StoryEditorAktualności

Przy jakiej prędkości ValoTerra Ultimate utrzymuje wysoką precyzję?

Monosem zaprezentował nowy model sekcji siewnej z serii ValoTerra Ultimate. Przy jakich prędkościach sekcja utrzymuje wysoką precyzję wysiewu zarówno nasion i nawozu?

11.12.2022., 10:06h

Siejemy coraz szybciej

Rosnące zapotrzebowanie na wydajny i precyzyjny siew można rozwiązać na dwa sposoby: wprowadzając większe szerokości robocze, co wymaga z kolei ciągników o większej mocy lub zwiększając możliwości sekcji wysiewającej zdolnej precyzyjnie pracować nawet przy dużych prędkościach roboczych. Coraz więcej producentów stawia na ten drugi sposób. Na targach Sima w Paryżu firma Monosem zaprezentowała nowa precyzyjną sekcję siewną o nazwie ValoTerra Ultimate.

Elektryczny ValoTerra Ultimate

Monosem zastosował podciśnieniowy układ dozowania z aktywnym prowadzeniem nasion, a zespół wysiewający z gładką tarczą jest napędzany elektrycznie. Pojedyncze nasiona są transportowane podciśnieniowo do kolejnego koła pojedynkującego. Stamtąd trafiają do przenośnika szczotkowego, który przenosi je do bruzdy siewnej w glebie.

Nasiona pod kontrolą

Według firmy Monosem zaletą przenośnika szczotkowego jest optymalne rozmieszczenie nasion, doskonała koncentryczność i niskie zużycie eksploatacyjne elementów. Plusem systemu Active Seed Guidance jest nieustanna kontrola prowadzenia nasion. Oznacza to, że ​​prędkość wydatek zespołu wysiewającego można zmieniać proporcjonalnie do prędkości jazdy ciągnika, nawet na nierównym terenie. Według producenta, powinna utrzymywać wysoką precyzję odkładania nasion i nawozu w zakresie prędkości od 2 do 18 km/h.

Maszyna wyposażona jest w elektryczne systemy dozowania nawozu FertiSmart i MicroSmart, dzięki którym, w 8-rzędowym siewniku ValoTerra Ultimate może wysiewać do 450 kg/ha nawozu przy prędkości 15 km/h.

N. Franke, opr. aj

fot. firmowe

18. maj 2024 16:35