StoryEditor

O czym przeczytasz w profi 1-2024?

Najnowszy numer magazynu profi poświęcony jest nowościom z targów Agritechnica. U nas przeczytasz, jak spisuje się prawie 800-konnym Case IH Quadtrack, nowy Claas Xerion, najmocniejsza w historii Valtra S i wiele innych nowo zaprezentowanych maszyn rolniczych.
20.12.2023., 14:00h

Powróciły targi Agritechnica 2023!

Po 4 latach przerwy do hal wystawowych w Hanowerze powróciło największe wydarzenie rolnicze na świecie – targi Agritechnica. Producenci po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali mnóstwo nowości. W numerze 1/2024 czasopisma profi Profesjonalna Technika Rolnicza znajdziesz wiele testów i raportów z pracy maszynami, które swoją światową premierę miały właśnie na targach Agritechnica 2023. Chcesz wiedzieć, jak się nimi pracuje, i jak spisują się w polu? O tym przeczytasz tylko u nas.

O tym przeczytasz w profi 1-2024

 • Case IH Quadtrac 715 - raport z pracy najmocniejszym na świecie produkowanym seryjnie ciągnikiem rolniczym, który podbił stawkę w zakresie mocy generując maksymalnie 778 KM i 3255 Nm momentu obrotowego. Co ciekawe, nowy Quadtrac dysponuje mechaniczną skrzynią biegów wyposażoną w zautomatyzowane sterowanie elektroniczne. Jak to przekłada się na wygodę operatora?
image
FOTO:
 • Claas Xerion 12.650 - raport z pracy najnowszą odsłoną flagowego ciągnika ze stajni marki Claas. Choć nowy Xerion 12.650 rozwija moc maksymalną "tylko" 653 KM, to dysponuje imponującym momentem obrotowym ok. 3100 Nm już przy 1300 obr./min. To powinno przełożyć się na stosunkowo niskie zużycie paliwa podczas ciężkich prac pociągowych.
image

Nowy Claas Xerion 12.650

FOTO: Tovornik
 • Fendt 620 Vario - raport z pracy najmocniejszym modelem z zupełnie nowej serii ciągników 600 Vario, które mają być następcami słynnych już ciągników Favorit 600. Jakie rozwiązania w zakresie roznictwa precyzyjnego oferuje czetrocylindrowiec rozwijający moc maksymalną 210 KM i generujący imponujące 950 Nm momentu obrotowego?
image

Raport z pracy ciągnikiem Fendt 620 Vario

FOTO: Wilmer
 • John Deere 8R eAutoPowr to maszyna, którą mieliśmy okazję już pracować z agregatem uprawowym Agro-Masz. Jednak pełnię swoich możliwości ciągnik prezentuje w zestawie z beczkowozem Joskin, któremu elektro-mechaniczna przekładnia ciągnika jest w stanie przekazać aż 100 kW mocy na dwie z trzech jego osi jezdnych. Co w praktyce daje takie rozwiązanie?
image

Raport z pracy ciągnikiem John Deere 8R eAutoPowr z beczkowozem Joskin

FOTO: Karsten
 • Valtra S 416 – wraz z wprowadzeniem nowej serii S, fiński producent prezentuje również szóstą generację swoich maszyn. Jak pracuje najpotężniejsza Valtra w historii? Jaki komfort pracy oferuje?
image

Nowa Valtra S 416

FOTO:
 • Test JCB 4220 iCon - nowoczesna odsłona angielskiego ciągnika wyposażonego w pełną i amortyzowaną ramę, który słynie przede wszystkim ze swojej szybkości i stabilności w transporcie. Czy taka maszyna sprawdzi się również w pracach polowych?
image

Test ciągnika JCB 4220 iCon

FOTO:
 • New Holland CR 11 - zdobywca jedynego złotego medalu targów Agritechnica 2023! Co nowy flagowiec skrywa pod złotą szatą?
image

Kombajn dwurotorowy New Holland CR 11

FOTO: firmowe
 • Horsch Maestro 6 TX to bardzo uniwersalny siewnik, który z powodzeniem rozwija prędkość roboczą do 15 km/h. Jego dużym plusem jest możliwość regulacja rozstawu rzędów w zakresie od 45 do 80 cm. Prezentujemy wyniki szczegółowego testu siewnika.
image

