StoryEditorNowości

Jak Krone w kosiarce samobieżnej BiG M ograniczyło omijaki?

Samobieżna kosiarka Krone BiG M z kondycjonerem zyskuje rozwiązanie, które zapobiega zostawianiu omijaków przy koszeniu na zboczach. Jak producent rozwiązał ten problem?
18.04.2023., 08:06h

Nieprawidłowo dobrane szerokości kosiarek oraz ich niepoprawne ustawienie w zestawach typu skrzydła motyla mogą powodować powstawanie omijaków w postaci nieskoszonych pasów trawy. Stanowi to szczególny problem podczas koszenia w zakrętach i na zboczach.

Automatyczne sterowanie listwą czołową w BiG M

Krone zaprezentowało system, który rozwiązuje ten problem. W zależności od nachylenia bocznego, samobieżna kosiarka BiG M automatycznie przesuwa czołową listwę tnącą. Według producenta zaprezentowane rozwiązanie nie angażuje operatora, nawet podczas koszenia na zboczach i na zakrętach.

Jak działa automatyczne przesuwanie kosiarki Krone?

A oto jak działa nowe rozwiązanie: oprócz czujnika kąta skrętu na tylnej osi, hydrauliczny układ poprzecznego przesuwania kosiarki czołowej wykorzystuje także czujnik pochylenia zamontowany na ramie głównej. W czasie rzeczywistym dostarcza on dane na temat aktualnych warunków pracy, tj. kąt nachylenia maszyny.

Krone BiG M nie zostawia omijaków i chroni darń

Na podstawie tych danych system oblicza znoszenie maszyny BiG M i przesuwa kosiarkę czołową w prawą lub lewą stronę, aby zestaw trzech kosiarek precyzyjnie kosił trawę na całej szerokości roboczej. Układ zawieszenia umożliwia przesunięcie o maksymalnie 25 cm w każdą ze stron – bez ingerencji operatora. Czujnik nachylenia kontroluje również rozkład siły uciągu na czterech koła jezdnych, co znacznie poprawia trakcję BiG M, a także chroni darń.

opr. aj

fot. firmowe

18. maj 2024 14:09