StoryEditorSIMA 2022

Koncepcja autonomicznej ładowarki elektrycznej ManuRob

Czy zaprezentowana podczas targów SIMA w Paryżu koncepcja autonomicznej ładowarki sprawdzi się w praktyce?

10.11.2022., 06:30h

Maszyny autonomiczne w rolnictwie sprawdzają się w pracach, które ze względu na powtarzalność wykonywanych czynności i czasochłonność, są żmudne dla operatora, a wymagają przy tym jego nieustannej uwagi i zachowania precyzji. W sprzedaży są już pierwsze roboty zastępujące siewniki, opryskiwacze, pielniki, a także prace ręczne przy odchwaszczaniu plantacji warzyw, czy okopowych. Wiele takich konstrukcji jest w fazie testów – jak ostatnio opisywany na naszych łamach pierwszy polski robot autonomiczny, a jeszcze więcej na etapie rozwoju koncepcji.

Autonomiczna ładowarka elektryczna

Takim przykładem jest zaprezentowana na trwającej w Paryżu wystawie rolniczej SIMA, gdzie powstały w 2019 roku francuski start-up ManuRob z Rennes, zaprezentował koncepcję autonomicznej ładowarki. Maszyna jest napędzana dwoma silnikami elektrycznymi, z których jeden służy do napędu przekładni, a drugi napędza układ hydrauliczny. Maksymalna prędkość ładowarki wynosi 7,2 km/h.

Dane techniczne ładowarki ManuRob

Warto podkreślić, że choć twórcy podali tylko szczątkowe informacje na temat ładowarki, to robią one wrażenie. Otóż maszyna ma dysponować udźwigiem 2 t i maksymalną wysokością podnoszenia 4 t. Do nawigowania ma korzystać z sygnału GPS, a potencjalne przeszkody wykrywa za pomocą czujników laserowych (tzw. lidarów). Z kolei system kamer identyfikuje materiał, który ładowarka ma przetransportować.

Autonomiczne podczepianie osprzętu

Co ciekawe, możliwe będzie również autonomiczna zmiana osprzętu, czyli teoretycznie do założenia łyżki nie będzie potrzebny operator. Oczywiście łyżka będzie miała wbudowany odpowiedni chip, który umożliwi ładowarce kontrolę, czy zakłada odpowiedni osprzęt. Pełne koła zapewnią stabilne prowadzenie dwóm sterowanym niezależnie osiom. Czas pracy określany jest na 2 do 4 godzin, a przed wyczerpaniem baterii maszyna ma samodzielnie wrócić do stacji dokującej, żeby naładować akumulatory.

Z niecierpliwością czekamy na więcej informacji na temat autonomicznej ładowarki ManuRob, żeby spróbować odpowiedzieć na pytanie czy koncepcja autonomicznej ładowarki sprawdzi się w tak nieprzewidywalnym otoczeniu, jak otoczenie gospodarstwa?

opr. aj

źródło: Mervyn Bailey, profi international

fot. Bailey

19. maj 2024 13:59