StoryEditor

O czym przeczytasz w profi 4-2023?

Do początku żniw już niedługo, a tymczasem pojawiło się kolejne wydanie profi. W tym numerze znajdziesz wiele interesujących tematów, również dla mniejszych i średniej wielkości gospodarstw.

 

Jest już najnowsze wydanie magazynu profi. Znajdziesz w nim wiele maszyn odpowiednich dla Twojego gospodarstwa, m.in. 150-konnego Claasa Ariona 470 z bardzo oszczędnym silnikiem oraz polskiego bociana, czyli agregat Czajkowski ST i kultywator Agroland Krypton 300 Plus. Zobacz, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy!

O czym przeczytasz w najnowszym profi 4-2023?

Test zwinnego i ekonomicznego ciągnika Claas Arion 470, który zrobił na nas wrażenie nie tylko w zakresie niskiego zużycia paliwa, ale również w kilku innych elementach! Jakich?

Raport z pracy niebieskim siłaczem, czyli ciągnikiem New Holland T7.300 z wydłużonym podwoziem, który jest nowym flagowym modelem serii T7 w wersji LBW. W jakich gospodarstwach sprawdzi się nowo wprowadzony model z kabiną Horizon Ultra i nowym podłokietnikiem?

Czy ogromna sieczkarnia dużo pali?

Test sieczkarni polowej John Deere 9500i, która wysoko stawia poprzeczkę pod względem wydajności i pracy przy niskich obrotach silnika. Podczas zbioru kukurydzy sprawdziliśmy, jaką maszyna ma wydajność i jaką jakość sieczki zapewnia. Zmierzyliśmy także, ile przy tym zużywa paliwa. Wynik nas zaskoczył…

Zwinny przegubowiec Manitou

Manitou MLA 4-50 H Essential to mała ładowarka przegubowa, która  pochodzenia jest typowym Europejką: produkowana w Niemczech wyposażona w angielski silnik Perkins i hydraulikę marki Bosch-Rexroth. Czy maszyna o mocy zaledwie 48 KM sprawdzi się w pracach w obejściu?

Dobry, polski kultywator

Przetestowaliśmy polski kultywator Agroland Krypton 300 Plus, który dzięki trzem rodzajom redlic jest wszechstronnym narzędziem zarówno do płytkiej, jak i głębokiej uprawy. Choć ma kilka elementów do poprawy, Krypton zapewnia dobrą jakość uprawy w rozsądnej cenie.

Siew pasowy po polsku

Muskularny sprzęt z bocianem w logo to propozycja innego polskiego producenta – firmy Czajkowski. Agregat ST 450 do uprawy pasowej (strip-till) składa się z 3 sekcji: spulchniającej, zagęszczającej i siewnej. Jego długość to bagatela 11,2 m, a masa własna przekracza 11 t, więc ten muskularny bocian do współpracy potrzebuje również muskularnego ciągnika. Maszyna przekonuje jednak jakością pracy.

Odchwaszczanie i oprysk plantacji

Pielniki z możliwością oprysku pasowego nieśmiało wchodzą na rynek. W raporcie z pracy pielnikiem Schmotzer Venterra 2K sprzężonym z Amazone FT-P 1502 prezentujemy możliwości takiego zestawu w pielęgnacji buraka cukrowego.

Szerokie kosiarki do trawy

Kosiarka o szerokości roboczej 4 m, ale składająca się do 2,99 m – tak Krone przedstawia nową kosiarkę czołową EasyCut F 400 CV Fold, która dzięki przenośnikowi ślimakowego za listwą tnącą, odkłada wąski pokos między kołami ciągnika. W jakim zestawie sprawdzi się taka maszyna?

Skoro mowa o kosiarkach warto wspomnieć o potężnym modelu zaczepianym – Kuhn FC 13460 RA, o szerokości roboczej ponad 13 m! W połowie maja w powiecie pilskim przyjrzeliśmy się pracy tej kosiarki. Jej gabaryty, wydajność i jakość koszenia są imponujące.

