StoryEditorNowości

Jakie nowości w zakresie zbioru zielonek przygotował Pöttinger?

W połowie czerwca br., podczas intensywnych zbiorów zielonek, austriacki producent maszyn do zbioru zielonek, firma Pöttinger zorganizowała pokaz najnowszych rozwiązań w swoim portfolio. Wydarzenie miało miejsce w gospodarstwie pokazowym w Górnej Austrii i przyciągnęło dziennikarzy z całej Europy.

25.08.2024., 12:00h

Pöttinger skoncentrował się na czterech grupach maszyn: kosiarkach NovaCat, zgrabiarkach Top, przyczepie samozbierającej oraz aplikacji Harvest Assist. Nowe rozwiązania mają ułatwić pracę rolnikom, uprościć obsługę maszyn i zwiększyć efektywność produkcji. Przyjrzyjmy się bliżej zaprezentowanym nowościom.

Kosiarki Pöttinger NovaCat

Nowe kombinacje koszące NovaCat H wprowadzają zaawansowane rozwiązania w gospodarowaniu na użytkach zielonych. Według producenta modele H 9500 o szerokości roboczej 9,46 m oraz H 11200 o szerokości 11,14 m charakteryzują się wysoką wydajnością przy niskim zużyciu paliwa. NovaCat H 11200 przy masie 2040 kg, może pracować z ciągnikiem o mocy 160 KM, podczas gdy NovaCat H 9500 wymaga jedynie 130 KM.

image
Nowością w czołowych kosiarkach NovaCat F 3100 jest system OptiCurve przesuwający kosiarkę zgodnie ze skrętem kół ciągnika.
FOTO: Jakubek

Kluczowym elementem tych modeli kosiarek Pöttinger jest belka tnąca o wysokości 4 cm i szerokości 28 cm, a centralne zawieszenie umożliwia jej wychylenie o kąt ± 22,5 stopni. Ma to zapewnić precyzyjne kopiowanie nierówności terenu. Hydrauliczne odciążenie gwarantuje równomierny docisk na całej szerokości belki. System zabezpieczenia przed najazdami na przeszkody pozwala belce tnącej wychylić się do tyłu, a następnie powrócić do pozycji roboczej, co zwiększa żywotność maszyny.

Kosiarki Pöttinger z przesunięciem bocznym Opticurve

Nowością jest model NovaCat F 3100 OptiCurve z automatycznym systemem skręcającym kosiarką do boku, zgodnie ze skrętem kół ciągnika, podczas koszenia po łuku. Rozwiązanie to optymalizuje pokrycie zakresu pracy z kosiarką tylną podczas jazdy w zakręcie i na stoku. Łukowata konstrukcja wykorzystuje pełną szerokość roboczą belki koszącej, zwiększając efektywność koszenia na polach o nieregularnych kształtach. System OptiCurve reaguje na zmieniającą się szerokość nakładek szerokości roboczej kosiarki czołowej z kosiarkami tylnymi przez zmianę położenia kosiarki czołowej. Szerzej na o tym systemie kierowania kosiarką Pöttinger Optucurve przeczytasz w artykule: Precyzyjne koszenie na zakrętach dzięki Pöttinger NovaCat F 3100 Opticurve

Czyste zgrabianie i komfortowa obsługa

Pöttinger zaprezentował nowe modele dwukaruzelowe z bocznym odkładaniem pokosu: Top VT 6820 S i Top VT 7620 S. Pierwszy model ma szerokość roboczą 6,80 m, a drugi – 7,60 m. Wygięte palce mają unosić zielonkę, zapewniając zgrabianie bez ciągnięcia po ziemi, a 5-kołowe podwozie karuzeli w połączeniu z zawieszeniem na przegubie cardana gwarantuje precyzyjne prowadzenie palców nad nierównościami terenu.

image
Specjalnie wygięte palce zgrabiarki Pöttinger Top VT 6820 zapewniają czyste formowanie pokosu.
FOTO: Jakubek

Nowa zgrabiarka czterokaruzelowa Top VT 12540 C wyróżnia się zwartą budową i dużą zwrotnością. Szerokość formowanego pokosu można regulować hydraulicznie w zakresie 1,20–2,00 m. Maszyna wykorzystuje mechaniczny napęd wszystkich czterech karuzel przez wałek przegubowy, a tylne karuzele można ustawiać w trzech różnych pozycjach bez użycia narzędzi.

Top VT 12540 C ma nowatorski system sterowania. Standardowo wyposażona jest w sterowanie preselekcyjne Basicline. Zawór dwustronnego działania służy do podnoszenia i składania wszystkich karuzeli, a zintegrowane zawory sterowania sekwencyjnego dbają o to, by przednie karuzele były zawsze podnoszone i opuszczane jako pierwsze. Przednie karuzele mogą być sterowane indywidualnie za pomocą terminalu Basic Control.

Warto podkreślić, że wszystkie nowe modele zgrabiarek Top mają funkcję odkładania dwóch pokosów, umożliwiającą nocne odkładanie pokosu lub zgrabianie siana czy słomy. Uniwersalność maszyny sprawia, że można ją dostosować do różnych warunków pracy.

image
Nowa seria przyczep samozaładowczych Pöttinger Jumbo 5000 oferuje 6 modeli o pojemności od 32 do 54 m3.
FOTO: Jakubek

Optymalizacja zbioru dzięki aplikacji Pöttinger Harvest Assist

Aplikacja Pöttinger do optymalizacji zbioru podczas zielonych żniw zyskała trzy nowe funkcje, które znacząco usprawniają zarządzanie logistyką wielu zastawów transportowych:
liczba bel na polu – operator prasy może wprowadzić liczbę bel, co ułatwia planowanie pracy ładowarek i przyczep. System automatycznie aktualizuje informacje o liczbie balotów na danym polu, co pozwala na efektywne planowanie transportu i składowania;

nawigowanie do pryzmy – integracja z Google Maps umożliwia precyzyjne nawigowanie do pola i pryzmy. Funkcja ta jest szczególnie przydatna dla operatorów pracujących w nieznanym terenie lub w warunkach ograniczonej widoczności;

kategoria „Inne maszyny” - pozwala na wprowadzenie do aplikacji dodatkowych pojazdów, np. do transportu bel czy sieczkarni samojezdnych. Dzięki temu Harvest Assist staje się kompleksowym narzędziem do zarządzania całym procesem zbioru zielonek.

Aplikacja obejmuje wszystkie maszyny w łańcuchu żniwnym: kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki, przyczepy zbierające i prasy rolujące. Użytkownicy mogą w czasie rzeczywistym śledzić postęp prac i aktualny etap zbioru, co znacząco usprawnia koordynację prac i minimalizuje przestoje.

dr inż. Artur Jakubek

15. wrzesień 2024 18:30