StoryEditor

Od pilarek po kosiarki autonomiczne, czyli nowości Stihl na sezon 2023

Firma Stihl zaprezentowała nowości na sezon 2023. Paleta jest szeroka – od pił łańcuchowych po kosiarki autonomiczne pracujące w ramach systemu domu inteligentnego.
04.05.2023., 06:00h

Kosiarka autonomiczna Stihl iMow

Jest już dostępna nowa generacja kosiarek autonomicznych Stihl iMow przeznaczona do pracy w ogrodach o powierzchni do 5000 m2. Sześć modeli kosiarek z serii iMow zyskało nowy system cięcia Disc Cut o szerokości roboczej do 28 cm. Efektywną pracę zapewniają nie tylko wydajne akumulatory litowo-jonowe, ale także zoptymalizowane przez sztuczną inteligencję koszenie i ładowanie akumulatorów. Prędkość jazdy dostosowywana jest do panujących warunków, aby zapewnić jednakową jakość koszenia.

image

Nowa generacja autonomicznych robotów koszących Stihl iMow zaprojektowana do utrzymania krótkiej darni na trawnikach.

FOTO: Stihl

Zdaniem producenta, łatwość obsługi wyznacza nowe standardy, gdyż sterowanie nowymi kosiarkami Stihl iMow zarówno bezpośrednio na urządzeniu, jak i za pomocą nowo opracowanej aplikacji My iMow jest intuicyjne. Sterowanie za pomocą aplikacji umożliwia wygodne wprowadzanie ustawień na smartfonie lub tablecie – pod warunkiem połączenia urządzenia mobilnego z kosiarką za pomocą Bluetooth lub WLAN. Obsługę kosiarki Stihl iMow ułatwiają diody LED oraz komunikaty głosowe, które informują o aktualnym stanie urządzenia. Kosiarki iMow można również podłączyć do systemu inteligentnego domu.

Akumulatorowe nożyce HSA 100 do żywopłotu

HSA 100 to nożyce akumulatorowe napędzane mocnym silnikiem, przeznaczone do pielęgnacji dużych, wieloletnich żywopłotów. Urządzenie dysponuje wysokim momentem obrotowym, a jednocześnie pracuje cicho i bez emisji spalin. Dzięki temu nożyce HSA 100 nadają się do całodziennej pracy bez potrzeby stosowania słuchawek ochronnych, więc z powodzeniem można nimi pracować również w obszarach wrażliwych na hałas. Nożyce są wyposażone w 60-centymetrowe, obustronnie szlifowane ostrza o dużym rozstawie zębów, dzięki czemu można przycinać nawet solidne gałęzie. Jeśli jednak ostrze zatrzyma się w grubej gałęzi, uwolni się dzięki funkcji zmiany kierunku pracy ostrzy.

image

Akumulatorowe nożyce HSA 100 do żywopłotu są wyposażone w listwę tnącą o długości 60 cm i obustronnie szlifowane ostrza.

FOTO: Stihl

W wyposażeniu standardowym jest system antywibracyjny, który ogranicza wstrząsy nawet o 70 procent w porównaniu z poprzednim modelem, zwiększając tym samym komfort pracy. Firma Stihl zapewnia jednocześnie, że nowe akumulatorowe nożyce do żywopłotu wyróżniają się wysoką wydajnością cięcia. Źródłem energii jest akumulator litowo-jonowy z serii AP o napięciu 36 V. Jest schowany w zintegrowanej z obudową komorze i umożliwia użytkowanie nawet w deszczu i wilgoci (ochrona IPX4). Nożyce Stihl HSA 100 obsługuje się za pomocą wielofunkcyjnego uchwytu, który w razie potrzeby można obrócić.

Akumulatorowa pilarka do pielęgnacji drzew Stihl MSA 220 T

image

Akumulatorowa pilarka MSA 220 T do pielęgnacji drzew jest kompaktowa, a jednocześnie oferuje wysoką wydajność.

