StoryEditor

Nowa Jumbo 5000 zastępuje znaną serię Toro na 25-lecie przyczep samozbierających Pöttinger!

Czym nowa przyczepa samozbierająca Pöttinger Jumbo 5000 zaskoczyła nas na pokazie w Austrii? Jak wpłynie na efektywność prac w polskich gospodarstwach? Jakie oferuje rozwiązania?
19.06.2024., 06:00h

Firma Pöttinger, specjalista w zakresie maszyn do zbioru zielonek, w 2024 roku świętuje 25-lecie samozbierających przyczep z gamy Jumbo. Jednocześnie wprowadza na rynek nową serię Jumbo 5000, które jak informuje Pöttinger Polska, mają być skrojone na nasz rynek, ponieważ oferują zaawansowane rozwiązania i duże objętości ładunkowe z kompaktowych wymiarach.

image
Nowa przyczepa Pöttinger Jumbo 5000
FOTO: Artur Jakubek

Wysoka wydajność nowych przyczep Pöttinger Jumbo 5000

Jumbo 5000 to nowa seria kompaktowych przyczep samozbierających o pojemności załadunkowej od 32 do 54 m3 (wg normy DIN). Dzięki sprawdzonej technologii zaczerpniętej z większych i bardziej zaawansowanych przyczep Jumbo 7000 i 8000, nowa seria ma zapewnić wysoką wydajność i efektywność pracy w różnych warunkach. Z kolei szeroka gama modeli pozwoli dopasować model przyczepy do indywidualnych potrzeb gospodarstwa.

image
Nowa przyczepa Pöttinger Jumbo 5000
FOTO: Artur Jakubek

Czysty zbiór gwarancją jakości paszy

Kluczowym podzespołem przyczepy Pöttinger Jumbo 5000 jest sześciorzędowy podbieracz o szerokości 1890 mm (lub 7-rzędowy o średnicy 2350 mm w wersji Profi), który wyposażony jest w palce prowadzone nadążnie, co ma zapobiegać uszkadzaniu darni. Obie wersje podbieracza są obustronnie sterowane przez stalową krzywkę i podparte solidnymi kołami kopiującymi, które dzięki zakresowi wychylenia 170 mm, mają dobrze kopiować teren i zapewnić czysty zbiór. Obydwa koła kopiujące i opcjonalna rolka za podbieraczem tworzą stabilny trójkąt podparcia.

image
Nowa przyczepa Pöttinger Jumbo 5000
FOTO: Artur Jakubek

Rotor w Pöttinger Jumbo 5000

Materiał z podbieracza przejmuje rotor załadowczy o średnicy 800 mm i szerokości 1580 mm, którego zadaniem jest optymalizacja przepływu masy. Jego zęby grubości 10 cm mają zmieniony (w porównaniu do poprzedniej wersji) kształt, a dzięki ich spiralnemu ułożeniu zielonka prowadzona jest przez noże ze stosunkowo niskim zapotrzebowaniem na moc.

image
Nowa przyczepa Pöttinger Jumbo 5000
FOTO: Artur Jakubek
image
Nowa przyczepa Pöttinger Jumbo 5000
FOTO: Artur Jakubek

PowerCut krótko tnie sieczkę

Teoretyczna długość cięcia zespołu tnącego o nazwie PowerCut z 45 indywidualnie zabezpieczonymi nożami wynosi zaledwie 34 mm. Krótko pocięty materiał jest dobrze przyswajany przez krowy, a poza tym łatwiej zagęszcza się na pryzmie, zapewniając lepszą jakość kiszonki. Wymianę i obracanie noży ułatwia system EasyMove, a ostrzałka AutoCut umożliwia ostrzenie noży bezpośrednio w przyczepie.

Automatyzacja i komfort pracy przyczep Pöttinger

Przyczepy samozbierające Jumbo 5000 wyposażono w zautomatyzowane funkcje, tj. system automatycznego załadunku z ruchomą ścianą przednią zapewniającą dodatkową przestrzeń załadunkową (4,3 m3) przy zachowaniu długości przyczepy. Układ jezdny nowych przyczep stanowią dwie osie (w tym jedna skrętna) lub trzy osie (w tym dwie skrętne), które można wyposażyć w większe niż dotychczas koła o średnicy 26,5 cala (maksymalnie 800 mm szerokości).

 

Wałki dozujące nowej przyczepy Jumbo 5370

Jumbo 5000 jest oferowana w wersji DB (and. Discharge Beater) z wałkami dozującymi do spulchnienia i równomiernego wyładunku zielonej masy w silosie. Jumbo DF (ang. Dry Forage) to przyczepa samozaładowcza do zbioru materiałów suchych, tj. siano, słoma i lucerna, których nie należy zbyt mocno zagęszczać przy zbiorze. We flagowym modelu Jumbo 5540 w standardzie są górne klapy zabezpieczające ładunek w transporcie.

Przyczepy Jumbo 5000 są kompatybilne z ISOBUS, ale można nimi sterować za pomocą dostępnych na życzenie terminali Power Control, Expert 75 lub CCI 1200.

Oficjalna polska premiera przyczep samozbierających Pöttinger Jumbo 5000 zaplanowana jest na wrześniowe targi Agro Show 2024 w Bednarach.

opr. aj

19. lipiec 2024 02:36