StoryEditorAgritechnica 2023

Ogromny siewnik Väderstad Seed Hawk 600-900C zmniejszony na europejski rynek

Seed Hawk to ogromny siewniki marki Väderstad przeznaczony głównie wielkie pola w Ameryce Północnej i Australii. Na tegorocznych targach Agritechnica, szwedzki producent zaprezentuje jego kompaktową wersję – dopasowaną na europejski rynek.
20.10.2023., 08:00h

Na tegorocznej wystawie Agritechnica będziemy świadkami światowej premiery siewnika Väderstad Seed Hawk 600-900C. Ten agregat do siewu bezpośredniego jest nowym modelem w rodzinie siewników Seed Hawk. Dotychczas znane były na wyłącznie wersje w dużych szerokościach roboczych sięgających 30 m! Nowe siewniki Seed Hawk w kompaktowych rozmiarach zobaczymy na europejskich polach w 1 kwartale 2025 roku.

image

Väderstad jest liderem rynku agregatów do uprawy uproszczonej w Kanadzie.

FOTO: Jesper Anhede

Dwie redlice nożowe Seed Hawk

Głównym elementem siewnika jest układ wysiewający. Nowy, mniejszy siewnik Seed Hawk wyposażony jest w dwa zestawy redlic nożowych, dzięki czemu, nasiona nie mają kontaktu z nawozem. W tym celu druga redlica przykrywa nawóz glebą przed wysiewem nasion, co tworzy barierę między nasionami a nawozem. Zapobiega to uszkodzeniom kiełkujących nasion przez skoncentrowaną dawkę nawozi, a jednocześnie umożliwia im szybki dostęp do składników odżywczych. Siewnik Seed Hawk może być opcjonalnie wyposażony w przednie talerze, które są szczególnie przydatne na pola z dużą ilością resztek pożniwnych.

image

Nowy Seed Hawk zbudowany jest w oparciu o sprawdzoną koncepcję redlic nożowych.

FOTO: Jesper Anhede
image

Firma Väderstad opracowała mniejszą wersję, znanego Ameryce Północnej i Australii, siewnika Seed Hawk z myślą o europejskich gospodarstwwach.

FOTO: Jesper Anhede

Potrójny zbiornik siewnika Väderstad Seed Hawk

Z dostępnych informacji wiemy, że siewnik ma mieć pojemny zbiornik podzielony na 3 komory. Takie rozwiązanie daje duże możliwości wysiewu nasion i nawozu. Technologia odpowiedzialna za dozowanie materiału zbiornika to Fenix III, a sama maszyna obsługiwana będzie przez system sterujący Väderstad E-Control.

Bartłomiej Dróżdż

fot. firmowe

21. maj 2024 06:32