FOTO: Stihl

MSA 220 T to najmocniejsza akumulatorowa pilarka do pielęgnacji drzew w ofercie Stihl, która dobrze sprawdzi się w zastosowaniach profesjonalnych. Łatwe sterowanie urządzeniem w dowolnej pozycji i wgląd we wszystkie parametry pracy zapewnia elektroniczny panel sterowania z wyświetlaczem LED. W wersji MSA 220 TC-O pilarka jest wyposażona również w czujnik, który ostrzega o niskim poziomie oleju. W standardzie pilarka ma prowadnicę Stihl Light P04 o długości 35 cm i pełny łańcuch Picco Super 3 (PS3) 3/8 cala, co sprawia, że może posłużyć do cięcia gałęzi i pni o średniej wielkości. Dysponująca wysokim momentem obrotowym kompaktowa pilarka MSA 220 T jest również idealnym narzędziem do pielęgnacji koron i usuwania martwego drewna. Energię dostarcza 36-voltowy akumulator litowo-jonowy z serii AP.

Zabudowa bott vario3 dla firm ogrodniczych

Stihl wraz z dostawcą wyposażenia samochodów użytkowych - firmą bott, opracował nowe rozwiązanie do mobilnego zarządzania ładowaniem akumulatorów AP. Bott vario3 to system zabudowy busów oparty na standardowych regałach, który można dowolnie konfigurować pod indywidualne potrzeby. Wyposażenie obejmuje wielozadaniowe ładowarki Stihl AL 301-4, które w zależności od rodzaju zabudowy, mogą w tym samym czasie ładować do 56 akumulatorów. Tak wyposażony samochód to dobrze zorganizowane narzędzie pracy firm ogrodniczych, komunalnych, a także zajmujących się kształtowaniem terenów zielonych. Umożliwia nie tylko wygodny transport, ale również ładowanie akumulatorów Stihl AP. Co ważne, samochód z zabudową bott vario3 wystarczy podłączyć do gniazdka 230 V za pomocą centralnej wtyczki. Inteligentne zarządzanie obciążeniem zasila następnie kolejno wszystkie wbudowane ładowarki. Po pracy akumulatory można zostawić na noc w pojeździe.

image

Nowy system zabudowy vario3 przeznaczony dla firm usługowych i przygotowany wspólnie przez firmy bott i Stihl, jest wyposażony w ładowarki Stihl AL 301-4 do akumulatorów serii AP.

FOTO: Stihl

Oprócz liczby i rozmieszczenia ładowarek, również konfiguracja pozostałego wyposażenia jest indywidualna. W zależności od potrzeb wyposażenie bott vario3 oferuje miejsce do przechowywania narzędzi ręcznych i materiałów eksploatacyjnych, a także pasy do mocowania innych elementów na czas transportu.

Pilarki spalinowe Stihl MS 172, MS 182 i MS 212

Stihl wprowadza również trzy nowe modele pilarek spalinowych: MS 172, MS 182 i MS 212, wyposażonych w silniki Stihl 2-MIX. W zależności od modelu mają pojemność skokową od 31,8 do 38,6 cm³ i rozwijają moc od 1,4 do 1,8 KM. Według producenta, zespół tnący zapewnia wysoką wydajność cięcia i spokojną pracę. Nowo wprowadzone pilarki łańcuchowe przeznaczone są przede wszystkim dla właścicieli ogrodów, ale sprawdzą się również przy cięciu drewna na opał. Z powodzeniem mogą z nich korzystać także profesjonalni pilarze w pracach ogrodowych do okrzesywania mniejszych drzewek lub wycinania konstrukcji drewnianych.

image

Stihl MS 212 to mocna pilarka łańcuchowa Stihl napędzana silnikiem spalinowym.

FOTO: Stihl

Nowe pilarki Stihl mają być łatwe i wygodne w obsłudze, a dźwignia kombi umożliwia sterowanie jedną ręką wszystkimi funkcjami. System antywibracyjny ma ograniczać wstrząsy powstające podczas cięcia. Wyposażenie nowych pilarek uzupełniają sprawdzone funkcje, tj. boczne napinanie łańcucha i półprzezroczyste zbiorniki na paliwo i olej.

M. Sohst, opr. aj

fot. firmowe

27. maj 2024 21:37