StoryEditorNowości ze świata

Uprawiasz ziemniaki lub cebulę? HarvestEye policzy Twoje plony!

HarvestEye to innowacyjny system, który jest w stanie liczyć i jednocześnie określać rozmiar ziemniaków lub cebuli w trakcie zbioru!
06.05.2023., 07:00h

Automatyczne określanie plonu ziemniaków lub cebuli

Plon ziemniaków, podobnie jak innych roślin uprawnych, różni się w zależności od wielu czynników, tj. jak gleba, nawożenie, warunki pogodowe itp., a każdy odbiorca ma indywidualne, często rygorystyczne wymagania. Z pomocą producentom ziemniaków i cebuli przychodzi firma B-hive Innovations, która stworzyła narzędzie do automatycznego liczenia wielkości i określania zróżnicowania wielkości bulw.

HarvestEye policzy zbierane ziemniaki

System HarvestEye firmy B-hive Innovations z Lincoln (Wielka Brytania) jest w stanie analizować rozkład wielkości ziemniaków i cebuli w czasie rzeczywistym podczas zbioru. W tym celu przenośnik taśmowy w kombajnie lub sortowniku należy doposażyć w specjalny skaner. Rejestruje on informacje o wielkości i liczbie bulw ziemniaków (lub cebuli) i zapisuje zmienność poszczególnych partii. Dane są następnie przesyłane do portalu internetowego (w tzw. chmurę danych).

Precyzyjne dane o zebranym plonie

Według B-hive Innovations w najnowszej wersji systemu poprawiono szybkość i skuteczność działania. Producent informuje, że zaktualizowane oprogramowanie zoptymalizuje system HarvestEye do skutecznej pracy w trudnych warunkach, np. gdy wieczorem słońce jest już nisko nad horyzontem. HarvestEye szczegółowo określa rozmiary i liczbę zebranych ziemniaków lub cebul, dzięki czemu plantatorzy będą dysponować precyzyjnymi danymi podczas sprzedaży swoich płodów rolnych. Takie informacje mogą pomóc w uzyskaniu wyższej ceny w skupie.

opr. aj

19. maj 2024 13:48