StoryEditorNowości z targów SIMA

Nowy siewnik Amazone Centaya 3000 Special

Targi SIMA 2022 są okazją do zaprezentowania przez Amazone nowego siewnika Centaya 3000 Special, który rozszerza ofertę pneumatycznych siewników nabudowanych. Nowy typ zastępuje nabudowany siewnik AD-P Special.

09.11.2022., 10:30h

Siewnik Centaya Special oferowany jest ze zbiornikami ziarna 1000 l i 1500 l oraz szerokości roboczej 3 m. Pneumatyczny, nabudowany siewnik może być wyposażony w redlicę jednotalerzową RoTeC lub redlicę dwutalerzową TwinTeC Special.

Segmentowa głowica rozdzielająca siewnika Centaya Special jest usytuowana za zbiornikiem ziarna, bezpośrednio nad redlicami. Takie rozmieszczenie zapewnia krótkie odcinki transportowe ziarna. Dzięki temu zbiornik znajduje się blisko ciągnika, zatem ma optymalne położenie środka ciężkości. Dobry dostęp do głowicy rozdzielającej przez pomost załadunkowy ułatwia regularne kontrolowanie. Jest też dobre dojście do regulacji systemu ścieżek technologicznych.

Amazone wskazuje tez na niską konstrukcję zbiornika, co ułatwia przegląd maszyny. Duży otwór napełniania o wymiarach 2,30 × 0,84 m umożliwia szybkie napełnianie zbiornika przy użyciu big-baga, szufli ładowacza czołowego lub materiału siewnego w workach. Dolna część zbiornika jest ostro zakończona i ma strome ściany, co sprawia, że nasiona są pewnie prowadzone do dozownika i niemal nie ma pozostałości resztek.

Siewnik nabudowany Centaya Special jest sterowany przez ISOBUS. Opracowane przez Amazone oprogramowanie sprawia, że obsługa jest intuicyjna. W połączeniu z TwinTerminal można więc szybko i łatwo przygotować maszynę do pracy w terenie.

Inteligentna kalibracja

Kalibrację zbiornika ziarna można wykonać z pomostu załadowczego. Dozownik na dnie zbiornika zapewnia równomierne dozowanie materiału siewnego. Nasiona są zbierane do naczynia kalibracyjnego i ważone za pomocą standardowo dostarczanej wagi.

Do różnych nasion lub norm wysiewu Amazone oferuje kilka kaset dozujących współpracujących z Centaya Special. Aby wymienić kasety, wystarczy poluzować dwie śruby na dozowniku za pomocą seryjnie dołączonego narzędzia.

Aby jeszcze bardziej uprościć wstępne dozowanie, kalibrację i opróżnianie z resztek nasion, Amazone oferuje pakiet Comfort z TwinTerminal 3.0 dla Centaya Special w połączeniu z terminalem obsługowym AmaTron 4. Terminal ten jest zamocowany za pomocą magnesu w pobliżu dozownika. Kalibracja odbywa się więc bezpośrednio na maszynie i nie ma potrzeby wielokrotnego wchodzenia i wychodzenia z ciągnika. Do sterowania przez ISOBUS agregatem uprawowo-siewnym można stosować opcjonalnie terminal AmaTron 4, AmaPad 2 Amazone lub dowolny terminal ISOBUS innego producenta.

Redlica jedno- lub dwutalerzowa

Siewnik Centaya Special może być wyposażony w redlicę jednotalerzową RoTeC pro lub redlicę dwutalerzową TwinTeC. Redlice RoTeC są bezobsługowe i przewidziane do pracy także przy dużej ilości słomy i resztek roślin. Tworzenie redlin wysiewu i optymalne prowadzenie w glebie odbywa się z jednej strony przez tarczę wysiewającą a z drugiej, przez czubek redlicy. Tarcza ograniczająca głębokość Control 10 lub Control 25 zapobiega przywieraniu gleby do tarczy wysiewającej i zapewnia utrzymywanie ustawionej głębokości siewu. Można wybrać rozstawy rzędów 12,5 cm lub 15 cm.

Zdaniem producenta, zastosowana w siewniku redlica dwutalerzowa TwinTeC Special jest precyzyjna i wytrzymała. Przy średnicy talerza 340 mm i nacisku 40 kg, redlica umożliwia bardzo dokładne i czyste odkładanie nasion nawet przy dużych prędkościach i na zmiennych glebach. Dzięki nadążnej rolce ograniczającej głębokość, zawsze jest zapewnione dobre zamknięcie rowka, więc nie ma obaw o optymalne odkładanie nasion. Nawet w najtrudniejszych warunkach, redlica pracuje spokojnie. Rozstaw rzędów wynosi 15 cm.

System szybkiego łączenia QuickLink

Siewnik nabudowany Centaya Special można bardzo szybko i bez użycia narzędzi połączyć z różnymi maszynami uprawowymi Amazone za pomocą systemu szybkiego łączenia QuickLink. W zależności od warunków glebowych możliwe jest połączenie z bronami wirnikowymi KE 02 lub kultywatorami wirnikowymi KG i KX. Na bardzo lekkich glebach siewnik Centaya Special może być używany z kompaktową broną talerzową CombiDisc.

opr. jj, źródło: Amazone

27. maj 2024 20:50