StoryEditor

Nowy wał nożowy do brony Terradisc T

Przyjrzyjmy się krótkim bronom talerzowym Pöttinger o szerokości roboczej od 4 do 6 m. Producent wskazuje na ich elastyczne zastosowanie wału nożowego.

07.11.2022., 07:35h

Krótkie brony talerzowe są wszechstronnie wykorzystywane w uprawie gleby. Aby zwiększyć efektywność i elastyczność pracy od teraz Pöttinger oferuje do krótkich bron talerzowych segmentu profi Terradisc 4001 T, 5001 T i 6001 T wał nożowy.

Większa elastyczność

Aby zwiększyć elastyczność zastosowania modele Terradisc T o szerokości roboczej 6 metrów mogą być wyposażone w wał nożowy. Taką maszynę można wykorzystać do przygotowania gleby do siewu przez wykonanie podorywki na polu po zbiorze zboża, rzepaku, słonecznika i kukurydzy, uzyskując efekt mieszania resztek pożniwnych. Dzięki dodatkowemu rozdrobnieniu gleby nie ma potrzeby wcześniejszej uprawy ścierniska. To oszczędność nie tylko czasu, ale także zasobów naturalnych. Równomierne wymieszanie masy organicznej i jej mikrobiologiczne przerobienie pozytywnie wpływa na właściwości gleby. To z kolei utrudnia zagnieżdżanie się i zimowanie szkodników w glebie i zapobiega ich rozprzestrzenianiu. Jeśli w danym momencie wał nożowy nie jest potrzebny, można go podnieść do góry, to wygodne rozwiązanie.

Hydrauliczna regulacja

Noże pracującego z przodu wału są uporządkowane spiralnie. Dzięki stałemu kontaktowi noży z glebą praca jest spokojna i zapewnia stałe punktowe obciążenie krawędzi tnącej. Wał o średnicy 350 mm ma wysoką liczbę obrotów. Te cechy gwarantują stale wysoką jakość cięcia i jego dużą intensywność, a to w konsekwencji przejawia się silnym efektem rozdrobnienia Przez duży i równomierny opór cięcia wał nożowy nawet na twardych glebach pracuje niezawodnie. Ustawienie głębokości pracy wału jest regulowane hydraulicznie. Dzięki temu można szybko reagować na zmieniające się warunki.

Wał jako doposażenie

Wał nożowy można zamontować na dotychczasowych modelach Terradisc T o szerokości roboczej od 4 do 6 metrów i od roku produkcji 2018. Wszystkie potrzebne elementy do montażu wału są już na maszynie, dlatego nie trzeba nic w niej zmieniać.

opr. jj

21. maj 2024 06:00