StoryEditorTech Day 2023

Elektryczny New Holland T4 Electric Power już w 2023 roku!

Na konferencji Tech Day w Phoenix w Arizonie, koncern CNH zaprezentował pierwszy w pełni elektryczny ciągnik New Holland T4 Electric Power, który ma pracować również autonomicznie. Produkcja ruszy już pod koniec 2023 roku!
12.12.2022., 19:50h

T4 Electric Power to nie pierwsza koncepcja ciągnika zasilanego energią elektryczną, ale New Holland ma spore szanse być pierwszym lekkim ciągnikiem rolniczym produkowanym seryjnie. Przypomnijmy, że niedawno producent wprowadził do oferty pierwszy seryjny ciągnik T6.180 Methane Power zasilany gazem!

Wspólny projekt z Monarch Tractor

Jak podkreśla producent, projekt ciągnika elektrycznego T4 powstał przy współpracy zespołów ze Stanów Zjednoczonych (Burr Ridge, Detroit) i z Włoch (Modena). Prace nad prototypem znacznie przyspieszył udział firmy Monarch Tractor – partnera strategicznego z siedzibą w Kalifornii, który specjalizuje się tworzeniu napędzanych elektrycznie maszyn rolniczych. Mimo, że prototyp został zaprezentowany w barwach New Holland Agriculture, ciągnik będzie produkowany również pod marką Case IH.

image

Silnik elektryczny i ograniczenie wibracji elementów konstrukcyjnych zmniejszyło hałas nawet o 90%.

FOTO: New Holland

- T4 Electric Power to idealne rozwiązanie do prac, które nie wymagają dużej mocy. Sprawdzi się w codziennych pracach w gospodarstwach hodowlanych, w sadach, w gospodarstwach z produkcją warzyw i w innych zadaniach specjalistycznych. Wiemy, że nasi klienci chętnie przyjmą tego typu produkty, dlatego dalszy rozwój elektryfikacji w rolnictwie ma sens – wyjaśnił Marc Kermisch z CNH Industrial.

{embed-gallery-1_class}{embed-gallery-1}89143{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}89144{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}89145{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}89146{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}89147{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}89148{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}89149{/embed-gallery-1}{/embed-gallery-1_class}

Jakie parametry ma ciągnik elektryczny New Holland T4?

To pytanie zawsze nurtuje potencjalnych użytkowników sprzętu napędzanego elektrycznie. Otóż T4 Electric Power będzie dysponował mocą maksymalną 120 KM i maksymalnym momentem obrotowym do 440 Nm. Co ważne, elektryczny T4 będzie wyposażony w przedni napęd i rozpędzi się do 40 km/h, a to wszystko przy zerowej emisji spalin!

image

Nowo zaprezentowany T4 Electric Power jest w stylowym ciemnoniebieskim kolorze Clean Blue.

FOTO: New Holland

Na ile godzin pracy wystarczy akumulator w ciągniku T4?

Kolejnym ważnym elementem elektrycznych układów napędowych jest pojemność akumulatora i związany z tym czas pracy na jednym ładowaniu. W zależności od obciążenia, akumulator ciągnika New Holland T4 Electric Power ma umożliwiać pracę nawet przez cały dzień. Naładowanie go do 100% za pomocą dostępnych na rynku systemów szybkiego ładowania ma zająć tylko godzinę, więc zdąży się naładować podczas przerwy obiadowej połączonej z małą kawą.

image

Naładowanie go do 100% za pomocą dostępnych na rynku systemów szybkiego ładowania ma zająć tylko godzinę.

FOTO: New Holland

T4 Electric Power jako magazyn energii

Dzięki gniazdom elektrycznym, w które jest wyposażony T4, ciągnik z powodzeniem posłuży jako magazyn energii do narzędzi elektrycznych, gdy trzeba coś naprawić z dala od warsztatu, np. przyspawać lub wywiercić otwór lub naładować narzędzia akumulatorowe. Z ciągnikiem mogą również współpracować tradycyjne zawieszane lub przyczepiane maszyny i narzędzia rolnicze, które do napędu wymagają hydrauliki lub WOM.

Komfort pracy i moc dostępna od startu

CNH wskazuje na wydajność i komfort pracy T4 Electric Power w porównaniu z ciągnikiem wyposażonym w konwencjonalny silnik spalinowy. Przede wszystkim płynna zmiana przełożeń i duży moment obrotowy dostępny od startu, sprawiają, że ciągnik jest żwawy, wydajny i zapewnia lepszą kontrolę trakcji. Według własnych danych producenta, wyeliminowanie paliwa i ograniczenie serwisowania, zmniejszają koszty eksploatacji nawet o 90%. Przejście na napęd elektryczny ma jeszcze jedną zaletę – jest dużo ciszej podczas pracy. Silnik elektryczny i ograniczenie wibracji elementów konstrukcyjnych zmniejszyło hałas nawet o 90%. Dzięki czemu ciągnik może pracować zarówno w oborze nie stresując zwierząt, jak również na polu bez narażania się na skargi sąsiadów na zagłuszanie ciszy nocnej.

Sterowanie ciągnikiem ze smartfona

New Holland T4 Electric Power jest wyposażony w znajdujące się na dachu czujniki, kamery i jednostki sterujące, dzięki którym, może pracować autonomicznie. Wystarczy, że właściciel lub zarządca gospodarstwa aktywuje ciągnik zdalnie za pomocą aplikacji na smartfonie. Tryb śledzenia (Shadow Follow Me) umożliwia operatorom synchronizację pracy kilku maszyn. Za bezkolizyjną pracę odpowiada system identyfikacji przeszkód dookoła ciągnika, a telematyka oraz automatyczne prowadzenie zapewniają kontrolę operatora nad wszystkimi funkcjami ciągnika, który wyposażony jest również w automatyczną identyfikację narzędzia towarzyszącego zaczepionego na TUZ.

image

Nowo zaprezentowany T4 Electric Power jest w stylowym ciemnoniebieskim kolorze Clean Blue.

FOTO: New Holland

W stylowym kolorze Clean Blue

Nowo zaprezentowany T4 Electric Power jest w ciemnoniebieskim kolorze Clean Blue – takim samym, jak zaprezentowany również na Tech Day, T7 Methane Power napędzany ciekłym gazem ziemnych (LNG). Oba modele od konwencjonalnych ciągników New Holland, różnią się podświetlanym emblematem w kształcie liścia i charakterystycznymi tylnymi światłami.

New Holland i alternatywne źródła energii

Ciągnik T4 Electric Power dołączył do prezentowanego już na łamach profi 4-2022 ciągnika T6 Methane Power oraz nowego T7 Methane Power LNG uzupełniając portfolio maszyn New Holland napędzanych paliwami alternatywnymi.

dr Artur Jakubek

fot. firmowe

21. czerwiec 2024 15:39