czasie rzeczywistym rozpoznaje rośliny na polu i selektywnie opryskuje pojedyncze z nich. W zależności od wybranego trybu pracy oszczędności środków ochrony roślin mogą wynieść od 40% do nawet 95%.

Kosiarka, ciągnik i precyzyjny opryskiwacz

Serię pokazów przygotowała także firma Prosat, która pokaże kilka maszyn ze swojej oferty, a będą to zdalnie sterowana kosiarka karczująca Ecotech K34 Predator, ciągnik Ventrac z kosiarką bijakową i karczownicą, ładowarka wielofunkcyjna Toro Dingo TX1000 z przystawkami oraz kosiarka Toro Z Master 6000.

Agrifac wspólnie z firmą Cultiwise zademonstruje metody oprysków punktowych z wykorzystaniem mapowania pola za pomocą drona. Podczas pokazów marka Cultiwise wyśle drona nad obszar demonstracyjny, aby stworzyć mapę zadań, która zostanie przekazana do opryskiwacza samojezdnego Agrifac w celu precyzyjnego oprysku punktowego.

Wspomaganie powietrzem, modulacja szerokości impulsu i technologie dozowania dawki wbudowane w maszynę Agrifac pokażą, jak każda kropla może trafić we właściwe miejsce podczas oprysków. Te sprawdzone rozwiązania zapewniają, że farmer może pracować bardziej precyzyjnie i wydajnie, osiągając wyższy poziom dokładności i dbanie o rośliny przy jednoczesnej obniżce kosztów.

image

Opolagra już 16-18 czerwca 2023 r. na lotnisku w Kamieniu Śląskim.

FOTO: Jan Józefowicz

Zetor, dużo piany i śmigłowiec

Po przerwie wraca konkurs Precyzyjny Gospodarz, który przygotował portal rolniczy Gospodarz.pl. Każdy będzie mógł spróbować sił na specjalnie przygotowanym torze ciągnikiem Zetor.

Nie lada gratką, nie tylko dla najmłodszych, będzie Piana Party, na które zaprasza firma Hyperin, gdzie co godzina będzie można zażyć kąpieli w przygotowanym na tę okoliczność basenie.

Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających będzie po raz pierwszy możliwość obejrzenia Opolagry z góry. Dzięki firmie Helipoland przez cały czas trwania imprezy, będzie można odbyć lot widokowy nad terenami wystawy i okolicą śmigłowcem Robinson R44.

Plebiscyt "Mistrzowie Agro"

Podczas tegorocznej Opolagry nastąpi również rozstrzygnięcie plebiscytu "Mistrzowie Agro" w etapie opolskim i śląskim. Mistrzowie Agro, jest największym plebiscytem wiejskim i rolniczym, który w województwie opolskim prowadzi "Nowa Trybuna Opolska", w województwie śląskim – "Dziennik Zachodni". To akcja prezentująca w gazecie, w Internecie i w mediach społecznościowych, życie polskiej wsi i jej mieszkańców, ich działania i sukcesy.

To również dobra okazja dla wiejskich społeczności, aby docenić tych, którzy kształtują ich codzienne życie. Uczestnicy akcji będą mogli zaprezentować swoje dokonania w skali województwa, a nawet całego kraju i zdobyć nagrody.

W tradycyjnym konkursie dla zwiedzających nagrodą główną w tym roku będzie zbiornik dwupłaszczowy zbiornik do oleju napędowego Sibusco NVC 2500 l ufundowany przez firmę Agriexpert Mateusz Kierdal.

Prezentacja bydła i konkurs dla młodych hodowców

Poza tym na ringu będzie prezentacja 100 sztuk bydła mlecznego i mięsnego oraz wycena najpiękniejszych zwierząt, a także konkurs młodych hodowców. Te i inne atrakcje już 16-18 czerwca 2023 r. na lotnisku w Kamieniu Śląskim.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Opolagra

22. czerwiec 2024 20:00