StoryEditorNowości

Horsch Leeb VN – opryskiwacz z najwyższej półki

To bardzo dobrze wyposażony sprzęt dla gospodarstw o wysokich wymaganiach w zakresie ochrony roślin i podczas pracy, np. w kukurydzy i słoneczniku.

24.10.2022., 12:00h

Na prezentacji opryskiwacza w okolicach Kwidzyna mogliśmy przyjrzeć się wersji z oznaczeniem VN, która nie miała jeszcze poziomowania poprzecznego i wzdłużnego. Według zapewnień producenta pojawi się ono w przyszłym sezonie. Opryskiwacz ma kierowane wszystkie koła i niezależne ich zawieszenie z amortyzacja hydrauliczną.

Model VN ma teleskopowe rozsuwane osi w zakresie 2,15 - 3,2 m i duży prześwit pod maszyną od 160 cm do 200 cm. Zbiornik z tworzywa lub stali nierdzewnej ma pojemność 5000 lub 6000 litrów. Do napędu służy silnik FPT o mocy 310 KM.

Rozpylacze co 25 cm

Horsch lansuje belki opryskowe o szerokości od 24 m do 45 m z rozpylaczami rozstawionymi co 25 cm. Celem jest możliwość prowadzenia belki 30 cm nad łanem, w tym zintegrowana ochrona przed wiatrem i zabezpieczenie rozpylaczy przed uszkodzeniem mechanicznym. Serowanie belką Boom Control zapewnia dokładne utrzymanie wysokości roboczej przy jednoczesnej dużej prędkości jazdy na płaskim lub lekko pagórkowatym terenie.

Jeśli już jesteśmy przy belce, to do wyboru są trzy warianty wspomnianego sterowania aż po najbogatszą wersją Boom Control/Pro dla upraw redlinowych.

Celem tych systemów jest stabilne, szybkie i czułe sterowanie belką, a także możliwość pracy przy odpowiednio dużych prędkościach roboczych i elastycznie dostosowywanie do pochyłości terenu. Opryskiwacz ma pneumatyczne przełączanie rozpylaczy i sekcji z podziałem standardowym lub indywidualnym od 6 do 42 sekcji.

Precision Spray ma bezstopniową regulację wydatku przy stałym ciśnieniu i wielkości kropli. Kompensacja wydatku cieczy podczas pracy na łuku odbywa się przez zmianę czasu otwarcia rozpylaczy.

Jak działa Auto Select?

To zautomatyzowane sterowanie rozpylaczami i ich kombinacją przy równoczesnym dopasowaniu dawki oprysku. Można zapisać do 16 konfiguracji rozpylaczy, a system automatycznie przełącza się między nimi zależnie od warunków i automatycznie dostosowuje wysokość roboczą do zastosowanych rozpylaczy.

Belki robocze

Podstawowe warianty belek w modelu Leeb VN mają szerokość 30 lub 36 m. Szybkie składanie i rozkładanie zajmuje mniej więcej 30 sekund – wystarczy nacisnąć przycisk. Po całkowitym rozłożeniu belki i zaryglowaniu wsporników operator otrzymuje sygnał, że proces został zakończony pomyślnie.

Belka Boom Control jest zawieszona w jednym punkcie, a dwa siłowniki hydrauliczne aktywnie ustawiają jej pochylenie stosownie do terenu. Czujnik kąta, żyroskop i czujniki ultradźwiękowe na bieżąco przesyłają dane do komputera, sterując położeniem belki. Istotne znaczenie mają czujniki ultradźwiękowe, które stale mierzą odległość od obszaru docelowego czyli łanu. System poziomowania belki jest przydatne przy dużych szerokościach roboczych i na terenie pagórkowatym

System automatycznego mycia CCS Pro z w pełni zintegrowanym zewnętrznym terminalem, elektrycznymi zaworami i oprogramowaniem automatycznie sterującym myciem. Wydajna pompa wirowa do cieczy roboczej o wydatku 1000 l/min.

Sterowanie opryskiwaczem

Komfortowa kabina opryskiwacza to produkt firmy Claas z siedzeniem Grammera. Jest umieszczona z przodu opryskiwacza i zapewnia dobry widok na wszystkie strony. Wygodny podłokietnik Ergo Control jest dopasowany do obsługi pojazdu samobieżnego. Najważniejsze funkcje są pogrupowane na nowej dźwigni sterującej, a także na innych, dowolnie przypisywanych przyciskach

Bezstopniowy napęd hydrostatyczny ma dwa tryby jazdy: polowy i drogowy. Do wyboru są dwa warianty napędu kół: Power Gear i High Power Gear. Opryskiwacz ma napęd na cztery koła i kierowanie nimi. Jest też niezależne zawieszenie każdego koła z amortyzacją hydrauliczną.

Horsch pokazał również opryskiwacz zawieszany CS. O tej serii pisaliśmy w niniejszej notatce.

opr. jj

18. maj 2024 15:22