StoryEditor

Nowy silnik dla potężnego Steigera 715

Premiera tego kolosa będzie miała miejsce na targach Farm Progress Show 2023 w USA
29.08.2023., 17:00h

FPT Industrial, marka należąca do Iveco Group i wiodący producent rozwiązań w zakresie układów napędowych, wybrał Farm Progress Show 2023, aby zaprezentować swój nowy silnik C16 TST dla flagowego ciągnika Case IH Steiger 715. Ten kolos będzie jedną z atrakcji targów rolniczych Farm Progress Show, które odbędą się w Decatur (Illinois, USA) w dniach 29-31 sierpnia 2023 r. Nowy silnik ma zapewnić Steigerowi 715 wzrost wydajności o ponad 10% pod względem mocy i ponad 6% w zakresie momentu obrotowego w porównaniu z poprzednim Steigerem 645 napędzanym silnikiem C13 TST.

Wytrzymały silnik do ciężkiej pracy

Najmocniejszy ciągnik w wariancie Quadtrac i Steiger 715 to odpowiedź producenta na potrzeby największych gospodarstw. Kluczem do spełnienia obietnic złożonych najbardziej wymagającym rolnikom jest właśnie nowy, 16-litrowy silnik C16 TST odpowiedni dla ciągników z napędem na 4 koła.

To nowy silnik z najwyższej półki o bardzo dobrym stosunku mocy do masy. Producent opisuje jego możliwości m.in. przez sprawdzoną niezawodność silnika Cursor i solidną konstrukcję. Istotne znaczenie ma również to, że został gruntownie przetestowany przez ponad 20 000 godzin na stanowisku badawczym i w terenie.

Aby zapewnić większą wydajność ciągnika Steiger 715, nowy C16 TST został wzmocniony w wielu aspektach. Komora spalania bez EGR została ulepszona tak, aby zwiększyć maksymalne ciśnienie do 220 barów. Z kolei chłodzenie wraz z wysokim momentem obrotowym zapewnia szybką reakcję na obciążenie, a układ wtryskowy Common Rail drugiej generacji, działający przy ciśnieniu do 2500 barów, zapewnia wysoką wydajność silnika przy niskim zużyciu paliwa.

Wreszcie, bezobsługowy układ oczyszczania spalin bez filtra DPF, a także 600-godzinne okresy między wymianą oleju pozwalają utrzymać koszty eksploatacji maszyny na niskim poziomie.

Dane techniczne silnika FPT Industrial C16

► Stage V/Tier 4 Final

► liczba cylindrów/zaworów: 6/4

► układ wtryskowy: common rail 2500 barów

► turbosprężarka: dwustopniowa

► pojemność skokowa: 15,9 l

► moc znamionowa Steiger 715 KM

► moc maksymalna Steiger 715 KM

► maks. moment obrotowy Steiger 715 Nm

image

Niedawno zaprezentowany Optum 340 CVXDrive z AFS Connect korzysta z renomowanego, sześciocylindrowego silnika FPT Industrial o pojemności 6,7 litra.

FOTO: FPT Industrial

Case IH Optum 340 CVXDrive z silnikiem N67

Nowy Steiger 715 nie jest jedynym niedawno wprowadzonym na rynek flagowym ciągnikiem Case IH napędzanym przez FPT Industrial. Niedawno zaprezentowany Optum 340 CVXDrive z AFS Connect korzysta z renomowanego, sześciocylindrowego silnika FPT Industrial o pojemności 6,7 litra, Stage V N67, aby spełnić wymagania dużych gospodarstw rolnych i firm usługowych, które potrzebują ciągnika o wysokim stosunku mocy do masy i bardzo dobrym momencie obrotowym, co zapewnia mu wszechstronność w wykonywaniu wymagających zadań polowych i drogowych, od uprawy oraz siewu po zbiór i transport.

Wyposażony w skuteczną i sprawdzoną w praktyce technologię redukcji emisji HI-eSCR2, silnik FPT Industrial N67 ma również funkcję automatycznego zarządzania wydajnością (APM), która optymalizuje napęd CVXDrive i prędkość obrotową silnika w celu dostosowania do mocy wyjściowej.

Moc silnika została zwiększona do 250 kW, co daje 9% wzrost maksymalnej mocy i momentu obrotowego w porównaniu z poprzednim modelem i pozwala na pracę z większymi narzędziami lub zwiększonymi prędkościami roboczymi, co wpływa na wydajność pracy. Maksymalne ciśnienie w cylindrach zostało zwiększone do 180 barów (+20 barów) w celu lepszej efektywności. Ulepszona konstrukcja tłoków, płaszcza wodnego i łożysk korbowodów mają istotne znaczenie podczas pracy z dużą mocą. Ponadto wysoki moment obrotowy dzięki turbosprężarce VGT pozwala na szybką reakcję na obciążenie. Spalanie bez EGR maksymalizuje moc, moment obrotowy, szybkość reakcji w stanach przejściowych i oszczędność paliwa.

Nowy system filtracji o dużej wydajności zapewnia najlepsze w swojej klasie okresy międzyobsługowe aż do 750 godzin, maksymalizując czas sprawności, a bezobsługowy system oczyszczania spalin utrzymuje koszty eksploatacji na minimalnym poziomie przez cały okres użytkowania.

image

Wyposażony w skuteczną i sprawdzoną w praktyce technologię redukcji emisji HI-eSCR2, silnik FPT Industrial N67 ma również funkcję automatycznego zarządzania wydajnością (APM), która optymalizuje napęd CVXDrive i prędkość obrotową silnika w celu dostosowania do mocy wyjściowej.

FOTO: FPT Industrial

Dane techniczne FPT Industrial N67

► Stage V/Tier 4 Final

► liczba cylindrów/zaworów: 6/4

► układ wtryskowy: common rail 1600 barów

► turbosprężarka: VGT

► pojemność skokowa: 6,7 l

► moc znamionowa 250 kW przy 2200 obr./min

► moc maksymalna: 250 kW

► maksymalny moment obrotowy: 1400 Nm przy 1500 obr./min

► masa na sucho: 530 kg

► wymiary [mm]: dł.: 1062 mm, szer.: 687 mm, wys.: 1049 mm

► ATS: HI-eSCR2 średnica x skok: 104 mm x 132 mm

opr. Jan Józefowicz, źródło: FPT Industrial

13. czerwiec 2024 14:24