StoryEditor

O czym przeczytasz w nowym profi 4-2024?

Nowe wydanie profi obfituje w testy porównawcze! Do pierwszego z nich staneło 7 ciągników o mocy 300 KM, sprawdziliśmy również różne narzędzia do ultraplytkiej uprawy ściernisk. To jednak nie wszystko...
25.06.2024., 17:00h

Test ciągnika Fendt 728 Vario

Fendt zaprezentował nową serię ciągników 700 Vario, obejmującą łącznie pięć modeli – od 720 Vario do 728 Vario już w sierpniu 2022 roku. Nowy model nie był jednak gotowy na test porównawczy ciągników o mocy ok. 300 KM, który również prezentujemy w tym wydaniu. Dlatego w indywidualnym teście sprawdziliśmy, czy 728 Vario spełnia obietnice złożone przez producenta.

image
FOTO: profi

Test 7 ciągników o mocy 300 KM

Trzy północnoeuropejskie czasopisma fachowe z Finlandii (Koneviesti), Norwegii (Bedre Gardsdrift) i Szwecji (Traktortech) oraz nasi holenderscy koledzy (Trekker) przeprowadzili wiosną 2023 roku w Danii test siedmiu traktorów w segmencie 300 KM, wyposażonych w przekładnię bezstopniową, GPS i ISOBUS (tabela: „Modele ciągników biorące udział w teście”).

image
FOTO: Mark Pasveer

Ultrapłytka uprawa - test 7 agregatów

Ultrapłytka uprawa, czyli zerwanie i wymieszanie ścierniska na głębokości do 5 cm staje się coraz popularniejsza wśród rolników, a co za tym idzie – również wśród producentów maszyn. Za tą technologią przemawia duża wydajność powierzchniowa i stosunkowo niskie zużycie paliwa, a przede wszystkim skuteczne pobudzenie do wzrostu chwastów i samosiewów. Co ważne, zerwanie i pozostawienie luźnej wierzchniej warstwy gleby ogranicza parowanie, zatrzymując wodę. Oferta agregatów do ultrapłytkiej uprawy jest szeroka i bardzo różnorodna, a rozwiązań w zakresie elementów roboczych jest kilka: od specjalnych talerzy, przez zgrzebła, wały nożowe, po wiele rzędów redlic. Mnogość rozwiązań wcale nie ułatwia wyboru, dlatego w sierpniu 2023 roku wspólnie z redakcją top agrar Polska przeprowadziliśmy test narzędzi, a właściwie różnych sposobów ultrapłytkiej uprawy ścierniska. Oprócz efektu pozostawionego na polu, przyjrzeliśmy się także obsłudze sprzętu.

image
FOTO: Siara

Amazone Cobra 6000-2TX

Po naszym teście stwierdziliśmy, że przy projektowaniu kultywatora Cobra Amazone podążało własną drogą, co jest nawet uzasadnione. Czy ciągnik o mocy 300 KM jest w stanie w pełni wykorzystać potencjał długiej i ciężkiej Cobry?

image
FOTO: Stefan Tovornik

Horsch Solus 1047 SX

Wysiew punktowy zboża, soi, kukurydzy czy buraków nie jest dla firmy Horsch nowością, ale idea, by siać te wszystkie rośliny za pomocą jednej maszyny już tak. Nowy siewnik, który mogliśmy sprawdzić jako pierwsi, nazywa się Solus.

image
W kolejnych wydaniach
FOTO:

Novag T-Force Plus 450CT

Pracowaliśmy agregatem do siewu bezpośredniego T-Force Plus 450CT. T-Force Plus jest jak na razie jedyną serią firmy Novag. Czwórka w oznaczeniu modelu oznacza 4 m szerokości roboczej, a „50” oznacza 5. generację siewnika. „CT” odnosi się do technologii controlled traffic.

image
W kolejnych wydaniach
FOTO:

Alimamix Motion

Przyczepiane paszowozy AlimaMix polskiego producenta zdobyły uznanie wielu hodowców, a od tego roku dostępna będzie ich samobieżna wersja Motion. Decyzję o rozpoczęciu prac nad maszyną Alima-Bis podjęła na podstawie wieloletnich rozmów z klientami. Do projektu oprócz konstruktorów firmy włączyli się także specjaliści z dziedziny inżynierii rolniczej oraz zootechniki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a także specjaliści z firm zewnętrznych. Efektem kilku lat symulacji komputerowych, badań wytrzymałościowych, aż w końcu ponad 300 godzin testów jest polski samobieżny wóz paszowy AlimaMix Motion.

image
FOTO: Siara

Robot Sveaverken Nimbo

Częste podgarnianie paszy zwiększa jej pobieranie i wpływa korzystnie na zdrowie żwacza krowy. Dlatego w gospodarstwach hodowlanych rolnicy uzupełniają paszę na stole paszowym kilka razy dziennie – ręcznie, ciągnikiem lub ładowarką, a coraz częściej także za pomocą automatycznego robota podgarniającego. Maszyna ta ma tę zaletę, że niezależnie od pory dnia i roku rutynowo przemierza swoją trasę o stałych zaplanowanych porach. Roboty z napędem elektrycznym nie potrzebują paliwa, nie emitują spalin, nie hałasują, nie biorą urlopu i pracują chętnie również w niedziele i święta.

