StoryEditor

Jak skutecznie zbierać kukurydzę na ziarno i słonecznik? Oros prezentuje przystawki Cornado i Sun. Mamy film!

Na tegorocznych targach Agro Show w Bednarach zadebiutowała firma Oros z przystawkami Cornado do kukurydzy oraz Sun do słonecznika. Producent zapewnia, że połączył wysoką jakość wykonania z przystępną ceną. Zapraszamy na krótkie omówienie rozwiązań wyróżniających oba modele.

02.11.2024., 09:30h

Przystawki Oros na polskim rynku

Przystawki do kukurydzy marki Oros do kukurydzy zapewne znane są już niektórym rolnikom. W przeszłości, szczególnie właściciele kombajnów Bizon korzystali z czterorzędowych przystawek tej marki. Obecnie węgierski producent, będący częścią koncernu Linamar, rozwija stałą sieć dealerów w Polsce. Chce w ten sposób ułatwić dostęp rolnikom do zespołów żniwnych wyróżniającymi się na tle rynku kilkoma ciekawymi rozwiązaniami. Czym przekonują przystawki Oros Cornado i Oros Sun? Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Zobacz na filmie, czym wyróżniają się przystawki Oros Cornado i Oros Sun

Przystawki Oros do kombajnów różnych marek

Producent zapewnia, że może dostosować oba zespoły żniwne do różnych marek kombajnów. Chodzi nie tylko o kolorystykę zespołu żniwnego dopasowaną do kombajnu. Modyfikacje dotyczą przede wszystkim ramki montażowej, która jest inna dla różnych producentów, a także złączy hydraulicznych i połączeń elektrycznych.

image
Ramka montażowa oraz przyłącza do kombajnu New Holland w przystawce Oros Cornado.
FOTO: Artur Jakubek

Technologie w przystawkach Oros Cornado

W konstrukcji przystawek Cornado do zbioru kukurydzy na ziarno, wykorzystano elementy napędowe renomowanej marki Walterscheid, co ma zapewnić wysoką niezawodność przy intensywnym użytkowaniu. Opcjonalne zabezpieczenia przeciążeniowe indywidualnie dla każdego rzędu oraz oświetlenie LED umożliwiają komfortową pracę także w nocy, co często się zdarza podczas pracy w krótkie jesienne dni.

image
Łańcuchy wciągające w przystawce Oros Cornado do zbioru kukurydzy.
FOTO: Artur Jakubek

Jak skutecznie pozbyć się omacnicy prosowianki?

W walce ze szkodnikami kluczowe jest skuteczne rozdrabnianie grubych łodyg. Dlatego na wałkach wciągających wyposażonych w cztery noże, firma Oros montuje cztery listwy zębate (na przemian z nożami), których zadaniem jest dodatkowe miażdżenie krótko pociętych łodyg. Z kolei noże z dwoma ostrzami można obrócić po zużyciu się jednego z nich. Dzięki temu noże mają dwa razy dłuższą żywotność i można je wymieniać dwa razy rzadziej.

image
Noże i uzębione listwy na wałkach wciągających w przystawce Oros Cornado do zbioru kukurydzy.
FOTO: Artur Jakubek

Różnorakie rozstawy rzędów i regulacja szczeliny

Oros informuje, że oprócz standardowego rozstawu rzędów 76 cm, przystawki Cornado mogą być przystosowane do zbioru kukurydzy w innych rozstawach, np. co 50 cm, który jest stosowany w przypadku siewu pasowego. Kolejną ważną funkcją jest regulowana szerokość szczeliny, którą można dostosować z kabiny przed rozpoczęciem pracy. Nie ma natomiast możliwości regulacji szerokości szczeliny podczas koszenia.

image
Dwustronne noże rozdrabniające w przystawce Oros Cornado.
FOTO: Artur Jakubek

Jak ograniczyć straty kukurydzy?

Przystawki Cornado są również wyposażone w gumowe osłony, które są przedłużeniem osłon łańcuchów wciągających. Takie rozwiązanie ma zapobiegać wypadaniu odbitych od przenośnika ślimakowego kolb kukurydzy przed przystawkę. W konsekwencji ogranicza to straty podczas zbiorów.

Czy zespołem żniwnym Cornado do kukurydzy można zbierać słonecznik?

Dla rolników, którzy uprawiają na swoich polach kukurydzę i słonecznik, Oros proponuje zestawy doposażenia przystawek Cornado, dzięki którym skutecznie można zbierać również słonecznik. Producent szacuje, że takie rozwiązanie jest nawet 10-krotnie tańsze od kupowania osobnej przystawki do słonecznika. Takie rozwiązanie jest korzystne w gospodarstwach, w których uprawia się dużo kukurydzy i niewielkie areały słonecznika.

image
Łańcuchy wciągające w przystawce Oros Cornado do zbioru kukurydzy.
FOTO: Artur Jakubek

Czym profesjonalnie zbierać słonecznik?

Jeśli jednak plantacja słonecznika jest większa niż kilkanaście hektarów, węgierski producent zaleca kupno zespołu żniwnego przystosowanego do zbioru tej rośliny. W tym segmencie Oros oferuje przystawki Sun, które cechuje stosunkowo nieduża masa własna, co pozwala na łatwiejsze operowanie maszyną. Przykładowo, ośmiorzędowy heder Sun, który firma zaprezentowała na targach Agro Show w Bednarach, ma masę około 2 t. Minimalizuje on straty przy zbiorze słonecznika (na poziomie ok. 1%) dzięki specjalnej rolce, która wprawia w drgania tace, na którą spadają kapelusze i ziarna słonecznika. Dzięki temu materiał jest delikatnie przesuwany na przenośnik ślimakowy. Charakterystyczna dla przystawek Oros Sun jest duża (największa) na rynku średnica przenośnika ślimakowego, co umożliwia łagodne, a zarazem wydajne przenoszenie materiału do gardzieli kombajnu. Przystawki Sun dostępne są w szerokościach od 6 do 16 rzędów i mogą być opcjonalnie wyposażone w rozdrabniacz łodyg, a także noże rozdrabniające po zespołem żniwnym – podobnie, jak w przystawkach do zbioru kukurydzy.

Cena przystawek Oros – jakość w rozsądnej cenie

Przystawki firmy Oros to dobrze przemyślane konstrukcje. Choć w przystawkach Cornado nie ma płynnej regulacji szerokości szczeliny (jej szerokość regulowana jest na postoju), producent zastosował wiele ciekawych rozwiązań, tj. stalowe płyty chroniące przednie koła kombajnu przed ostrymi i grubymi łodygami, wydłużając żywotność opon.

Węgierski producent, firma Oros zapewnia, że przystawki Cornado i Sun mogą konkurować jakością z produktami światowych producentów, ale ich cena jest nawet o kilkadziesiąt procent niższa. Jest to korzystna opcja dla rolników, którzy poszukują solidnych i efektywnych rozwiązań, dostosowanych do wymagań nowoczesnych maszyn rolniczych.

dr inż. Artur Jakubek

06. listopad 2024 12:15