StoryEditorAgritechnica 2023

Jak łożyska NSK wspierają nowoczesne rolnictwo?

W jaki sposób łożyska wspomagają rozwój nowoczesnego rolnictwa? Na to pytanie podczas tegorocznych targów Agritechnica w Hanowerze, odpowie firma NSK, która na swoim stoisku zaprezentuje dwa nowe produkty w trzech maszynach.
16.10.2023., 15:05h

Często zapominamy o ważnej roli, jaką w maszynach rolniczych pełnią łożyska. Na nadchodzących targach Agritechnica 2023 firma NSK zaprezentuje rozwiązania, które wspierają rozwój zrównoważonego rolnictwa. Co zobaczymy na stoisku japońskiego producenta łożysk?

Według informacji producenta, łożyska NSK charakteryzują się długą żywotnością nawet w trudnych warunkach pracy. Tajemnica sukcesu tkwi m.in. w systemie ciągłego smarowania łożysk oraz zastosowaniu wysokiej jakości uszczelnień. Dzięki temu produkty tej marki zastosowano w maszynach do mechanicznego odchwaszczania, które ograniczają potrzebę stosowania herbicydów.

Trwałe łożyska NSK w FarmDroid FD20

Jednym z przykładów tego typu rozwiązań jest robot FarmDroid FD30. Wyposażony w panele fotowoltaiczne i akumulatory jest w stanie siać lub mechanicznie odchwaszczać plantację nawet w nocy. FarmDroid wykorzystuje sygnał GPS do oznaczania pozycji każdej wysianej rośliny – w ten sposób może z powodzeniem prowadzić elementy robocze między roślinami w rzędzie. W celu ograniczenia przestojów i czasu potrzebnego na konserwację pracującej prawie całą dobę maszyny, zastosowano w nich precyzyjne łożyska kulkowe poprzeczne NSK 6004 z uszczelnieniami DDU po obu stronach. Zapobiegają one przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza. Solidną konstrukcję łożyska zapewniają dodatkowe pierścienienie wewnętrzne i zewnętrzne wykonane z opatentowanej przez NSK stali nierdzewnej ES1. Charakteryzuje się ona większą, niż standardowa martenzytyczna stal nierdzewna, odpornością na korozję, co również ogranicza koszty eksploatacji maszyny.

image

W celu ograniczenia przestojów autonomicznego robota FarmDroid FD20 pracującego prawie całą dobę, zastosowano w nim precyzyjne łożyska kulkowe poprzeczne NSK 6004 z uszczelnieniami DDU po obu stronach.

FOTO: NSK

Piasty Agro NSK w pielnikach Ferri

Z kolei w, opracowanych do prac na nasypach i pochyłościach, kosiarkach bijakowych Ferri zastosowano piasty NSK Agro wyposażone w dwurzędowe łożyska kulkowe skośne z dzielonym pierścieniem wewnętrznym. W czasie pracy są w stanie pochłaniać i rozpraszać duże siły osiowe i przechylające. Umieszczone w solidnej obudowie piasty Agro NSK mogą być dostarczone w różnorakich rozmiarach – zależnych od maszyny, w której mają być zastosowane. Przed wnikaniem zanieczyszczeń do wnętrza chronią specjalne uszczelniacze labiryntowe i stykowe, które zapobiegają również wyciekom smaru.

image

Piasty Agro NSK wyposażone są w dwurzędowe łożyska kulkowe skośne z dzielonym pierścieniem wewnętrznym. W czasie pracy pochłaniają i rozpraszają duże siły osiowe i przechylające.

FOTO: NSK

Łożyska NSK w pielniku wirnikowym

Na targach Agritechnica na stoisku firmy NSK pojawi się również pielnik wirnikowy Adelhelm do mechanicznego zwalczania chwastów w winnicach i sadach. Zastosowane w nim piasty Agro NSK gwarantują niskie tarcie obracających się wirników – nawet w trudnych warunkach na zakamienionych glebach, w pracy z dużą ilością pyłu lub wilgoci. Producent informuje, że piasty Agro zapewniają kilkukrotnie dłuższą żywotność - w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

Co jeszcze NSK zaprezentuje na targach Agritechnica?

Na targach w Hanowerze firma zaprezentuje także szereg łożysk przeznaczonych dla branży rolniczej, które produkowane są w niemieckiej miejscowości w Neuweg. W założonej w 1954 roku fabryce, produkty marki NSK powstają od 1990 roku.

opr. aj

27. maj 2024 21:21