StoryEditor

Valtra wprowadza potężniejszą serię S rodem z Suolahti!

Nowa, szósta generacja największych ciągników Valtra – seria S – ma trafić na rynek w przyszłym roku. Będzie potężniejsza niż do tej pory i będzie produkowana w Finlandii! Jaką moc rozwija największy ciągnik fińskiej marki?
14.10.2023., 21:00h

Dotychczas seria S4 miała wspólną platformę z Massey Ferguson produkowaną we francuskim w Beauvais. Wprowadzając nową szóstą generację serii S, Finowie przenieśli produkcję flagowej serii do rodzimej fabryki w Suolahti. Aby osiągnąć ten cel, dokonano znacznych inwestycji w europejską fabrykę Valtry, zwiększając jej możliwości produkcyjne. Powstała również nowa linia lakiernicza, która będzie w stanie obsłużyć większe podwozia.

Zobacz najnowszą serię Valtra S w akcji!

{embed-gallery-1_class}{embed-gallery-1}404653{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}404654{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}404655{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}404656{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}404657{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}404658{/embed-gallery-1}{/embed-gallery-1_class}

Większa moc nowej serii Valtra S

Podobnie jak w przypadku starszej serii S4, również nowa seria S6 składa się z sześciu modeli, z tą różnicą, że flagowy model rozwija moc 420 KM (poprzednio 405 KM). Z pewnymi elementami przeniesionymi z S4 (Finowie przeskakują oznaczenie S5), seria szósta różni się jednak wyraźnie od poprzedniej w zakresie: kabiny, silnika przekładni oraz hydrauliki.

image

Nowa valtra S szóstej generacji.

FOTO: firmowe

Co zmienia się we flagowych modelach Valtra S?

W 8,4-litrowym silniku AGCO Power 84LXTN montowanym w nowych ciągnikach Valtra S, pominięto zawór EGR i ponownie zastosowano jedną (zamiast dotychczasowych dwóch) turbosprężarkę. Udoskonalając proces spalania i zmniejszając prędkość obrotową silnika o 8%, producent zredukował zużycie paliwa o 3%. Rezygnacja z EGR zmniejszyła temperaturę pracy silnika, ale spowodowała także większe obciążenie innych elementów układu oczyszczania spalin (DOC, DPF i SCR), co przełożyło się na niewielki wzrost zużycia AdBlue. Kelvin Bennet, wiceprezes ds. inżynierii AGCO Power, podkreślił, że mimo to ogólne zużycie płynów eksploatacyjnych jest nadal na niskie.

Nowa Valtra S w Europie i Ameryce Południowej

Silniki w ciągnikach serii S dostępnych w Europie, będą zgodne z normą emisji spalin Stage V. Jednak Valtra będzie dostarczać nowe ciągniki S również na inne rynki, tj. Ameryka Południowa, gdzie będą spełniać normę Tier III. Tak na marginesie: ok. 70% ciągników S4 sprzedawanych w Brazylii jest dostarczanych z siewnikami pneumatycznymi markowanymi symbolem Valtry.

Modele serii Valtra S6

Cztery najmniejsze modele serii S6 (od S286 do S376) dysponują silnikiem z tzw. boostem, który generuje dodatkowe 30 KM, zaś drugi największy S396 ma 20 KM doładowania – w transporcie z prędkością powyżej 18 km/h lub przy zwiększonym zapotrzebowaniu na hydraulikę lub WOM. Flagowy model S416 nie ma boosta i generuje moc 420 KM.

Przegląd modeli nowej serii Valtra S

image
FOTO:

Jaka jest przekładnia w nowej Valtrze S?

Moc z silnika na koła jezdne przekazuje dobrze sprawdzona, dwuzakresowa przekładnia bezstopniowa ML260 oferująca prędkość maksymalną 53 km/h. W porównaniu z mniejszą serią Q (o mocy w zakresie 230 – 305 KM), w nowej serii S zastosowano mocniejsze półosie i WOM. Skoro o tym mowa, do wyboru są tylko dwie prędkości spośród trzech: 540E, 1000 lub 1000E.

Ile waży Valtra S6?

W nowej serii S poprawiono skuteczność hamowania, ale maksymalna ładowność 16 t nie uległa zmianie. Z pełnym zbiornikiem paliwa masa własna ciągnika wynosi ok. 12 t, więc po zawieszeniu 2,3-tonowego przedniego obciążnika i dodaniu 1,5-tonowego obciążenia kół, możliwości zawieszenia wystarczająco dużego narzędzia uprawowego są bardzo ograniczone. Choć, w tym przedziale mocy, nie jest to przypadłość tylko dużej Valtry.

Układ hydrauliczny nowej "Eski"

Jednym z poprawionych podzespołów ciągnika jest układ hydrauliczny. W standardzie jest pompa load sensing o wydajności 200 l/min z maksymalnie sześcioma parami wyjść hydraulicznych. Dostępna jest również funkcja Eco, która po włączeniu pompy zębatej o wydajności 80 l/min, zapewnia jej maksymalną wydajność przy 1650 obr./min zamiast 1950 obr./min. W standardzie złącza hydrauliczne mają przepływ maksymalny wynoszący 120 l/min, ale w opcji są złącza o przepustowości 140 l/min. Jest również możliwość doposażenia ciągnika w drugą pompę hydrauliczną o wydajności 200 l/min, wtedy złącza mogą mieć przepustowość 170 l/min. Udźwig tylnego podnośnika czwartej kategorii, wynosi 12,5 t, a przedniego 5,4 t.

Kabina w Valtrze S6

Najbardziej zauważalną różnicą, w porównaniu z poprzednią serią, jest kabina wspólna z serią Q. Na pierwszy rzut oka S416 nie wygląda, jak traktor o mocy ponad 400 KM. Jest około 5 cm niższy niż S4, ale nadal oferuje przyzwoitą przestrzeń w kabinie i sporo miejsca do przechowywania. Zawieszenie kabiny może być mechaniczne lub pneumatyczne. W porównaniu z serią Q, w "Esce" jest pakiet oświetlenia z dwukolorowymi reflektorami roboczymi LED zapewniającymi lepsze oświetlenie na przykład na śniegu. Można dodać pakiet kamer, aby ułatwić wyjazd z bramy lub niewidocznego skrzyżowania. Valtra S ma również obszerną listę niestandardowych opcji oferowanych przez Studio Unlimited.

M. Bailey, opr. aj

fot. firmowe

24. maj 2024 06:20