StoryEditorNowości

Nowy kultywator zawieszany Väderstad Cultus HD

Väderstad zaprezentował kilka nowości, m.in. zawieszany kultywator Cultus HD do uprawy najcięższych gleb gliniastych.
14.10.2022., 10:35h

Prezentując Cultus HD, Väderstad wprowadza nową gamę zawieszanych kultywatorów o szerokościach roboczych 4,25 i 5,25 m, przeznaczonych do pracy w najtrudniejszych warunkach nawet do 30 cm głębokości. Zęby rozstawione są w 3 belkach co 27 cm.

W Cultus HD zęby szybko wracają do pozycji roboczej

Według producenta nowo opracowane zęby z nowo opracowanym mechanizmem zabezpieczenia przeciążeniowego, utrzymują jednakową głębokość roboczą w każdych warunkach. Co ważne, przy napotkaniu przeszkody, zęby odchylają się do tyłu i w górę o 30 cm. Nawet przy maksymalnej głębokości roboczej mogą całkowicie wyjść powierzchnię, gdy napotkają ogromny kamień. Siła zwalniająca zabezpieczenie przeciążeniowe wynosi aż 680 kg, co ma zapewnić samoczynny powrót zęba do pozycji roboczej nawet podczas pracy w ciężkich glebach gliniastych.

image

Zabezpieczenie przeciążeniowe z siłą wyzwalającą 680 kg, zapewnia odchylenie zęba nawet o 30 cm i następnie szybki powrót do pozycji roboczej.

FOTO: Artur Jakubek

      - Kluczowym wskaźnikiem wydajności zęba jest jego zdolność do utrzymania dużej siły nacisku na glebę. W tym zakresie       nowy Cultus HD jest wyjątkowy na rynku. W przypadku napotkania przeszkody, ząb Cultus HD jest w stanie całkowicie       uwolnić się z gleby, aby ją ominąć. Przy ponownym wejściu w glebę, zachowuje jednak pełną moc, aby szybko powrócić do       pozycji roboczej. W ten sposób Cultus HD zapewnia bardzo dużą precyzję utrzymania głębokości roboczej, co daje       doskonałe wyniki uprawy na całym polu – powiedział Wolfram Hastolz, Dyrektor Działu Maszyn Uprawowych w Väderstad.

Punkty obrotowe na zębach i zespołach sprężyn są bezobsługowe.

 

{embed-gallery-1_class}{embed-gallery-1}82116{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}82117{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}82118{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}82119{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}82120{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}82121{/embed-gallery-1}{/embed-gallery-1_class}

 

Cultus HD z układem Dynamic Control

Rozkładanie kultywatora Cultus HD i regulacja głębokości pracy z wygodną i dobrze widoczną skalą, wykonywana jest hydraulicznie z kabiny ciągnika. Nowy system Dynamic Control automatycznie dopasowuje, znajdujące się między sekcją zębów a wałem doprawiającym, gwiazdy wyrównujące, przy zmianie głębokości roboczej kultywatora. Zapewnia to dobre wyrównanie pola, bez dodatkowych regulacji.

image

Dynamic Control, czyli układ zawieszenia talerzy wyrównujących przed wałem doprawiajacym sprawia, że przy zmienie głębokości pracy zębów automatycznie dopasowuje się do warunków.

FOTO: Artur Jakubek

      - System automatycznej regulacji niwelatorów Dynamic Control zapewnia, że zawsze pracują w optymalnej pozycji. Dzięki       temu nie ma potrzeby ręcznej regulacji, a operator nie musi się martwić o jakość wyrównania - dodaje Wolfram Hastolz.

Pełna paleta elementów roboczych

Kultywator Cultus HD można wyposażyć w takie same elementy robocze, jak dobrze znany agregat TopDown, a także odkładnie Väderstad MixIn. W opcjach wyposażenia są 4 wały doprawiające: pierścieniowy, strunowy oraz pojedynczy lub podwójny wał U-kształtny. Modele Cultus HD 425 i 525 wejdą do produkcji jesienią 2023 roku.

Artur Jakubek

27. maj 2024 21:14