StoryEditorNowości

Spudnik się rozwija i zaprezentował nowy kombajn Terratron!

Prototyp czterorzędowego kombajnu Terratron 7040 do ziemniaków, zaprezentowała firma Spudnik (spółka zależna od Grimme) podczas styczniowych dni otwartych.
06.02.2023., 07:00h

Jest mało prawdopodobne, aby Terratron trafił do Europy, ale Spudnik, północnoamerykańska spółka zależna firmy Grimme, zbudował swój pierwszy samojezdny kombajn do ziemniaków. Czterorzędowy prototyp Terratron 7040 został zaprezentowany, podczas zorganizowanych w styczniu, dni otwartych firmy.

image

Szczegóły techniczne kombajnu Terratron firma trzyma jeszcze w tajemnicy, ale wiadomo, że ma wypełnić lukę w portfolio Grimme Group.

FOTO: Spudnik

Testy kombajnu Terratron

Szczegóły techniczne kombajnu Terratron firma trzyma jeszcze w tajemnicy, ale wiadomo, że ma wypełnić lukę w portfolio Grimme Group. Spudnik planuje rozpocząć testy maszyny w południowych regionach USA tej wiosny, a następnie w miarę upływu czasu przenosić się na północ.

Potężne kopaczki Spudnik do ziemniaków

Spudnik Equipment Co. – jak brzmi oficjalna nazwa firmy, z siedzibą w Blackfoot (Idaho), produkuje kopaczki (nawet 8-rzędowe) i potężną 12-rzędową sadzarkę. W portfolio ma również ciągnione kombajny do ziemniaków trzy- i czterorzędowe. Samobieżny kombajn Terratron jest oparty na czterorzędowym przyczepianym sztandarowym modelu 6740, który w połączeniu z sześcio- lub ośmiorzędowymi kopaczkami, może zbierać z 16, a nawet 20 redlin. Producent podkreśla, że ma dużą zdolność czyszczenia, dzięki czemu może pracować również na ciężkich glebach.

image

Czterorzędowy prototyp samobieznego kombajnu Terratron 7040 spudnik zaprezentowal podczas styczniowych drzwi otwartych.

FOTO: Spudnik

Spudnik nawiązuje do Gimme

Interesujący jest człon "Tron" w nazwie, który nawiązuje do samobieżnych kombajnów Grimme, takich jak: czterorzędowy Tectron (do ziemniaków) i sześciorzędowy Maxtron (do buraków cukrowych). Terratron nazwą pasuje do dwu- i czterorzędowych samobieznych kombajnów ziemniaczanych Varitron, macierzystej firmy Grimme.

S. Vale, opr. aj

fot. firmowe

13. czerwiec 2024 23:11