image
Podpis pod zdjęcie Podpis pod zdjęcie Podpis pod zdjęcie Podpis pod zdjęcie Podpis pod zdjęcie Podpis pod zdjęcie Podpis pod zdjęcie Podpis pod zdjęcie
FOTO:

Urządzenia poprawiające komfort bydła mlecznego

Nieprawidłowy mikro - klimat w oborze obni - ża efektywność pro - dukcji. Wskutek zbyt wysokich temperatur, często połączonych z wysoką wilgot - nością względną powietrza, spa - da wydajność mleczna krów, wzrasta ryzyko chorób (mastitis, metritis) oraz pojawiają się problemy z rozrodem. Z drugiej strony stężenia gazów, tj. amoniaku, dwutlenku węgla i siarkowodoru mogą wywoływać choroby układu oddechowego. Utrzymanie stężeń ww. gazów na określonych poziomach tj. 20 ppm dla NH 3, 3000 ppm, dla CO 2, i 5 ppm dla H 2 S jest wymagane prawnie, a ich nieprzestrzeganie może wiązać się z karami finansowymi.

Dziesięć wskazówek na skuteczne bronowanie

Bronowanie to precyzyjna praca. Błędne ustawienia lub bronowanie w niewłaściwym momencie mogą znacząco wpłynąć na plony. Wspólnie z firmą Einböck przedstawiamy porady, jak uniknąć błędów.

Stacja pogodowa µMetos 300-USV

Nowoczesne rolnictwo to nie tylko duże maszyny i wielkie pola. To także nowoczesne technologie, wspierające rolników w podejmowaniu trafnych decyzji, co umożliwia stacja µMetos 300-USV w połączeniu z platformą FieldClimate.

Współpraca Mandam i Industriehof

Wśród rolników coraz częściej słychać opinię, że lepiej postawić na sprawdzone i wysokiej jakości maszyny oraz części zamienne, nawet jeśli wiąże się to z wyższą ceną. Ta zasada doskonale odzwierciedla się we współpracy firm Mandam i Industriehof – czołowych graczy na rynku maszyn i narzędzi uprawowych.

Siew w oparciu o mapy zmiennego dawkowania - od czego zaczać?

Nowinki techniczne do maszyn, w połączeniu z satelitarnymi zdjęciami pól i badaniami gleby, otwierają szerokie możliwości m.in. wprowadzenia map aplikacyjnych siewu. Od czego zacząć i jakich błędów się wystrzec? Zapytaliśmy o to praktyków i specjalistów podczas siewów kukurydzy.

image
FOTO: Nowecki

Krótko- i długoterminowy wynajem ciągników rolniczych

Przyjrzeliśmy się bliżej korzyściom płynącym z wynajmu ciągników, różnym opcjom dostępnym na rynku oraz aspektom, na które warto zwrócić uwagę przy podjęciu decyzji o wypożyczeniu traktora.

Szybkie pomysły na sprawne żniwa

Z biory zbóż są tuż za rogiem. Wiele drobnych usprawnień może ułatwić pracę podczas żniw i wcale nie chodzi o drastyczną przebudowę kombajnu. Duży potencjał do poprawienia komfortu i wydajności pracy drzemie w drobiazgach, których na co dzień nie widać.

Jaguar skończył 50 lat!

W 1973 roku firma Claas zaprezentowała pierwszą samobieżną sieczkarnię polową pod nazwą Jaguar. Aby uczcić 50. rocznicę powstania znanej serii, jesienią 2023 roku na jednym polu spotkało się 5 generacji Jaguara.

Poza tym z najnowszego wydania magazynu profi 1-2024 dowiesz się o nowościach ze świata techniki rolniczej.

Oto pełna lista tematów profi 4-2024

 • test ciągnika Fendt 728 Vario
 • Test siemniu ciągników o mocy 300 KM: Claas Axion 870, Deutz-Fahr 8280, John Deere 6R 250, Massey Ferguson 8S.285, McCormick X8.631, New Holland T7.300, Valtra Q285
 • Test siedmiu agregatów do ultrapłytkiej uprawy: brony talerzowej Agro-Masz BT i Faster, brony talerzowej Mandam Gal, brony talerzowej Väderstad Carrier, brony palcowej Claydon SH, brony mulczowej Claydon TerraStar, kultywatora Kuhn Prolander.
 • Test kultywatora Amazone Cobra 6000-2TX
 • Raport z pracy siewnikiem Horsch Solus 1047 SX
 • Raport z pracy siewnikiem Novag T-Force Plus 450CT
 • Technika zwierzęca: Samobieżny paszowóz Alima-Bis Alimamix Motion
 • Technika zwierzęca: Robot do podgarniania paszy Sveaverken Nimbo
 • Technika zwierzęca: Urządzenia poprawiające komfort w oborze
 • Technika - 10 wskazówek na skuteczne bronowanie
 • Reportaż - Stacja pogodowa µMetos 300-USW w OHZ Garzyn
 • Elektronika - Lemken Karat 10 z Contour Track i iQBlue connect
 • Reportaż: Partnerstwo Mandam i Industriehof w służbie rolnikom!
 • Reportaż: Od czego zacząć siew ze zmienną normą?
 • Licz i oszczędzaj: krótko i długoterminowy wynajem
 • Używane ciągniki Kioti CK i DK 
 • Tuning kombajnu zbożowego
 • Jak to działa? Tak działa siew pneumatyczny
 • Youngtimer - 50 lat rozwoju samobieżnej sieczkarni Claas Jaguar

redakcja profi

19. lipiec 2024 01:57