StoryEditor

Jak Unia zabezpieczyła zęby w nowym kultywatorze Cross H?

W kultywatorach bezorkowych ważnym elementem jest przeciążeniowe zabezpieczenie zębów. Jakie rozwiązanie zastosowała Unia w nowym agregacie Cross H?

Unia wprowadza nowy, uniwersalny agregat bezorkowy Cross H. Składana hydraulicznie wersja zawieszana dostępna jest w trzech szerokościach roboczych: 4,0 m i 4,5 m oraz 5,0 m.

Nowy system CX II w kultywatorach Unia Cross H

Producent wyjaśnia, że wysoki prześwit, odległość między belkami i zębami w rzędzie pozwala na pracę z dużą ilością resztek pożniwnych. Kultywator zyskał nowe zabezpieczenie przeciążeniowe zębów – o nazwie CX II. Mocowane do ramy za pomocą śrub uchwyty zębów podtrzymują poziome sprężyny o sile uwolnienia zęba 550 kilogramów na końcu dłuta. Według producenta, wysoka siła uwolnienia zęba umożliwia uprawę ciężkich gleb nawet w suchych latach. Ząb odchyla się o 30 centymetrów, co w pełni chroni maszynę przed dużymi kamieniami w wierzchniej warstwie gleby.

Głębokość robocza do 30 cm

Dobrą jakość pracy ma zapewniać rząd eliptycznych talerzy wyrównujących o średnicy 460 mm, które mają głębokie wcięcia. Zamontowano je na bezobsługowych piastach i zabezpieczono gumowymi amortyzatorami trójkątnymi. Przesunięcie elementów roboczych w rzędzie zapewnia płynny przepływ uprawianej gleby. Maksymalna głębokość pracy wynosi 30 cm. Jest regulowana hydraulicznie przez cztery siłowniki z systemem zapadek. Agregat można wyposażyć w różne wały, np.: rurowy, daszkowy i ceownikowy.

image
FOTO:

Elementy robocze

Podobnie, jak pozostałe agregaty z serii, kultywator można wyposażyć w trzy typy elementów roboczych: stalowe dłuta z napawaniem, wzmocnione węglikiem wolframu dłuta Durum o ośmiokrotnie większej wytrzymałości (zgodnie z informacjami producenta) oraz wąskie redlice dwustronne.

Do uprawy ścierniskowej kultywator można doposażyć w skrzydełka podcinające o szerokości 370 mm, stalowe lub wzmocnione płytkami Durum.

 

Duża masa i moc

Cross H w najmniejszej, czterometrowej wersji do współpracy wymaga ciągnika o mocy co najmniej 250 KM. Wspomniana wersja z wałem rurowym o średnicy 600 mm ma masę nieco ponad 3,5 tony. Dla modelu 4,5-metrowego niezbędny jest ciągnik o mocy ponad 300 KM, a dla wersji pięciometrowej ponad 400 KM.

W każdej z tych wersji belki (rzędy zębów) rozstawiono co 80 cm, a zęby co 305 mm. Długość Crossa H w każdym wariancie wynosi 427 cm, a prześwit pod ramą 80,5 cm. Masa kultywatora z wałem rurowym o szerokości 4,5 m wynosi 3834 kg, a wersji pięciometrowej 4277 kg.

Bartłomiej Dróżdż

fot. firmowe

27. maj 2024 06:24