StoryEditor

Miliony euro w obrocie między Włochami i Polską

Dane z pierwszych pięciu miesięcy pokazują, że Włochy są trzecim największym dostawcą środków mechanicznych dla sektora rolniczego w Polsce.

04.10.2022., 22:53h

Jak wynika z opracowania dokonanego przez FederUnacoma, dane włoskiego ISTAT, będącego odpowiednikiem polskiego GUS-u, wskazują na bardzo znaczne wzrosty w ubiegłym roku zarówno w przypadku włoskiego eksportu ciągników (+37,8%, co stanowi równowartość ponad 111 mln euro), jak i w przypadku eksportu sprzętu oraz innych rodzajów maszyn rolniczych (+29,2%, co stanowi równowartość 131 mln euro). FederUnacoma, to Włoskie Stowarzyszenie Producentów Maszyn Rolniczych.

Włoski eksport do Polski +26,2%

Trend wzrostowy utrzymał się również w pierwszych pięciu miesiącach 2022 r., kiedy to Włochy – jak wyjaśnił Paolo Lemma (dyrektor Italian Trade Agency, Sekcja Promocji Handlu Ambasady Włoskiej w Warszawie) – zyskały dodatkowy udział w rynku, stając się trzecim największym dostawcą środków mechanicznych dla sektora rolniczego w Polsce. W okresie od stycznia do czerwca br. włoski eksport maszyn rolniczych wzrósł o kolejne 26,2% (147 mln euro) w porównaniu z rekordowym trendem odnotowanym w analogicznym okresie roku 2021.

Eksport ciągników +13,6%

Jeśli chodzi o maszyny robocze i urządzenia – dodał podczas konferencji prasowej wicedyrektor FederUnacoma – odnotowano w ich przypadku największy postęp (+37,4%, co stanowi równowartość ok. 85 mln euro). Warto przy tej okazji zaznaczyć, że w okresie pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku bilans okazał się dodatni również dla eksportu ciągników, osiągając wzrost na poziomie +13,6%, co odpowiada wartości około 62 mln euro.

Prognozy wskazują na sukcesywny wzrost

Polska stała się dla włoskiego sektora produkcji maszyn rolniczych siódmym rynkiem docelowym, licząc w wartościach bezwzględnych – podsumował Alessandro Malavolti – co wymownie świadczy o tym, jak trwałe i silne są stosunki handlowe między oboma krajami w omawianym sektorze. Spodziewamy się – dodał Alessandro Malavolti prezes FederUnacoma – że w ciągu czterech lat między 2022 a 2025 rokiem włoski eksport do Polski będzie wzrastał średnio o 9% rocznie.

opr.Jan Józefowicz

23. czerwiec 2024 07:42