StoryEditor

O czym przeczytasz w najnowszym profi 3-2024?

Tematem przewodnim najnowszego wydania profi 3-2024 jest zbiór zielonek. Jakie maszyny znajdziesz w tym numerze?
11.04.2024., 06:00h

Zbiór zielonek tematem przewodnim profi 3-2024

Tematyka najnowszego wydania profi 3-2024 obejmuje maszyny do zbioru zielonek. Znajdziesz w nim nie tylko ciekawe testy maszyn, tj. kosiarki Sip Silvercut, przetrząsacze Kuhn GF 13003 i Samasz P10-1100T, czy prasę Claas Rollant 520 RC i McHale Fusion 4 Plus. Jednym z ciekawszych artykułów jest porównanie technologii zbioru zielonek. Sprawdziliśmy, kiedy sieczkarnię z zestawami transportowymi zastąpić przyczepą samozaładowczą lub prasą.

Test Case IH Puma 260 CVX

Tematem okładkowym nowego wydania profi jest test ciągnika Case IH Puma 260 wyposażonego w bezstopniową przekładnię CVX. Według zespołu testującego to najlepszy testowany przez nich ciągnik tej marki. Jego niewątpliwym plusem jest niski poziom hałasu w kabinie. Jakie mocne i słabsze strony ma Puma 260?

image
Case IH Puma 260 CVX
FOTO: profi

O czym jeszcze przeczytasz w profi 3-2024

Case IH Puma 260 CVX – test ciągnika z segmentu mocy ok. 300 KM wyposażonego w przekładnię bezstopniową. Czy ciche wnętrze i niskie zużycie paliwa idzie w parze z dobrymi ocenami zespołu testującego?

image
Case IH Puma 260 CVX
FOTO: profi

John Deere 5130ML, czyli mocny ciągnik o małych gabarytach. Czy do prac w sadach i uprawach specjalistycznych rzeczywiście potrzebny jest tak mocny ciągnik? Jakie możliwości oferuje ten mały mocarz?

image
John Deere 5130ML
FOTO: profi

Valtra Q305 – pracuje jak bestia, myśli jak zawodowiec, a przynajmniej tak obiecuje producent. Powiedzieliśmy "sprawdzam" i na gnieźnieńskiej ziemi sprawdziliśmy system U-Pilot wraz z nową funkcją SmartTurn, która umożliwia automatyczne prowadzenie ciągnika nawet na uwrociach. Jak to rozwiązanie wypada w praktyce?

Claas Torion 1611 P, JCB 435 S, New Holland W 170 D oraz Volvo L 90 H w starciu na pryzmie – czyli druga część testu porównawczego czterech przegubowych ładowarek kołowych o masie własnej 15 t. Jakie są mocne i słabe strony każdej z nich?

Brantner Z 18051 XXL Air, Conow HW 180 V9, Fliegl DK 180 Maxum, Lomma ZDK 1802 Uni, Pronar T680 i Strautmann SZK 1802-H to trójstronne wywrotki o DMC 18 t sześciu producentów, które wzięły udział w teście porównawczym. W drugiej części testu oceniamy właściwości użytkowe, a także zestawiamy zmierzone parametry techniczne – od wysokości załadunku, przez grubość podłogi zapotrzebowaniu na olej skończywszy. Chcesz poznać plusy i minusy sześciu przyczep?

Sip Silvercut Disc 300 F i Silvercut Disc 900 C – test zestawu kosiarek dyskowych z portfolio słoweńskiego producenta.

Kuhn GF 13003 – test przetrząsacza o szerokości roboczej aż 13,4 m. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że jest zawieszany, a nie przyczepiany. Jak duży ciągnik jest potrzebny do współpracy z przetrząsaczem GF 13003?

image
Przetrząsacz Kuhn GF 13003
FOTO: profi

Samasz P10-1100T to polski przetrząsacz przyczepiany, którego testowaliśmy przez cały sezon 2023 w trudnych irlandzkich warunkach. Jakie zrobił wrażenie?

image
Przetrząsacz Samasz P10-1100T
FOTO: profi

Rollant 520 RC to podstawowy model pras stałokomorowych marki Claas, który sprawdzi się szczególnie w mniejszych i średniej wielkości gospodarstwach, które stawiają na własny park maszynowy. Jak prasa wypadła w praktyce?

Prasoowijarka McHale Fusion 4 Plus zyskała nowy podbieracz, ulepszenia w kanale podającym i szybsze, niż w dotychczasowych modelach, owijanie. Jak to wpływa na wydajność i obsługę prasy?

Rampa Bomech o szerokości 36 m z wężami wleczonymi to nowość w ofercie holenderskiego producenta. W raporcie z pracy tym osprzętem dowiesz się, czym zaskakuje ważąca 5 t rampa.

Sieczkarnia, przyczepa samozaładowcza czy prasa – na podstawie maszyn marki Pöttinger i John Deere sprawdzamy, którą technikę zbioru zielonek wybrać. Podpowiadamy, jakie są plusy i minusy każdej z nich i w jakich warunkach sprawdzą się najlepiej.

Grunt to elastyczność! Takie jest hasło przewodnie testu porównawczego opon standardowych z oponami niskociśnieniowymi sześciu producentów: Alliance, BKT, Ceat, Michelin, Trelleborg i Vredestein. Czy warto wydać więcej na oponę niskociśnieniową i dlaczego?

W rubryce Warsztat prezentujemy proste patenty na spokojne sianokosy, czyli jak udoskonalić sprzęt przed sezonem, aby nie mieć problemów podczas zbiorów.

Używane ładowarki Manitou MLT 741-140 to dobre i solidne maszyny. Jeśli planujesz zakup tego typu maszyny, podpowiadamy co sprawdzić, żeby nie przepłacić.

Kronika rozwoju sieczkarni polowych rozpoczyna się w 1961 roku modelem New Holland SP 818. Zobacz jak na przestrzeni lat zmieniały się te najmocniejsze maszyny rolnicze.

Nowości z targów Agrotech w Kielcach. Prezentujemy kilkanaście ciekawych maszyn, które na początku marca miały swoją premię.

Aktualne wydanie profi 3-2024 obfituje w testy maszyn, ale również wyposażenia wykorzystywanego w rolnictwie. Z naszego punktu widzenia, artykułem nad którym szczególnie warto się pochylić, jest test porównawczy opon, ponieważ kwestie rodzaju ogumienia i doboru odpowiedniego ciśnienia są często niedosceniane. Tym bardziej, życzymy wszystkim naszym Czytelnikom udanej lektury!

redakcja profi

18. maj 2024 16:35