StoryEditorNowość

Do czego służy nowy robot polowy Tipard 350?

Roboty autonomiczne nie tylko eksplorują Marsa, ale powoli stają się już codziennością także w rolnictwie. Jednym z takim robotów jest Tipard 350, którego opracowano na potrzeby…

25.10.2022., 15:30h

Na początku września firma digital workbench z Wettstetten w Górnej Bawarii zaprezentowała autonomicznego robota Tipard 350. W tym samym czasie nowego robota przejęło Centrum Kompetencji Rolnictwa Cyfrowego na Uniwersytecie Nauk Stosowanych Weihenstephan-Triesdorf w Weidenbach.

Do czego służy robot Tipard 350?

Tipard 350 to autonomiczny robot stworzony głównie do celów badawczo-rozwojowych. Ma służyć jako pojazd nośny do testowania nowych rozwiązań tworzonych na potrzeby nowoczesnego rolnictwa, np. pobierania próbek w uprawach czy specjalnych zastosowań w uprawach alternatywnych. Korzystają z niego również hodowcy roślin czy firmy agrochemiczne.

Jakie są zalety robota Tipard 350?

Mocnymi stronami robota są przede wszystkim mała masa, która wynosi ok. 350 kg, zwrotność i duży prześwit sięgający 80 cm. Do tego samopoziomujące się podwozie kompensuje nachylenie terenu. Tipard 350 ma budowę modułową, więc można go rozbudowywać przystosowując do wykonywania konkretnych zadań, a jego nośność to 150 kg. Co ważne, można nim sterować ręcznie lub automatycznie w oparciu o sygnał satelitarny odbierany za pomocą dwóch anten, a także o dane z czujników optycznych.

opr. aj

23. czerwiec 2024 04:07