Siewnik Horsch Maestro 6 TX

FOTO: Schulz
 • Kuhn Sitera 330-24e to siewnik dla małych i średnich gospodarstw, który zyskał rozwiązania od swojego starszego brata. Jakie nowoczesne rozwiązania oferuje ta w sumie prosta w obsłudze maszyna ze sterowanym elektronicznie wysiewem?
image

Raport z pracy siewnikiem Kuhn Sitera 330-24e

FOTO: Schulz
 • Nowy zestaw uprawowo-siewny Pöttinger Terrasem V 6000 DZ Profiline zyskał komfortową obsługę, ale co najważniejsze, możliwość pracy aż z 4 mapami aplikacyjnymi naraz! Dzięki zastosowaniu czujników położenia, każda sekcja agregatu może pracować niezależnie od innych. Co w praktyce daje takie rozwiązanie?
image

Zestaw uprawowo-siewny Pöttinger Terrasem V 6000 DZ Profiline

FOTO: Berning
 • Prezentując ramą przesuwną Lynx 2000 i pielnik międzyrządowy Onyx 3064 firma Kverneland wkracza na rynek narzędzi do mechanicznego zwalczania chwastów. Sprawdziliśmy, jak nowy zestaw radzi sobie w pieleniu buraków cukrowych, a nasze spostrzeżenia prezentujemy w najnowszym wydaniu magazynu profi.
image

Kverneland Lynx 2000 i pielnik Onyx 3064

FOTO: Tovornik
 • Broną talerzową Rolmako U 652 pracowaliśmy jesienią na rżysku po kukurydzy przygotowując pole pod siew pszenicy. Czy 5-metrowa brona sprawdziła się na gnieźnieńskiej ziemi?
image

Raport z pracy broną talerzową Rolmako U 652

FOTO: Jakubek
 • Specjalista w zakresie nawożenia naturalnego, firma Samson przedstawiła na targach Agritechnica nową rampę TSB 2 z redlicą łyżwową. Jak nowy osprzęt sprawdza się w praktyce?
 • Firma Amazone wyposażyła nowy rozsiewacz ZG-TX 11200 Super w dwa zespoły rozsiewające: jeden do nawozów granulowanych, a drugi do wapna. Czy przezbrojenie takiego rozsiewacza nie jest zbyt uciążliwe?
image

Rozsiewacz Amazone ZG-TX 11200 Super

FOTO: Brüse
 • W rubryce warsztat prezentujemy profesjonalną naprawę turbosprężarki silnika wysokoprężnego. Czy wiesz jakie czynności krok po kroku należy wykonać?
 • Väderstad Tempo zyskał popularność dzięki precyzji wysiewu nawet przy pracy z dużą prędkością roboczą sięgającą nawet 18 km/h. Nowa maszyna ma swoją cenę, ale podpowiadamy, jak korzystnie kupić starszy model używany. Przy zakupie trzeba koniecznie zajrzeć w wiele miejsc i sprawdzić kluczowe elementy - u nas dowiesz się, jak to zrobić.
image

Używany siewnik Väderstad Tempo

FOTO: Schulz
 • Producenci prześcigają się w rozwoju alternatywnych sposobów napędu maszyn. Przeczytaj, dla czego firma JCB jest świadoma ograniczeń napędu elektrycznego i jaki układ napędowy proponuje dla większych maszyn rolniczych i budowlanych.
 • Żółta pułapka firmy Bayer to skuteczne rozwiązanie umożliwiające monitorowanie nalotu słodyszka na rzepak. Jak algorytmy rozpoznawania obrazów współpracujące z aplikacją MagicScout i pułapką MagicTrap wspierają plantatorów w kontroli populacji szkodników?
 • Kronika rozwoju maszyn marki Ropa. Czy wiedziałeś, że założyciel firmy, Hermann Paintner, swój pierwszy kombajn do buraków cukrowych zbudował już 51 lat temu? Tylko u nas przeczytasz, jakie innowacyjne maszyny opracował od tamtego czasu.

Poza tym z najnowszego wydania magazynu profi 1-2024 dowiesz się, jakie nowości producenci zaprezentowali na tegorocznych targach Agritechnica 2023. Życzymy miłej lektury.

dr inż. Artur Jakubek

27. maj 2024 21:21