Kompost trzeba napowietrzać
Aby zapewnić prawidłowy przebieg kompostowania resztek organicznych, należy m.in. co jakiś czas napowietrzać pryzmę. W przemysłowych kompostowniach służą do tego specjalne przewracarki, które jadąc nad pryzmą, mieszają masę organiczną za pomocą poziomych wałów. Taką maszynę musi jednak obsługiwać operator, który siedząc w kabinie, narażony jest na emisje gazów i odorów z wnętrza pryzmy.
Elektryczna przerzucarka JT RecTec eWender do kompostu
Z pomocą przychodzi firma JT RecTec, która zaprezentowała przerzucarkę półautonomiczną. Dzięki zasilaniu elektrycznemu z akumulatorów eWender E 350 zużywa mniej energii od przerzucarek napędzanych silnikami spalinowymi. Do tego wersja elektryczna jest cicha i nie ma kabiny, a sterujący nią zdalnie operator, nie jest narażony na emisje odorów i kontakt z zanieczyszczeniami.
Autonomiczne przerzucanie kompostu
JT RecTec eWender E 350 przerzuca kompost w sposób półautonomiczny. Oznacza to, że rozpoznaje pryzmę za pomocą czujników i porusza się nad nią samodzielnie, bez potrzeby ingerencji operatora. Mocny bęben (1000 Nm momentu obrotowego) o średnicy 1 m do przeczucania materii, przy szerokości tunelu 3 m i sięgającej 1,8 m wysokości, sprawia, że maszyna jest w stanie przerzucić do 1500 m³ materiału na godzinę. Porusza się przy tym z prędkością do 3 km/h.
Przerzucarka kompostu łatwa w transporcie
Przerzucarka eWender E 350 o długości około 4 m i szerokości 2,5 m i masie 8 t, zdaniem producenta jest łatwa w transporcie. Dwa razy wydajniejszy (przerzuca do 3000 m3 materii na godzinę) model E500 z tunelem szerokim na 4,5 i wysokim na 2,5 m ma w transporcie 2,5 m szerokości i 5,4 m długości przy masie 11 t.
opr. aj
fot. firmowe