StoryEditor

Od czego pochodzi nazwa AVR? Który jubileusz świętuje firma w 2024 roku?

Renomowany producent maszyn do sadzenia, zbioru i przechowywania ziemniaków – firma AVR, w 2024 roku obchodzi imponujący jubileusz. Ile lat potrzebowała mała kuźnia, aby rozwinąć się w firmę, która zrewolucjonizowała branżę ziemniaczaną?
03.03.2024., 10:25h

Od kuźni do lidera technologii uprawy ziemniaków

Historia AVR zaczyna się w belgijskiej miejscowości Roeselare, gdzie Pieter Vansteenkiste założył kuźnię, produkując ręczne narzędzia dla rolnictwa i ogrodnictwa. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa zmieniono jego nazwę na znaną do dziś – AVR – od pierwszych liter imienia i nazwiska Alfonsa Vansteenkiste, czyli syna założyciela. Przełom w rozwoju firmy nastąpił w latach 70., kiedy przejął ją inżynier Norbert Nollet. Rozszerzył on portfolio, pokrywając zapotrzebowanie producentów ziemniaków na maszyny i urządzenia wykorzystywane w całym ciągu technologicznym uprawy – od przygotowania gleby, przez sadzenie, formowanie redlin, aż po zbiór, usuwanie łęcin i przechowywanie.

Rewolucja w zbiorze ziemniaków

Firma AVR zapisała się na kartach historii jako pionier w branży ziemniaczanej, wprowadzając w 1975 roku na rynek pierwszy 4-rzędowy samobieżny kombajn do ziemniaków na bazie maszyny Moreau. Producent na tym nie poprzestał i w 1986 roku opracował pierwszy 2-rzędowy samobieżny kombajn do buraków, a w 2006 roku zaprezentował flagowy model Puma. Czwarta generacja tego 4-rzędowego samobieżnego kombajnu nadal dominuje w ofercie AVR.

image

Kombajn AVR Puma 4.0.

FOTO:

Limitowana edycja kombajnu Puma 4.0

W 2024 roku AVR obchodzi 175. rocznicę powstania. Z tej okazji firma wprowadza na rynek limitowaną edycję kombajny Puma 4.0, charakteryzującą się unikalnym wzornictwem retro.

Kombajn Puma 4.0 w wersji miniaturowej

AVR po raz pierwszy zaprezentuje także miniaturę modelu Puma 4.0. Otrzyma ją każdy klient, który w 2024 roku kupi Pumę 4.0. Miniatury mają być dostępne od początku listopada, na targi Interpom i na inne wydarzenia, na których AVR będzie obchodzić swoją 175. rocznicę. Producent informuje, że kombajny z roku modelowego 2024 będą dostępne od wiosny tego roku.

S. Schulz, opr. aj

19. lipiec 2024 04:31