StoryEditor

Kuhn wprowadza bronę talerzową Optimer L 12500 do pracy w technologii CTF

Po 12-metrowej wersji brony talerzowej Optimer L, Kuhn wprowadza o pół metra szerszą wersję przystosowaną do uprawy w technologii CTF. Czym jest CTF i dlaczego ma aż tak duże znaczenie we współczesnym rolnictwie?
20.03.2024., 06:00h

Specyfikacja Kuhn Optimer L 12500

Brona talerzowa Optimer L 12500, która została zaprezentowany na targach Agritechnica, jest wyposażona w talerze o średnicy 510 mm, które rozstawione są w dwóch rzędach. Głębokość pracy wynosi od 3,0 do 10 cm, a tylny podwójny wał o średnicy 550 mm, według producenta, sprawdzi się na wielu rodzajach gleb.

Jaki ciągnik do brony Kuhn Optimer L 12500?

Do pracy z 12,5-metrową broną Optimer L wymagany jest mocny ciągnik rozwijający minimum 360 KM. Brona L 12500 jest jedną z bron talerzowych nowej generacji Optimer, która obejmuje model 9000 (9,0 m) i 12000 (12 m).

Jak Optimer utrzymuje głębokość pracy na całej szerokości roboczej?

Standardem w bronie talerzowej Optimer L 9000, 12000 i 12500 jest Steady Control. System oferuje użytkownikom łatwiejszy sposób zarządzania głębokością roboczą przez kontrolowanie ciśnienia w siłownikach hydraulicznych rozmieszczonych na całej szerokości kultywatora. Brony Optimer można wyposażyć również w rozsiewacze nasion SH201, SH402 i SH600, którymi można wysiać międzyplony. W zależności od modelu pojemność zbiornika wynosi od 200 do 600 l.

CTF – co to właściwie jest?

Praca polowa w systemie CTF (ang. Controlled Traffic Farming) tłumacząc dosłownie oznacza kontrolowany (lub sterowany) ruch maszyn rolniczych. Mówiąc wprost praca w tym systemie polega na utworzeniu na polach stałych ścieżek technologicznych, po których poruszają się maszyny wykonując zabiegi polowe, tj. uprawki, siew, nawożenie, zbiór itd. Takie rozwiązanie ogranicza do minimum zagęszczanie gleby, ponieważ wszystkie maszyny poruszają się po polu wyłącznie tak utworzonymi, stałymi ścieżkami. W ten sposób koła nie ubijają uprawianej gleby, więc w ogólnym rozrachunku ta technologia ma poprawić jakość gleby.

image
CTF to technologia uprawy, w ktorej wszystkie maszyny poruszają się po polu wyłącznie po ustalonych na stale ścieżkach przejazdowych. W zależności od szerokości roboczej sprzętu przejazdy są w każdej ścieżce lub co 2 albo co 3 ścieżki (np. opryskiwaczem).
FOTO: Kuhn

Plusem poruszania się po polu po utwardzonych ścieżkach jest, np. możliwość wysiania nawozu wczesną wiosną, bez obawy o powstanie kolein lub utopienie zestawu w miękkim gruncie. Praca w takiej technologii wymaga jednak dopasowania szerokości roboczych wszystkich maszyn w gospodarstwie, co często nie jest łatwe. Firma Kuhn dostrzega jednak potencjał i przyszłość w technologii CTF.

S. Vale, opr. bd

21. maj 2024 05:18