StoryEditorLamma Birmingham 2023

Glebogryzarka Concept stworzona do uprawy pasowej!

Na targach Lamma w Birmingham w Anglii, które odbyły się 10-11. stycznia tego roku, włoska firma Concept zaprezentowała glebogryzarkę, która wpisuje się w technologię siewu pasowego.

13.01.2023., 21:15h

Glebogryzarka Concept do uprawy pasowej

Zapotrzebowanie brytyjskich rolników na sprzęt do uprawy pasowej, skłoniło włoską firmę do opracowania specjalnej glebogryzarki przecznaczonej do technologii siewu pasowego. Pary noży uprawiają pasy o szerokości 30 cm na głębokość siewu, podczas gdy słupice z redlicami o szerokości 50 mm spulchniają głębsze warstwy gleby do maksymalnie 25 cm, rozbijając zagęszczoną glebę.

Każda para noży oddzielona przegrodą

Słupice zakończone redlicami poprawiają zagłębianie glebogryzarki w glebę i utrzymują zadaną głębokość roboczą. Cechą charakterystyczną nowo opracowanej przez firmę Concept glebogryzarki, są zagłębiające się w glebę przegrody wyznaczające szerokość roboczą każdej pary noży. Ich zadaniem jest oddzielać uprawione pasy od nieruszonej powierzchni pola oraz ograniczyć wyrzucanie gleby na boki.

Stosunkowo niskie zapotrzebowanie na moc

Z tyłu glebogryzarki jest wał zagęszczający z hydrauliczną regulacją, który podobnie jak słupice, utrzymuje głębokość roboczą noży. W tej technologii uprawiane są tylko 30-centymetrowe pasy, których całkowita szerokość stanowi w sumie tylko połowę szerokości maszyny. Według firmy Concept, znacznie ogranicza to zapotrzebowanie na moc ciągnika. Jednak masa własna glebogryzarki sięgająca 2035 kg sprawia, że do jego podniesienia prawdopodobnie potrzebny będzie ciągnik o mocy ok. 150 KM.

Siewnik za glebogryzarką Concept

Wyposażona w tylny TUZ glebogryzarka może współpracować z zawieszonym na nim siewniku o szerokości roboczej 3 m i rozstawie sekcji 75 cm (w opcji 55 lub 50 cm).

N. Fone, opr. aj

fot. Fone

13. czerwiec 2024 21:41