StoryEditorAktualności

O ile wzrosły obroty grupy Claas?

Pomimo wielu zawirowań, Claas w minionym roku osiągnął rekordowe obroty. Skąd ten wynik?

03.01.2023., 12:00h

Firma Claas, pomimo wielu trudności zakończyła rok obrotowy 2022 z przychodami na poziomie 4,9 mld euro. Względem poprzedniego roku, kiedy przychód wyniósł 4,8 mld euro oznacza to wzrost o 2,7%. Zdaniem przedstawicieli spółki, marża EBITDA na poziomie 8,8 proc. (rok wcześniej: 11,1 proc.) nadal jest na dobrym poziomie. Z kolei zysk przed opodatkowaniem, wynoszący 166,3 mln euro (rok wcześniej 357,1 mln euro), zmalał głównie w wyniku wojny w Ukrainie i zakłóceń w łańcuchach dostaw.

"Rok 2022 postawił przed nami wyzwanie pod każdym względem. W tej trudnej sytuacji okazało się, jak solidny jest nasz model biznesowy. Dostarczyliśmy i udowodniliśmy, z dużym osobistym zaangażowaniem, że możemy zmierzyć się z naszą wizją uczynienia klientów najlepszymi w swojej dziedzinie. Zrealizowaliśmy w 100 procentach obietnicę zbiorów dla naszych klientów. Za to wszystkim naszym pracownikom i partnerom dystrybucyjnym należą się podziękowania” - mówi prezes Claasa Thomas Böck.

Silny popyt w Ameryce, niewielki spadek w Europie

Pomimo zaburzonych łańcuchów dostaw i innych problemów jakich nie brakowało w minionym roku, na rynku maszyn i ciągników rolniczych utrzymywał się wysoki popyt – szczególnie w pierwszej połowie roku. Szczególnie dynamiczny wzrost przychodów Claas osiągnął w Ameryce Północnej. Sytuacja w Europie wygląda nieco gorzej.

Na koniec września 2022 r. grupa Claas zatrudniała na całym świecie łącznie 12 116 osób (względem 11 957 osób w roku poprzednim). W Niemczech Claas uczestniczy w  kształceniu w różnych zawodach technicznych i handlowych a także na studiach dualnych. To samo dotyczy innych krajów, w których działa Claas, takich jak Francja, Węgry, Wielka Brytania i Indie. Dzięki temu pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywało 792 praktykantów.

Duże wydatki na rozwój

W minionym roku producent zainwestował w rozwój zakładów produkcyjnych 130 mln euro.  Modernizacja głównego zakładu w Harsewinkel została zakończona. Rozbudowa mocy produkcyjnych i modernizacja infrastruktury zakładu w Bad Saulgau przebiegają zgodnie z planem. W Le Mans we Francji otwarto nową Akademię Claas gdzie szkolić będą się pracownicy partnerów handlowych. Jednocześnie wydatki na badania i rozwój osiągnęły najwyższy poziom w historii firmy Claas do poziomu 279 mln euro.  

Plany na bieżący rok

W roku obrotowym 2023 Claas spodziewa się dwucyfrowego wzrostu przychodów i zysków pomimo stałej niepewności. Stabilny popyt na maszyny rolnicze jest oczekiwany w kluczowych regionach sprzedaży w Europie Środkowej i Zachodniej oraz w Ameryce Północnej.

 

opr. ap

fot. firmowe

27. maj 2024 21:34