StoryEditorNowości

Intensywna uprawa z Väderstad CrossCutter Aggressive

Na trudne warunki glebowe do intensywnej, ale płytkiej uprawy gleby szwedzki producent maszyn rolniczych, firma Väderstad, wprowadza nowe talerze, które są rozwinięciem technologii CrossCutter.

14.10.2022., 19:00h

Uprawa gleby w Szwecji do łatwych nie należy, ale firma Väderstad cały czas rozwija sprzęt uprawowy, który sprawdzi się ciężkiej, gliniastej i często kamienistej glebie, rownież w wielu innych krajach. Wprowadzając talerze CrossCutter Aggressive producent wykonał kolejny krok w tym kierunku.

Ewolucja talerza CrossCutter

Nowo opracowane talerze bazują na wprowadzonej w 2017 roku wersji CrossCutter, która pojawiła się już w ofercie kilku innych producentów. Tym razem inżynierowie z Väderstad zaprojektowali na obwodzie talerza specjalne zaostrzone wycięcia (tzw. TrueCut), które sprawiają, że szeroki talerz falisty znacznie łatwiej zagłębia się w twardą glebę. Jest to niezwykle istotne przy ultra płytkiej uprawie na kilka centymetrów i przy duże ilości resztek pożniwnych po zebranej na ziarno kukurydzy, ale także rzepaku czy słonecznika.

Mniejsze zużycie paliwa z CrossCutter Aggressive

      - Z CrossCutter Disc Aggressive nasza linia talerzy do ultra płytkiej uprawy jest kompletna. Mimo, że ma bardziej agresywny       kształt niż standardowy, nadal pracuje na niewielkiej głębokości roboczej 2-5 cm i przerzuca znacznie mniejszą ilość gleby w       stosunku do standardowych talerzy uprawowych. Oznacza to mniejsze zużycie paliwa przy zachowaniu wysokiej prędkości       roboczej i nadal intensywnym mieszaniu - powiedział Magnus Samuelsson – specjalista ds. rozwoju koncepcji w Väderstad.

 

Płytka uprawa przy 20 km/h

Nowo opracowane talerze CrossCutter Aggressive będą dostępne w dwóch rozmiarach. Talerz o średnicy 450 mm przeznaczony do pracy na głębokości 2-3 cm z bronami talerzowymi Carrier. Z kolei większy talerz o średnicy 510 mm został zaprojektowany z myślą o bronach Carrier XL do pracy na głębokości 3-5 cm. Obie wersji talerzy mogą pracować z prędkością roboczą do 20 km/h.

      - Podobnie jak standardowy talerz CrossCutter, również CrossCutter Aggressive może być zamontowany w wszechstronnym       kultywatorze talerzowym Carrier. Ponieważ każdy CrossCutter Disc jest indywidualnie montowany do ramy z       wykorzystaniem gumowych elementów amortyzujących, podąża za konturem pola, zapewniając bardzo równe wyniki –       podsumował Magnus Samuelsson.

Już od listopada 2022 roku

Jak informuje producent, nowy talerz CrossCutter Aggressive będzie dostępny już od listopada tego roku.

Artur Jakubek

21. maj 2024 05:27