Prasa na małe areały

Przetestowaliśmy prasę Rozmital LB-V 120, której osłony są łudząco podobne do pras naszej rodzimej produkcji. Maszyna jest skonstruowana z myślą o pracy w mniejszych gospodarstwach i ciągnikiem o mocy 80 – 90 KM.

Opryskiwacz z rękawem powietrznym

Nowa wersja opryskiwacza Hardi Aeon CenturaLine z belką TwinForce wyposażoną w pomocniczy strumień powietrza to rozwiązanie na skracające się okna pogodowe. Maszyna ma również kilka ciekawych rozwiązań, które ułatwiają pracę. Dowiesz się o nich z raportu przygotowanego podczas pracy opryskiwacza na pograniczu Kujaw i Borów Tucholskich.

Hala namiotowa zamiast budynku?

W dziale Technika zwierzęca przygotowaliśmy garść informacji o formalnościach, które trzeba spełnić stawiając halę namiotową do chowu zwierząt inwentarskich. Wszak nie zawsze trzeba stawiać kosztowny budynek.

Czujniki NIR w kombajnach

W dziale elektronika piszemy systemie NutriSense w kombajnach New Holland, który rejestruje jakość zbieranego ziarna i na tej podstawie tworzy mapy plonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu na bieżąco wiemy, np. ile białka ma zbierana pszenica, a mapy plonu mogą posłużyć do opracowania strategii siewu i nawożenia w kolejnym roku.

Jasne reflektory, które nie oślepiają

W dziale Technika przedstawiamy nasze spostrzeżenia z pracy z systemem oświetlenia Hella Smart Worklight. Dzięki inteligentnemu sterowaniu system przyciemnia poszczególne reflektory tak, aby ułatwić pracę operatorom wielu maszyn pracujących jednocześnie na jednym polu, np. podczas nocnego wyładunku zboża z kombajnu na przyczepę lub odbioru sieczki zestawem transportowym.

ISOBUS do starego opryskiwacza

Również stary opryskiwacz można przystosować do nowoczesnych rozwiązań. Pokazujemy, jak doposażyć taką maszynę w sterowanie ISOBUS, które otwiera nowe możliwości zwiększania precyzji oprysku. Nie jest to trudne, ale trzeba wiedzieć o kilku rzeczach…

Używane rozsiewacze Rauch

Podczas gdy sprzedaż nowych maszyn mocno wyhamowuje, okazuje się, że rynek maszyn używanych kwitnie w najlepsze. Tym razem przyjrzeliśmy się używanym rozsiewaczom Rauch Axis. Podpowiadamy, co sprawdzić i gdzie spojrzeć, żeby po zakupie nie walczyć z uciążliwymi naprawami.

Youngtimer Same Diamond

Same Diamond 270 to rzadki youngtimer, który dzięki swoim gabarytom nie tylko wygląda, jak potężny byk, ale faktycznie jest dobrym wołem pociągowym do najcięższych prac w gospodarstwie. Czym wyróżnia się marka, która wchodzi w skład koncernu SDF?

Jaki traktor do 10 tysięcy złotych?

Interesują Cię stare traktory, a może chcesz kupić zabytkowy model w dobrej cenie? Podpowiadamy, które modele w dobrym stanie można kupić za kwotę poniżej 10 tys zł. Jest ich kilka, w tym również nasz rodzimy Dzik!

Po co regularnie wymieniać olej i filtr silnikowy?

W rubryce „Jak to działa” prezentujemy zasadę działania filtra oleju silnikowego. Niby prosty element, a jednak ma swoje tajemnice… Warto go wymieniać regularnie – dlaczego?

Naturalne nawożenie

Wiosną odwiedziliśmy dwie fabryki firmy Hello Nature, włoskiego producenta nawozów naturalnych, biostymulatorów i mikroorganizmów glebowych. To ciekawa alternatywa dla nawozów mineralnych, nie tylko w rolnictwie ekologicznym, ale również w konwencjonalnych uprawach.

Oprócz tego w profi 4-2023 znajdziesz wiele nowości i aktualności ze świata techniki. Zapraszamy do lektury.

dr Artur Jakubek

21. maj 2024 05:41